Arama Çalışmaları 7 Gündür Sürüyor: Uludağ'da İki Dağcıdan Birine Ait Mont ve Bere Bulundu

 > 
80PAYLAŞIM

Uludağ'da geçtiğimiz pazar zirve yürüyüşene çıktıktan sonra haber alınamayan dağcılar Mert Alparslan ve Efe Sarp için başlatılan arama çalışmaları devam ediyor. Ekipler dün gece kayıp iki arkadaştan birine ait kırmızı bir mont ve bere buldu. 

Ajanslara yansıyan bilgilere göre 1 Aralık Pazar sabahı İstanbul'dan Uludağ'a gelen amatör dağcılar Mert Alpaslan ve Efe Sarp, aynı gün zirve tırmanışına geçti.

Dağcılar akşam saatlerindeki yoğun sis nedeniyle yollarını kaybetti.

Dağcılar Mert Alpaslan ve Efe Sarp

İki dağcıya ulaşamayan ailelerinin jandarmaya haber vermesiyle saat 1 Aralık 23.00 sıralarında Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Jandarma Özel Harekat (JÖH), AFAD, BAKUT, İHH, AKUT ve Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) ekiplerinden oluşan 260 kişilik ekip arama çalışmalarına başladı.

7'nci günde ilk ize ulaşıldı: Mont ve bere bulundu

Ajansların aktardığına göre jandarma arama kurtarma ve AFAD ekipleri gece yarısı yaptığı arama sırasında dere yatağında kırmızı renkte mont ve cebinde de bir bere buldu.

Dağcıların son görüntüleri incelendi

İki arkadaşın tırmanıştan önce kaydedilen görüntülerini inceleyen ekipler, montun Efe Sarp'ın Uludağ’a geldiği gün giydiği kırmızı mont olduğunu tespit etti.

Arama çalışmaları montun bulunduğu dere yatağına yoğunlaştırıldı.

Bölge termal drone ile taranıyor

Arama-kurtarma çalışmaları kapsamında tek seferde 2 kilometrelik alanı tarayabilen ısıya duyarlı termal bir drone da kullanılıyor.

7'nci gününe giren arama-kurtarma çalışmalarını 260 kişilik ekip yürütüyor.

Aramalara, hava koşullarının elverişli olduğu zamanlarda Jandarma İnsanlı Keşif Uçağı (JİKU) ve iki helikopter havadan destek veriyor.

Dün dağcıların sığınabilecekleri mağaralarda ve düşme ihtimaline karşın kuyularda arama yapılmıştı.

Ekipler, kurdukları halatlı düzenekle mağara ve kuyulara inmiş, ancak bir sonuç alınamamıştı.

AFAD Başkanı: "Umudumuzu yitirmedik" demişti.

Çalışmaların 6. gününde AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu iki dağcının bulunmasına ilişkin umutlarını yitirmediklerini ancak zorlu hava ve arazi koşullarının arama çalışmalarını zorlaştırdığını söylemişti.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir