Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aşkınızın Doktoru Geldi: Hediye Alıp İlgi Göstermekle İlgisi Yok, Bu Özelliğe Sahip Kişiler Asla Aldatmıyor!

129PAYLAŞIM

İlişkinizde aldatılmayacağınızı biz garanti edemeyiz ancak bilim edebilir.

Kaynak: https://journals.sagepub.com/doi/abs/10....

Mutlu, güvende hissedilen bir ilişki için neler vermeyiz?

Karşımıza bizi anlayan birinin çıkmasını bekleriz, onunla güzel anları, belki de hayatımızın anlarını paylaşmak için çabalarız. Kimi zaman aradığımızı buluruz, kimi zaman ise karşımızdaki bize hiç de uygun değildir. Üzülerek anlarız. Ancak böyle hüzünleri devreye sokmadan karşımızdakini anlayabilmek mümkün olsaydı...

Oldu bile. Bilim insanları bizim için iyi bir yanıt getirdi.

Partnerinizin sizi aldatıp aldatmayacağını genellikle sizinle olan ilişkisinden ipuçlarıyla değerlendiriyorsunuz.

Yapmayın.

Her şey sizin ilişkinizden ibaret değil, bazı göstergeler var ki ilişkinizi sizin yapıp yapmadıklarınızdan çok daha fazla etkiliyor ve bunların sonuçlarını da farkında olmadan yaşıyorsunuz. Yani çok ilgili biri olsanız da ona yılda bir dandik bir hediye alıyor olsanız da sonucu bunlar değiştirmeyebiliyor.

Bunların önemini yok saymıyoruz tabii, bilimin söyleyeceklerinden önce ilişkinizi el üstünde tutmanız şart.

Yani size söyleyeceklerimizi dikkate alırken sadık bir sevgili, ilgili bir birey, bunun yanında da kişisel alanı gözetip kendine kıymet veren biri olmayı ihmal etmemeyi kendimize sürekli hatırlatmak gerekiyor. Hem ilişkimizi hem de bizi huzurlu bir evrene taşıyacak detaylar bunlar. Ancak işin bilimsel yanı bize farklı bir şey de söylüyor.

Sevgilinizi hayatınıza dahil etmeden ya da ettikten sonra onun hayatında nasıl bir konumda olduğunuzu şöyle bir tartın.

Yani arkadaşlarıyla olan ilişkisi nasıl, yalnız biri mi?

Bir adım öteye geçelim, kendisi ve çevresiyle huzuru, eğlenceyi bulabilmiş biriyse aradığı tatmin herhangi bir insandan çok farklı olacak. Yalnızken zaten hayatında bir eksik olmayan kişi sizinle birlikte olduğunda sizinle daha iyi hisler, anlar yaşamak isteyecek. Bir boşluğu doldurmanızı değil.

Dostlarıyla iyi zaman geçiren ve onlarla sağlıklı ilişki kuran biri birçok ortama girmiş, yeni şeyler denemiş ve farklı deneyimlerin içinden gelmiş demektir.

Böyle bir insan öyle sık karşınıza çıkmaz, genellikle ilişkiye başlayan kişiler dostlarıyla olan ilişkilerini seyrekleştirir, yeni deneyimlere bir anda kapalı hale gelirler. Bunu yapmayan biri hayatında neyi önceliklendireceğini iyi biliyor demektir. Zaten fark ediyorsanız bu kişiler öyle diğerleri gibi ilişki peşinde de koşmaz.

Gelelim bunun duygusal ilişki içerisindeki davranışlara etkisine...

Aldatan neden aldatıyor? Kendine yeni maceralar, yeni ilgi odakları aramak için, anlık hazlar bulmak için. Dostlarını hayatındaki öncelikler arasında üst sıralara koyan, böylece "dostluk ilişkileriyle" kendini tanımlayan biri maceraların, ilginin ya da anlık hazların peşinde de koşmaz.

Böyle biri sizi seviyorsa gerçekten sever, gözleri sizi görüyorsa başka yerlere kaymaz.

Bizim güzel sözlerimiz değil bu, bilim insanlarının yaptığı araştırmanın sonuçları. Araştırmaya göre çevresinden destek gören bekarlar kolay kolay ilişki arayışına girmiyor ve bir ilişkiye başladıklarında da sadakatlerini yitirmiyor.

Aksi durumda, çevresinden destek görmeyenler hem sürekli ilişki kovalıyor hem de oldukları yerde bir türlü mutlu olamıyor.

Sizce araştırma geneli yansıtıyor mu?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir