Askerlikten Sonra İnsanı Yeniden Doğmuşçasına Mutlu Eden 21 Şey

 > 
3.4bPAYLAŞIM

Adımını dışarıya atarsın, başını gökyüzüne kaldırırsın, gözlerini kapatırsın ve derin bir nefes çekersin ciğerlerine. Altı ay ya da on iki ay, fark etmez. Sonuçta bitirmişsindir sen o askerliği. Özgürlüğüne yeniden kavuşmuşsundur. Adeta yeniden doğmuşsundur hatta.

İşte değerini kıymetini askerde daha çok anladığımız ve "Askerlikten Sonra İnsanı Yeniden Doğmuşçasına Mutlu Eden 21 Şey"

1. İnce belli bardakta çay içmek.

Askerliği boyunca; demir bardakta ya da karton bardakta çay içmek zorunda kalanlar bilir. Bunun ne denli muazzam bir şey olduğunu.

İnce belli bardaktaki çay, askerdeki insanın rüyasına girer, edebiyat yaptırır. Ondandır belki de çay kokan dizelerin Türk şiirinde bol olmasının nedeni.

2. Halıya basmak.

Kız arkadaşını uçan halısına atıp, gezdiren Alaaddin'de yoktur, askerden yeni gelen insandaki o mutluluk duygusu. Halıya çıplak ayakla basmak bu denli güzel bir şey olabilir mi ya? Bir insan halıyı bile özleyebilir mi? Askere giderse özler abi.

3. Bütün gece, hiç uyandırılmadan bir uyku çekmek.

Nöbet için gecenin bir yarısı uyanmak zorunda kalmamak dünyanın en güzel şeyidir adeta. Ülkenin en doğusunda da olsan en batısında da olsan, tam ortasında da olsan, o gece o nöbet tutulacaktır arkadaş.

4. İstediğin kadar duş alabilmek, sen duş alırken başında saniyeleri sayan birinin olmaması.

Bir duş için insana 50 saniye verilir mi lan? Askerlikte veriliyor işte. 50 saniyede soğuk suyun altında yıkanıp çıkmanı bekliyorlar. Doya doya duş almak ne güzel şeymiş diyorsun. Suyun kıymetini anlıyorsun o askerlikten sonra. 😥

5. Doya, doya kahvaltı yapabilmek. Keyfini çıkarabilmek.

Bir askerlik dramı olarak; tek kullanımlık reçel, bal ve tereyağı.

6. Artık tabldotta yemek yemek zorunda kalmamak.

Porselen tabaklarla mutlu ve huzurlu bir hayat sürmek askerden sonra mümkündür. Askerde çelik tabağa, bardağa alışmayı öğrenmek gerekir.

7. Akşam saat 18:00 ya da 19:00 olunca; birliğe dönmek zorunda kalmamak.

Sizin külkedisine dönen prenses masalınız varsa bizim de aslanlar gibi çarşı iznimiz var. Saat 19:00'dan sonra birliğe dön bakalım nasıl küle dönmüş kediye çeviriyorlar insanı sonra. 😂 

Yemin ediyorum özgürlüğün tadına daha çok varıyorsun askerlikten sonra.

8. Kendi yatağında, ya da sessiz bir odada yalnız başına yatabilmek.

Yok yatak rahatsızmış, yok yayları batıyormuş falan. Bana bunlarla gelmeyin arkadaşım. Yalnız başına yer yatağında bile yatmayı özlüyor insan o ortamda. Kendi yatağında yatmak cennet gibi geliyor insana sonra. 😇

9. Araba kullanmak.

Eğer şoför olarak yapmadıysa askerliğini, trafikte araba kullanmayı bile özlüyor insan lan. 😭

10. Bir ortama girdiğinde, aniden gelen askerlik anısı anlatma hissi.

Şimdi yaa ben anlatmam demeyin hiç, askerliğini yapan her insanda vardır bu. Her muhabbette, askerlikte buna benzer başından geçen bir olay yaşanmıştır. O olay orada anlatılacaktır. Diğerleri de dinlerken sıkılacaktır haliyle. 😒

11. Zorunluluktan değil de, sadece istediğin için spor yapabilme özgürlüğü.

-24, 25, 26, 27... Kaç oldu asker?!

-SIFIR! (Hep bir ağızdan)

-KAÇ OLDU ASKER?!

-SIFIR! (Hep bir ağızdan)

-Peki öyleyse haydi bakalım. 1, 2, 3, 4...

-Haymıns.kim yaaa! (Hep bir ağızdan, içten)

12. Gece dışarıya çıkabilmek.

Yat saatinden sonra dışarıya çıkıp komutana yakalanan askerler balkabağına dönüşüyormuş. Öyle diyorlar. 🎃

13. Kantin alışverişi için bile saatlerce süren kuyruklarda beklemek zorunda kalmamak.

Alt tarafı bir paket sigara alacaksındır, 2 saat onun için kuyrukta beklersin. Her şey sırayladır askerde, her şeyde bir kuyruk muhakkak vardır.

14. Gönül rahatlığıyla telefon taşıyıp, istediğin yerde çıkartıp konuşabilmek.

Askerlik konulu gerilim ve korku filmi: Cep telefonunu komutana yakalatmak.

IMDb puanı düşük ama. İzlerken gerim gerim geriliyorsunuz arkadaşlar.

15. Hatta o telefonu gizlemek zorunda kalmadan şarj edebilmek.

Haydi telefonu saklamayı başardın diyelim, bir de şarj etme zorluğu var. Her yerde öyle priz yok tabii. Gizliden gizliye, kimseye çaktırmadan başarmalısın bunu. 😳

16. İstediğin zaman, istediğin şeyi izleyebilmek.

Televizyon ve koltuk ikilisine üçüncü olup dilediğin kadar aylaklık edebilirsin artık. 😁😁

17. Ailenle bir arada olabilmek.

Bundan güzeli var mı lan? 😭😭

18. En sonunda sevdiğin insana kavuşabilmek.

Ve bir daha hiç ayrılmak zorunda kalmayacağınızı bilmek...

19. Artık yatak toplamak ya da dolap düzenlemek zorunda kalmamak.

Evine gittiğinde sabah kalktığın gibi bulursun o yatağı ya oh mis! Eşyaların, nasıl kolay bulabilecek isen oradadır zaten. Bazıları istiyor diye düzenlemek zorunda da kalmazsın ya, asıl rahatlık odur işte. 😌😌

20. Mecburen birine selam vermek zorunda kalmazsın.

Selam vermedin diye kimse seni, sokakta çevirip sorular sormaya başlamaz mesela. Yolda yürürken daha rahatsındır artık. İstediğinle selamlaşır, istediğini görmezden gelebilirsin.

21. En azından işe girene kadar, başkası istiyor diye sakal tıraşı ya da saç tıraşı olmak zorunda kalmamak.

Böyle ellerini yüzüne attığında sakallarına dokunmak onları sıvazlamak ne güzel histir Allahım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erkan-aslan

hatun...

oliver

eğer askerlik boyunca hiçbir şey yapmadıysan (abartmıyorum hiçbir şey yapmadım) dışarı çıktığında küçük şeylerden mutlu olabiliyorsun. küçük çaplı hobilerine kavuşunca dünyalar senin oluyor..

kaos_77

birgün yeni gelen askerlerden biri karlı dağlara bakıyor, eski bir asker geldi seslendi acemi acemi o gördüğün dağlardaki kar varya eriyecek yaz gelecek geçecek güz gelecek geçecek tekrar kar yağacak o karlar eriyecek yaz gelecek sen hala o dağlara bakıyor olacaksın. o acemi askerin yüz ifadesini unutamam.

kaos_77

hiç yatak toplamadım çarşafı döşeğe çengel iğne ile sabitledim tef gibi gerdim hiç battaniyemi açmadım ossuruk dan yeterince koğuş sıcaktı zaten. askere giderken 1 kalıp sabun aldım askerlik bitti sabun bitmedi şampuanmı o neki, acemi birliğinde 45 gün banyoya girmedim o banyo değilki işkence. hiç tuvalette tıraş olmadım 1 aynaya 10 kişi bakıyor bir cebimde permatik olurdu dışarda yağmur suyuna yüzümü ıslar permatikle 2 sürersin tamam. usta birliğinde nerdeyse hiç eğitime katılmadım eğitim saatlerinde kendime nöbet yazdırırdım. genede askerliğin en güzel yanı teskereyi cebine koyup nizamiye kapısından çıktığın arkana bakmadan yürüdüğün an.

savas-nayalgac

Hakkari gibi bir yerde yaptıysan yolda yürürken sürekli sağını solunu gözetlemek,mayın emarelerini aramak zorunda kalmadan rahat rahat yürümekti benim için mutluluk

Görüş Bildir