Araştırmacılar Bile Şaşkın: Facebook'un Yapay Zekâsı Kendi Dilini Oluşturdu!

 > 
4.5bPAYLAŞIM

Facebook yapay zeka araştırmaları biriminde, pazarlama yapması için eğitilen iki chat-bot insanları bir kenara bırakıp kendi aralarında iletişim kurmaya başlayınca ekip botlardan birine müdahale etmek zorunda kaldı. Geleceğin bir adım daha yakınımızda olduğunun sinyallerini veren bu haberi sizler için The Atlantic'ten derledik.

Kaynak: https://www.theatlantic.com/technology/a...

Facebook Yapay Zeka Araştırma laboratuvarındaki araştırmacılar, "diyalog birimlerini" eğitmek için kullanılan yöntemleri anlatan bir rapor yayımladı.

Bu botlar aslında pazarlama yapmaları için geliştirilmekteydi. Çalışmalar sırasında iki botun birbiriyle iletişim kurmasına izin veren model, makine öğrenimi sistemini kullanarak botların iletişimlerini geliştirmesine izin veriyordu.

Botlar bir süre sonra kendi aralarında bir dil kullanmaya başladılar.

Bu sohbet botları öyle geliştiler ki, bottan bota yapılan konuşmalar sırasında insanların onlara öğrettikleri dilin dışına çıkıp kendi aralarında bir dil kullanmaya başladılar. Hatta araştırmalar bu noktada botlardan birine müdahale etmek durumunda kaldı.

İşte bu iki bot biraz ileri gitti ve kendilerine has, insana ait olmayan bir dil geliştirdi.

Bu noktada araştırmacılar botlardan birine müdahale ederek kontrolü tekrar kendi eline aldılar. Çünkü durum bilim kurgu filmlerinden bir sahne gibi durmaya başlamıştı.

Yayınlanan raporda bu botların giderek daha başarılı birer müzakereci haline geldiklerinden de bahsediliyor.

Facebook'un sohbet edebilen bu botları tekillik konusunda henüz bir örnek teşkil edecek kadar başarılı olmasa da yapay zekanın geldiği noktayı gösteriyor.

İnsanların yapay zekalı makinelere öğrettiği dil gün gelecek onların kendi aralarında iletişim kurmasına da imkan tanıyacak.

Hatta makine öğrenimi bu hızda devam ederse bilim kurgu filmlerindeki 'yapay zekalar' çok yakında bizlerle olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sinan-sari1

Merak edenlere, buyrun, konuşma

vilma-gill

ben de yapay zekadan korkuyorum...

kavinsky

Sikmeseler bari.

omer-akdogan

iştebunlar hep amerikanın oyunları. çay içirsinler o robotlara. içlerindeki o kiri pası yapay zekayı cinleri falan söker alır

deadend

ya bu yapay zekalar bi gün belamızı mikecek :(

terry

sikecek niye yazamıyorsun ? böyle yazınca küfrü gizlemiş mi oluyorsun sığır?

Görüş Bildir