Görüş Bildir
Haberler
Aşk mı, Özlem mi, Takıntı mı? Rüyada Hep Aynı Kişiyi Görmenin Gerçek Sebebi

etiket Aşk mı, Özlem mi, Takıntı mı? Rüyada Hep Aynı Kişiyi Görmenin Gerçek Sebebi

Fulin
04.09.2017 - 08:51

Rüyalar gerçekten çok ilginç. Kişisel olarak da, bilimsel olarak da çözülmesi imkansız gibi duran rüyaların sık rastlanan bir türüne değineceğiz; hep aynı kişinin başrolde olduğu rüyalara.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Rüya, hayatın en büyük gizemlerinden biri.

Bazen rüya olduğunu hissettiğimiz, dilediğimiz konuyu gördüğümüz; çoğu zaman da nasıl gelişeceğini bilmeden izlediğimiz olaylar şeklinde gerçekleşen rüyalar için herkesin farklı bir yorumu var.

Metafizik boyutunu bir kenara bırakırsak, psikologlar rüyaları anlamlandırmak için araştırmalarını sürdürüyor.

Çoğumuzun bildiği gibi, rüyalar bilinçaltımızın bir yansıması ve beynimizin bir oyunu. Ancak bazen bu oyun öylesine sıra dışı oluyor ki, biz bile şaşırıp kalıyoruz.

Sürekli tekrarlanan rüyalar buna iyi bir örnek.

Aynı yerler, aynı olaylar ve çoğu zaman da aynı kişi. Neden sürekli bu rüyayı gördüğümüzü anlayamıyoruz.

Bu durum ekstra ilginçleşebiliyor; aşık olunan kişiyi sürekli rüyada görmek normalken, hiç aklımızda olmayan birini görmek kafa karıştırabiliyor.

Çoktan unutulan eski sevgili, ofisten herhangi biri, yakın bir arkadaş... Bu tür insanların sürekli rüyamıza girmesi bizi endişelendiren bir durum elbette.

Karşı tarafın da bu rüyalardan haberinin olmasını bekleyen bir tavır sergileyebiliyor ve (elbette) hayal kırıklığına uğruyoruz.

Ne yazık ki (ya da iyi ki) sürekli aynı kişiyi rüyanızda görmeniz, onunla yaşlanacağınız anlamına gelmez. Bu sadece beynimizin nasıl çalıştığının küçük bir örneği.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İnsanların üçte ikisi tekrarlanan rüyalar görüyor. Bu gayet yüksek bir oran. Neredeyse hepimiz bir dönem bu tür rüyalara maruz kalmışızdır.

Klinik psikolog Dr. John Mayer, beynimizin bir bilgisayar gibi çalıştığını söylüyor. Uyuduğumuz zaman beynimizin en azından düşünce bölümünün kapandığı gibi bir algıya sahip olsak da bu doğru değil. Uyurken de düşünmeye devam ediyoruz.

Tekrarlayan rüyalar da çözülemeyen bir konunun ifadesi.

Bu rüyalar genelde stresli bir problemi ya da çözülememiş bir konuyu sembolize ediyor. Bilgisayar mantığıyla sorunu çözmeye çalışan beynimiz bize tekrar tekrar aynı konuyu hatırlatıyor.

Örneğin eski sevgilinizi görmeniz onu değil, onunla yaşadığınız döneme dair özlediğiniz ve aşamadığınız bir şeyler olduğunu gösterebilir.

Tekrar eden rüyaları gördüğünüz sırada yaşadıklarınız önemli. Bu tür rüyaları hemen gerçeğe dönüştürmeye çalışmak yerine konuların üzerinde düşünüp yaşadığınız problemi uyanıkken çözmeye çalışabilirsiniz.

Sürekli aynı kişiyi görmenin sebebi bazen bilinçaltınızda ona duyduğunuz hisler olabilir tabii, ancak emin olmadan harekete geçmemek lazım.

Birine aşıksanız, bunu fark etmeme olasılığınız pek yok. O nedenle sırf rüyalarınıza giriyor diye birine yakınlaşmak yerine konu üzerinden düşünüp, gerçek problemi çözmek daha doğru.

Çözümleyemediğiniz konuyu açıklığa kavuşturunca tekrarlayan rüyalar da son bulacaktır, ta ki bir sonraki çözümlenmemiş konuya dek.

Tatlı rüyalar!

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
470
143
134
91
75
67
42
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Biraz aşk biraz takıntı yatmadan önce fotoğraflarına bakmışsam %90 rüyama girer daha da aşık olurum hiç değilse rüyada konuşuyorum. Aklıma gelip düşündüğümde... Devamını Gör