Görüş Bildir
Haberler
Arefe Günü Tatil Mi? Arefe Günü Hangi İbadetler Yapılır, Hangi Dualar Okunur?

Arefe Günü Tatil Mi? Arefe Günü Hangi İbadetler Yapılır, Hangi Dualar Okunur?

Ramazan Bayramı’nın habercisi olan Arefe Günü’ne ulaşmış bulunuyoruz. Bugün son kez oruçlar tutulacak ve yarın tüm Müslümanlar bayram sabahına uyanacak. Vatandaşlar, Arefe Günü’nün tatil olup olmadığını merak ediyordu. Dini bayramlarımızdan olan Ramazan Bayramı’nda tatil Arefe günü başlıyor. Arefe günü yarım gün tatil olarak kabul ediliyor. Kurumlar bugün yarım gün çalışıyor ve sonra bayram boyunca sürecek tatil başlıyor. Peki, Arefe Günü hangi ibadetler yapılmalı, hangi dualar okunmalı? İşte tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Arefe Günü Hangi Dualar Okunmalı?

Arefe Günü Hangi Dualar Okunmalı?

Peygamber Efendimiz, 'En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır' (Tirmizî, Dua, 8; Malik, Dua, 500) diye buyurmuştur. Bazı kaynaklarda, 'Arefe günü besmele ile bin İhlas okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur' şeklinde buyurduğu da yazılır. 'Kim İhlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir.' Buyurduğu da rivayet edilir. Bu hadislerden hareketle, bu mübarek günde İhlas Suresi'ni bin defa okumak yapılacak en faydalı işlerden biridir. Tövbe istiğfar, salavat, kelime-i tevhid okumak tavsiye edilen ibadetlerdendir.

AREFE GÜNÜNDE PEYGAMBER EFENDİMİZİN OKUDUĞU DUA

Peygamber Efendimiz Arefe gününde bu duayı okurdu: Allâhümmec'al fî kalbî nûran ve fî basarî nûran ve fî sem'î nûran ve 'an yemînî nûran ve 'an yesârî nûran ve fevkî nûran ve tahtî nûran ve emâmî nûran ve halfî nûran vec'al lî nûran.Ve fî rivâyetin: 'Asabî ve lahmî ve demî ve şa'rî ve beşerî kâne yekûlü fî du'âihî (Yâ Rabb! Kalbimi nurlandır, gözümü nurlandır, kulağımı nurlandır, sağımı nurlandır, solumu nurlandır, üstümü nurlandır, altımı nurlandır, önümü nurlandır, arkamı nurlandır ve beni nûr eyle. (bir başka rivayette) benim damarlarımı nurlandır, etimi nurlandır, kanımı nurlandır, saçımı nurlandır, yüzümü nurlandır.)

Arefe Günü Hangi İbadetler Yapılır?

Arefe Günü Hangi İbadetler Yapılır?

Arefe gününde şu ibadetler yapılabilir; duha namazı (kuşluk namazı), tesbih namazı ve şükür namazı kılınabilir.

Tövbe istiğfar, salavat, kelime-i tevhid okumak tavsiye edilen ibadetlerdendir.

ihlas Suresi okumak tavsiye edilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur “İhlas suresini kim arefe günü akşamı 1000 defa okursa Allahü Teala ona istediğini verir.”

Peygamber Efendimiz bugün için “En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır” şeklinde bir Hadis söylemiştir. Müslümanlar bugünü oruç, namaz ve dua eşliğinde geçirmelidir.

Tövbe Namazı Kılmak: İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala'nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.

Mahsus Namaz: Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın