Araştırmacılar Sakallı Erkeklerin Temiz Tıraş Olanlara Göre Daha Öfkeli Göründüğünü Keşfetti!

-

Son zamanların hipster modası ve sakal fenomenlerinin artmasıyla, her türlü farklı tarza yedirilmiş saç sakal modelleri görmeye başladık. Peki sakal erkeğin yüz ifadesini ne kadar etkiliyor? Babyface mi daha çekici yoksa, kirli sakallı serseri görünen erkekler mi? LadBible'ın hazırladığı bilimsel araştırma sonuçlarını sizler için derledik.

Kaynak: http://www.ladbible.com/latest/interesti...

Sakallı erkekler ve sakal konusundaki en son araştırma Avustralyalı bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

Bu araştırmada, erkeklerin yüz kıllarının, duygularını nasıl ifade ettikleri üzerindeki etkisinin ve maskülen taraflarını ortaya çıkarması üzerinde duruldu.

Avustralya'nın New England Üniversitesi'nden Dr. Belinda Craig tarafından yürütülen araştırmada, sakallı erkeklerin sinirliyken olduğundan daha sinirli, mutluyken ise daha mutlu olduğu ortaya çıktı. 

Yani sakalın aslında erkek yüzü için bir "duygu vurgulayıcısı" olduğu sonucuna varıldı.

Araştırmada 700 kişiye, kimileri sakallı kimileri sakalsız erkek yüzleri gösterildi ve o anda hissettikleri duygunun tasvir edilmesi istendi.

Psychological Science adlı bilim dergisinde yayınlanan araştırma raporuna göre, sakal bir insanın yüz yapısını değiştirme gücüne sahip.

Dr. Craig şöyle açıklıyor; "Sakal yüzün çene kısmını vurguladığı için, karşı tarafın öfke duygusunu daha kolay anlamasını sağlıyor."

Öte yandan bu sonuç, araştırmaya katılan kişilerin neden sakallı erkekleri, sakalsız erkeklere göre daha mutlu gördüklerini açıklamaya yetmiyor.

İngiliz Sakal Kulübü, onursal başkanı David Dade, ise sakallı erkeklerin 'daha güvenilir' ve 'emin' göründüğünü şöyle açıklıyor;

"Birçok insan sakallı erkeklerin daha kibar, daha ılımlı, daha güvenilir ve daha itimatlı olduğunu kabul ediyor. Bunun sebebi, sakallı bir erkeğin kendi ile daha rahat ve uyum içinde görünüyor olması olabilir."

Son zamanlarda yapılan bir başka araştırmada ise sakallı erkeklerin daha mutlu ve olduğundan daha genç bir havaya sahip olduğu da ortaya çıktmıştı.

Harley Street'ten dermatolog Dr. Adam Friedmann şöyle diyor;

"Görsel olarak yaşlanmanın ve cilt hasarının en büyük sebeplerinden biri de güneş ışınlarıdır. Daha fazla tüye sahip ciltler güneşten korunduğu için yaşlanma etkisi daha aza indirgenebilir. Bu da daha az sayıda kırışıklık ve yaşa bağlı cilt lekesi anlamına gelir.

Bu araştırmaların hiçbirinin aksi de doğrudur demek oldukça yanlış olur! Burada çıkarılacak tek sonuç, eğer sakalı az çıkan ya da sakal bırakmayı sevmeyen bir erkekseniz 50 faktörlü güneş kreminizi mutlaka sürün!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

Hani diyor ya araştırma sonuçları sakalın erkeğin öfkeli gözükmesini sağladığını ama kadınların bunu neden çekici bulduğunu açıklayamıyormuş. Bence çekici bulmamızın sebebi şu olabilir. "Sert görünüyor! Yani kavgacı, tüm kavgalardan da sağ çıkmış demek ki sağlıklı ve güçlü, yani ailesini koruyabilir. Bu müthiş genlerle çok sağlıklı yavrular üretilir." İçgüdülerimiz bunu söyler ama mantığımız der ki "Ne kadar da çekici! Bir erkeğe bakımlı bir sakal kadar yakışan bir şey daha yok."

yakuza-48

Seksi durduğu için olmasın sakın?:)

hipergrafi

Basit olarak evet. Seksi olduğu için şeklinde özetlenebilir. Ben neden seksi bulduğumuzu söyledim. Olayı kazıyıp en köküne indiğimizde bize seksi gelen her bir özelliğin bireyin sağlıklı olduğunun işareti olduğunu, yani aslında seksi olanı değil onu sağlıklı yapan güzel genleri seçtiğimizi görüyoruz. İçgüdülerimiz türümüzü sonraki nesle aktarmak için beğenilerimizi bir tasma gibi kullanıp bizi en sağlıklı partnerlere yönlendiriyor. Hem hayvanlar hem insanlar için durum bu. Sağlıklı genlerden sağlıklı bebekler doğuyor ve yaşam böylece kusursuzluğunu muhafaza ediyor. (Bebek istemiyor olmak buna engel değil. Bilinç içgüdüyü durduramaz.)

jey

en nefret ettigim sey sakal. Pis duruyor pis! ama asabi durdugu ya da kulturel bir deforme sanirim, guvenilmez ve sorumsuz gösteriyor adami bana gore. Jilet gibi ol tiraşinı hatta lazer yaptir abi ne o oyle kıllı kıllı iyyy. erkekligini vudgulamaya ihtiyac duyma boyle seylerle. Ama not: efendi erkek yerine, pic tercihi etkisini burada da gorebilirsiniz. Ilkel dürtüler fora.

bilinemeyen

<--- Bak bana <<<----- Utanma Bak <<<<<------ :D

beyza-nur-aktas

bunun icin arastirma yapmaya gerek yok ki

psyhedelichead

Zayıf keskin yüz hatların ve kemikli çene varsa kesinlikle o sakalı uzat arkadaşım! Ya da uzatma sen bilirsin her iki türlü iyisin.. Ama yuvarlak yüz hatların varsa çene de oval ise vazgeç dön o karardan sakalsız çok daha iyisin :) ama yinede sen bilirsin tabii nasıl istiyorsan o!

Görüş Bildir