Görüş Bildir
Haberler
Apple'ın Gizli Anlaşması Ortaya Çıktı! Meğer Çin'e...

Apple'ın Gizli Anlaşması Ortaya Çıktı! Meğer Çin'e...

GNS
08.12.2021 - 22:28

Kaliforniya merkezli tüketici elektroniği üreticisi Apple'ın Çin ile yaptığı gizli anlaşmanın detayları ortaya çıktı. Şirketin CEO'su Tim Cook'un 2016 yılında Çin ile aralarındaki sorunları çözmek amacıyla 275 dolarlık gizli bir sözleşme imzaladığı ortaya çıkmıştı. Teknoloji yayınları yapan The Information ise gizli sözleşmeye dair detayları paylaştı. İşte Apple'ın Çin'le olan gizli sözleşmesi...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Apple şirketinin Çin ile yaptığı gizli anlaşma ortaya çıktı. Şirket CEO'su Tim Cook'un Çin ile aralarındaki anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak amacıyla 2016 yılında 275 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladığı söylenmişti. The Information sözleşme hakkındaki detayları paylaştı...

Apple'ın Gizli Sözleşmesi

Apple'ın Gizli Sözleşmesi

The Information tarafından görüntülenen dahili belgelere göre, beş yıllık anlaşmanın 275 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor ve Tim Cook, Apple’ın ülke ekonomisi için yeterince çalışmadığına inanan Çinli hükümet yetkililerini yatıştırmayı amaçlıyordu.

The Information’ın haberine göre Cook, 2016 yılı boyunca App Store, Apple Pay ve iCloud gibi hizmetleri tehdit edebilecek eylemler konusunda hükümet yetkilileriyle lobi yaptı. Anlaşmayı da o yıl Çin’e yaptığı ziyaretlerin ilkinde gerçekleştirdi.

Öncelik Çinlilere Verildi

Öncelik Çinlilere Verildi

Apple’ın Çin’deki hükümet işleri ekibi, Çinli liderlerle ilişkileri yumuşatmak için ülkenin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile bir mutabakat zaptı hazırladı ve şirket liderleri, 2016’da iTunes kitaplarını ve filmlerini vuran baskının ardından üst düzey Çinli yetkililerle görüşmeyi bir öncelik haline getirdi.

Anlaşma, Apple’ın Çinli üreticilerin en gelişmiş üretim teknolojilerini oluşturmasına ve işçileri eğitmesine yardımcı olma gibi taahhütler içeriyordu. The Information’a göre, aynı zamanda Apple cihazları için daha fazla parça Çinli tedarikçilere dokunma, Çinli yazılım şirketleriyle anlaşmalar yapma, Çin üniversiteleriyle teknoloji konusunda çalışma ve daha fazla yatırım yapma sözü içeriyordu.

Apple'dan Çinli İşletmelere Destek

Apple'dan Çinli İşletmelere Destek

Çin’in 13. Beş Yıllık Planı’na uygun olarak, Apple ayrıca karşılıklı faydalar sağlamak ve bir kazan-kazan durumu elde etmek için Çinli işletmelerle birlikte büyümeyi, bilim, teknoloji, eğitim ve çevre korumasını desteklemeyi taahhüt etti. Karşılığında ise Çin, gerekli destek ve yardımı sunmayı kabul etti.

Apple’ın son zamanlarda Çin’de âdeta bir patlama yaşıyor; The Information’ın haberine göre, eylül ayında sona eren 12 ayda 68 milyar dolarlık rekor bir gelir elde etti ve ülke şu anda Apple’ın toplam satışlarının yaklaşık beşte birinden sorumlu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın