Aslında Bir Dram! Sosyal Medyada Komik Diye Paylaşılan Obez Kaplanların Acı Hikâyesi

13bPAYLAŞIM

İnternet üzerinde son zamanlarda sık sık paylaşılan obezlik seviyesinde şişmanlamış kaplan fotoğrafları hayvan hakları aktivistlerinden büyük tepki çekti. 9gag'den derlediğimiz habere göre kaplanlar aslında çok kötü durumdalar ve komik caps'lere alet olan fotoğraflar oldukça trajik bir durumun işareti.

Kaynak: http://9gag.com/gag/aXqpmZD?ref=fbp

Kuzeydoğu Çin'in Harbin şehrinde bulunan Sibirya kaplanı parkından gelen bu fotoğraflar büyük tepki aldı.

Fotoğraflarda hasta ve fazla kilolu kaplanların zor hareket ettiği belli oluyor.

Sibirya kaplanları doğal yaşamlarında çok daha hareketliler.

Bu yüzden vücutları daha sağlıklı ve asla kilo problemi yaşamıyorlar.

Ama bu parkta bulunan dev kediler ancak kısa mesafeler yürüyebiliyor ve yerde yuvarlanıyor.

Bu fotoğrafların sosyal medyada yaygın biçimde paylaşılmasından sonra park görevlileri kaplanların kış aylarında kilo almasının normal olduğu yönünde bir açıklama yaptı.

www.thestar.com.my

Fakat konu hakkında çalışmalar yürüten, dünyanın en büyük kar amacı gütmeyen kuruluşlarından biri olan Born Free Vakfı buna katılmıyor.

Vakfın başkanı Will Travers şöye diyor; "Bu kaplanlar aşırı obez görünüyorlar ve bu da kötü beslenme, doğal olmayan yaşam koşulları ve sürekli olarak kafeste kalma, yetersiz egzersiz alanı anlamına geliyor."

Vakfın başkanı Will Travers şöye diyor; "Bu kaplanlar aşırı obez görünüyorlar ve bu da kötü beslenme, doğal olmayan yaşam koşulları ve sürekli olarak kafeste kalma, yetersiz egzersiz alanı anlamına geliyor."
Vakfın başkanı Will Travers şöye diyor; "Bu kaplanlar aşırı obez görünüyorlar ve bu da kötü beslenme, doğal olmayan yaşam koşulları ve sürekli olarak kafeste kalma, yetersiz egzersiz alanı anlamına geliyor."

Yani malesef bu dev kediler aslında obez, içinde bulundukları durum şirinlik ya da komiklik değil bir hastalığın işaretçisi.

Dileriz ki esaret altındaki bütün hayvanlar birgün doğal habitatlarına ve özgürlüğe kavuşsunlar!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

bu kaplan barıkan veya çiftliklerinin kurulma amacı kaplan nüfusunu korumak olmalıyken çinde bunu kaplanların geleneksel çin tıbbı hammaddesi olması amacıyla kullanıyorlarmış

feyk

belkide ondan bilerek kilo aldiriyorlar. yukardaki normal bir durum degil. diger hayvanat bahcelerinde ve barinaklarda hic karsilasmadim. kesin kaplan yaginin cin tippinda salak sacma bir kullanimi vardir. cin in ekonomik yukselisi dunyadaki nadir canlilar uzerinde bir anda yeni bir baski yaratti. cin ekonomik olarak yukseldi ama toplumun cogunlugunda zihniyet hala ayni ortacag zihniyeti. alim gucleri artigi icin gergadan boynuzu, kaplan vucud parcalari, kopekbaligi yuzgeci garip garip hayvan parcalarina olan talep patlama yapti. dunyanin oteki ucundaki yerli halklar daha nereye gittigini bilmeden cin tippinin ve mutfaginin garip istekleriyle soyu tukenmekde olan hayvanlari kacak avliyorlar.

ayna-efendi

kemiğinden tırnağına herşeyini kullanıyorlar şemada yağı da yazmışlar

ayna-efendi

kemiğinden bir de şarap yapılıyor hatta bunun için açlıktan ölmeye bırakılıyor kaplan bir deri bir kemik kalıyor

jagersmann

Evcil hayvan veya sirk hayvanı deyip onu yerinden yurdundan edersin, sergileyeceğim diye bir hapishaneye tıkar üstünden tonla para kazanırsın, sonra obez yapar onunla dalga geçersin, sonra sıkılırsın dişinden kendine kolye yaparsın, sonra ondan da sıkılırsın kemiklerini kırana kadar döversin, o da sana zevk vermez gidip tecavüz edersin, sonra üşürsün, onu öldürür kendine kürk yaparsın, Etinden, sütünden, yününden afedersiniz ama bokundan bile yararlanırsın ama ona hiç saygı göstermez, onu haklı görmez hatta kendini savunamadığı için hep onu suçlarsın. Ama o seni (haklı olarak) tehdit unsuru olarak algıladığı zaman ona saldırır, ateş edersin.Onu öldürür, sonra onunla fotoğraf çektirirsin. Şimdi biri çıkıp ''nasıl yapıcaz'' der ama herşeyinden faydalandığın canlıya teşekkür bile etmezsin. İşte sen busun insanoğlu bu kadar nankör, bu kadar bencil, bu kadar duygusunu yitirmiş ve bir o kadarda vicdansız ve vahşisin.

muhendiskafasi

Umarım bir gün hayvanat bahçesine hapsedilen bütün hayvanlar bizden intikamlarını alır. Hem doğalarını katlediyoruz hem de yaşamlarını.

cristiano

Bence bakıcısı korkak, kendisinin götünü kapmasın diye hayvanı beslemiş de beslemiş. Hayvanat bahçeleri zulümdür, gidilmemeli ve kapatılmalıdır. O hayvanlar artık doğada da yaşayamazlar.

burak-sancakli

Hayvanların başına gelmiş en büyük felaket insan ırkı

boslafebesi

sadece hayvanların mı? evrenin başına gelmiş en büyük felaketiz malesef.

Görüş Bildir