Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Arap Müziğinin Turkuvaz Sesli Kraliçesi Feyruz'dan Dinlemeniz Gereken 10 Şarkı

4.1bPAYLAŞIM
Arap Müziğinin Turkuvaz Sesli Kraliçesi Feyruz'dan Dinlemeniz Gereken 10 Şarkı

Feyruz, Arap coğrafyasında dünyaya gelmiş her kişi için oldukça büyük önem arz eden, onların yaşamlarında büyük bir yer tutan, Lübnan'ın kızı olarak da tanınan bir şarkıcı. Feyruz, Arapça "turkuvaz" manasına geliyor ve bu sebeple "Turkuvaz Diva" olarak da tanınıyor.

Arap müziğinde Mısırlı şarkıcı Ümmü Gülsüm'den sonra en fazla tanınan bayan şarkıcı olarak ün yapmış. Kimine göre Ümmü Gülsüm'ün haşmetli sesinin yanında Feyruz'un sesi oldukça ince ve kadınsı.

Müzik hayatına atıldığı tarihten kısa bir süre sonra hem ülkesi Lübnan'da, hem de Arap dünyasında o güne kadar çok az kişinin ulaşabildiği bir şöhrete sahip olmuş ve Suriye'den Fas'a kadar neredeyse bütün Arapların zihinlerinde şarkılarıyla ölümsüzleşmiş. Bunun yanında Batı dünyasında da büyük bir beğeni kazanan Lübnanlı sanatçı,  New York 'ta Carnegie Hall, Londra 'da Albert Hall ve Paris 'te Olimpia'da konserler vermiş.

Şarkıları Türk sanatçılar tarafından da takip edilen Feyruz'un birçok şarkısı dilimize çevrilmiş, hatta bazılarına oldukça aşinayız.

Çoğumuza hiç yabancı gelmeyen bir sanat anlayışına sahip Feyruz'un bir kez dinledikten sonra bir daha dilinizden düşmeyecek birbirinden güzel şarkılarını sunmaya çalıştım.

1. Kan Edna Tahoun

2. Nahna Wil Amar Jiran

3. Baadak Ala Bali

4. Nassam Alayna al Hawa

5. Al Bint El Chalabiya

Türkçe Aranjman:

Gönül Akkor- Böyle Gelmiş Böyle Geçer Dünya

https://www.youtube.com/watch?v=pxPppEzE71M

6. Habaytak Bisayf

7. Kifak Inta

8. Zahrat Almada'en

9. Aâtini Ennaya wa Ghanni

10. Kan El Zaman Wo Kan

Türkçe Aranjman:

Ajda Pekkan-Sana Neler Edeceğim

https://www.youtube.com/watch?v=v12EYL1TMUI

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
totoronun-sevgilisi

birkaç ay önce lübnan'a gittim. biletimi aldım, arapça bilmememe ve kadın olmama rağmen (kadın olmama rağmen derken insanların bakış açısı tabi, yoksa bana göre hiiç problem değil :) ) feyruz'un şarkılarından aldığım güçle bindim uçağa. hayatımın en güzel deneyimiydi.. özellikle de servise binip baalbek'e giderken radyoda feyruz'un şarkılarının çalmasını yıllar geçse de unutamam gibi geliyor..

faffa

Noel Kharman'ın yaptığı mashup da çok güzel, yeni Faiorouz diye sevinerek dinliyorum kızı, kızda Fairouz gibi ses var 2-3 mashup yapıp bırakmış nedense, neyse: -Hello-Adele/Fairouz كيفك انت - فيروز(Mashup)

mervan-nazim

Feyruz üzerine yazılmı bir başka güzel yazı :)

35fk

-Layali el shamal -Ana la habibi -Khedni ya habibi -Ya tayr -Ahou da li sar -Salouni el nas -Habbaytak ta nsit elnaum -Allah kbir ve daha birsürü şey...

Görüş Bildir