Aşk Şehri Paris'i Ziyaret Ettiğinizde Başınıza Gelebilecek Bir Tuhaf Rahatsızlık: Paris Sendromu

81PAYLAŞIM

Aşkın ve ışıkların şehri Paris'in sizi bir değişik hallere sokabileceğini biliyor muydunuz? Hollywood filmlerinin, ressamların hatta reklamların çok çok abarttığı Paris'e gidince yaşanan hayal kırıklığının fiziksel sonuçları var.  Iflscience'dan derlediğimize göre sokaklarda Sartre'yi Chanel'i ararken birden ateş basar ya da mideniz bulanırsa anlayın ki Paris Sendromu oldunuz. 

Paris gözlerinizi kamaştırmak yerine midenizi bulandırdı! 

Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/paris-sy...

Dünyada sadece Fransa başkentinde kayıtlara geçmiş bu fenomen aslında en çok Japon turistlerin başına geliyor.

Bu uzak ülkeden gelen turistler aniden baş dönmesi, terleme, kalp atışı hızlanması, psikoz, halüsinasyon, kendine yabancılaşma, gerçekten kopma ve eziyet hissine kapılıyor. 

Aslında anlatılanlara göre kültür şokunun çok daha ciddi bir boyutta yaşanan bir türü demek oldukça mümkün.

Gerçekten ilgi çekici ve kafa karıştırıcı bir durumu, peki bu yaşananların gerçek bir dayanağı var mı?

"Paris Sendromu" daha önce çok kez tartışıldı ve Fransa'da çalışan Japon psikiyatrist Prof. Hiroaki Ota'nın liderliğinde, 2004 yılında Fransız psikiyatri Nervure dergisinde bir araştırma konusu bile oldu. 

1988-2004 yılları arasında süren çalışmade doktor, "bu fenomenden etkilenen 63 Japon hastanın bölümümüzde hâlâ akut durumdayken hastaneye kaldırıldığını" şeklinde geri bildirimde bulundu. 

Çalışmanın araştırmacıları, bu olağandışı senaryonun ardında olabilecek faktörleri de yazdılar.

En olası ihtimal, uzun mesafeli uçuşların kişileri fazla yorması, jet lag meydana getirmesi ve iş gezilerindeki aşırı iş yükü, ziyaretçiler arasında strese sebep oluyordu.

Ayrıca yeni ve bilinmeyen bir ortama girilmesi de olası bir stres faktörü olarak ifade etildi.

Diğer çalışmalarda ve genel algıda belirtildiği gibi, yeni çevreyle ilgili yaşanan bir hayal kırıklığı ve antipati ile de ilişkili olduğu söyleniyor.

Yağmurlu bir günde Paris, Amélie filminden çok daha çirkin, Paris'te bir Amerikalı filminden çok daha hayal kırıcıdır.

Bunun üzerine dil engeli ve kültürlerin çakışması ziyaretçilerin izole ve şaşkın hissetmesine neden olabilir.

İngiltere Essex Üniversitesi'nde çalışan ve uluslararası öğrenciler arasında derinlemesine kültür şoku araştırmaları yapan psikolog Dr. Nicolas Geeraert şöyle açıklıyor;

www.smashinglists.com

"Paris Sendromu ile ilgili olarak, uzun mesafelerde seyahat eden bazı kişilerin seyahatin kendisi ve kültürel, sosyal ve fiziki çevredeki değişimle özellikle iyi şekilde baş edemediği oldukça açıktır; fakat böyle bir olayın, daha önce keşfedilmemiş gizli bir zihinsel rahatsızlığın tetikleyicisi veya başlangıcı olabileceği akla bile gelmez."

Fakat Dr. Geeraert şu sözleri de ekliyor;

"Burada önemli bir nüans var, seyahatin herhangi bir zihinsel bozukluğa neden olacağından şüphelerim var, bunun yerine, seyahatin Paris Sendromundan muzdarip olduğu bildirilen az sayıdaki birey için bardağı taşıran son damla olabileceğini düşünüyorum."

Yani Paris Sendromundan muzdarip olmuş kişilerin aslında gergin, yorgun ve kültür şokunun içinde olmuş olan kişiler olduğu öne sürülüyor.

Konu hakkında çalışmalar sürerken, verebileceğimiz tek tavsiye Paris'i fazla şey yapmamak lazım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatih-cantas

Paris i genel turistik öğelerini bitirdikten sonra daha farklı yaşamayı dener şehir havasına girerseniz çok tarz bi şehir hele biraz da dilini bilirseniz çok daha güzel olur

araknenin-sanat-aski

Tabi ki her şehrin seveni ve sevmeyeni olabilir. Ama bence bir çok insan, aşırı popüler bir şehir olduğu için, Paris'i ve Eyfel'i sosyal medyada yerden yere vurarak eleştirmenin kendilerini karizmatik ve farklı yapacağını düşünüyorlar. Eğer sanatla ilgileniyorsanız, şehir hayatını yaşamayı seviyorsanız, tarihi yapıları beğeniyorsanız bu şehri sevmemeniz imkansız. Ayrıca Eyfel'i de gayet tabi herkes beğenmeyebilir, fakat "demir yığını" diye eleştirmek saçmalık. Bir anıt veya heykel elbette ki demir, bronz, taş gibi dayanıklı bir malzemeden yapılmalıdır. Bu durumda Galata Kulesi ve Özgürlük Anıtı de taş yığını mı oluyor. Kaldı ki bana göre Eyfel Kulesi, son derece estetik, çağdaş ve romantik tasarımıyla şehrin ruhuna çok uygun bir yapıdır.

alp_er

paris tamamen çok şişirilmiş bir balondan ibaret.

artartistique

Kulturel kapasiteniz olmazsa paris'i yasama sansiniz olmaz.

artartistique

Ben Paris'te yasiyorum. Bir çok dunya sehrini gezdim ancak Paris en yasanilacak yer. Sehrin dogasina uygun bir kapasiteniz yok ise, ortada kalirsiniz. Bu da dogal. Cunku bu sehirin bir ruhu ve dunyasi var. Herhangi bir yabanci kisa surede bu dunyaya girecek kadar neyine guvenebilir ki? Bu tamamen yanli bir anlatim. Parisi yasamadan bir kac gunlugune misafir olmus insanlarin gozlerinin dogruluk payi %10'nu bile gecmez.

vakanna

Çok doğru.

Görüş Bildir