Arka Planda 'FETÖ' Kitabı Ekrana Yansımıştı: Çocuklar Duymasın'a Ceza ve Soruşturma

 > -

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kanal D'de yeniden yayınlanmaya başlayan "Çocuklar Duymasın" adlı dizide kitaplıkta duran ve FETÖ'nün faaliyetlerini dünyaya tanıttığı "Barış Köprüleri; Dünyaya Açılan Türk Okulları" isimli kitabın ekranlara yansıması ardından soruşturma başlattı. Diziye ayrıca RTÜK'ten de 562 bin TL'lik ceza geldi...

Akşam'dan Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre, İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri savcılık talimatıyla dizinin bu bölümünü incelemeye aldı.

Kadraja giren 'FETÖ kitabı' için RTÜK ise 'Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç tekniklerini öğretici nitelikte olamaz' hükmünün ihlali sebebiyle Kanal D'ye yaklaşık 562 bin lira para cezası kesti.

RTÜK, radyo ve televizyonların kuruluş ve yayın hizmetlerini düzenleyen 6112 sayılı kanunun 8. maddesinin 1’inci fıkrasının (a) bendinde yer alan “Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç tekniklerini öğretici nitelikte olamaz.” hükmünün ihlali sebebiyle televizyon kanalına yüzde 2 sınırından yaklaşık 562 bin lira para cezası uyguladı.

Sosyal medyada o sahneye ait ekran görüntüleri paylaşılmıştı.

Dizinin yapımcısı Birol Güven, sosyal medyadan yaptığı açıklamada kitabın 'dekor' olduğunu belirtmiş ve özür dilemişti.

Dizinin yapımcısı Birol Güven, sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamasında “Söz konusu kitap ile ilgili olarak, dekor ve aksesuarlardan sorumlu sanat yönetmenimizin savunması alınmıştır. Sanat yönetmenimiz savunmasında ‘kitabı okumadığını, içeriğini bilmediğini, konusu hakkında hiçbir fikri olmadığını, tamamen aksesuar amaçlı kullandığını ve kendisinin herhangi bir kötü niyetinin olmadığını’ belirtmiştir. Kitabın içeriğine haberler çıktıktan sonra vakıf olduğunu ve büyük üzüntü duyduğunu belirtmiştir. Aynı üzüntüyü yapımcı olarak ben ve tüm Çocuklar Duymasın ekibinin yaşadığını özellikle belirtmek isterim ve hepimizin dikkatinden kaçan bu talihsizlikten ötürü tüm ekibimiz adına, başta şehit aileleri olmak üzere herkesten özür dilerim” ifadelerini kullanmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir