Görüş Bildir
Haberler
Aşı Olmak ve Kan Vermek Orucu Bozar Mı? İşte Diyanet’in Orucu Bozan Şeyler Açıklaması

Aşı Olmak ve Kan Vermek Orucu Bozar Mı? İşte Diyanet’in Orucu Bozan Şeyler Açıklaması

Ramazan Ayı’nın gelmesiyle orucu bozup bozmayan durumları merak ediyor. Özellikle koronavirüs aşılama çalışmalarının devam ettiği günlerde aşı olmanın orucu bozup bozmadığı araştırılıyor. Ayrıca kan vermek durumunda kalan kimselerin durumu da gündemde. Diyanet İşleri Başkanlığı, orucu bozan şeyler hakkında açıklamada bulundu. Peki, aşı olmak orucu bozar mı? Kan vermek orucu bozar mı? İşte detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Aşı Olmak Orucu Bozar Mı?

Aşı Olmak Orucu Bozar Mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesinde oruç ve aşı ile ilgili yazan bilgi şu şekilde;

Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz. Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.

Kan Vermek Orucu Bozar Mı?

Kan Vermek Orucu Bozar Mı?

Ramazan'da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52). Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar. Kan vermenin orucu bozup bozmaması ile ilgili olarak birbirine zıt iki rivayet vardır. Bunlardan birine göre Hz. Peygamber (s.a.s.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.” (Ebû Dâvûd, Savm, 28) buyurmuştur. Öte yandan Resûlullah'ın (s.a.s.) oruçlu iken hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29).

Bu iki hadisi birlikte değerlendiren bilginlerin çoğu, birinci hadisi “Hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.” şeklinde yorumlamış ve ikinci hadisi esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağı sonucuna varmışlardır.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın