Görüş Bildir
Haberler
Antarktika'da Buzulların 900 Metre Altında 'Orada Olmaması Gereken' Tuhaf Canlılar Bulundu

Antarktika'da Buzulların 900 Metre Altında 'Orada Olmaması Gereken' Tuhaf Canlılar Bulundu

Ulaş
16.02.2021 - 12:30 Son Güncelleme: 17.02.2021 - 09:17

Bilim insanları tesadüfen Antarktika’daki buz tabakasının çok altında yaşayan tuhaf organizmalar keşfetti. Frontiers in Marine Science isimli bilimsel dergide yayımlanan bulgular, organizmaların Güneş ışığından uzak ortamlarda hayatta kalıp kalamayacağıyla ilgili mevcut fikirlere meydan okuyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Independent'ta yer alan habere göre, keşif amaçlı bir araştırma sırasında araştırmacılar, Weddell Denizi'nin güneydoğusunda bulunan Filchner-Ronne Buz Sahanlığı'ndaki 900 metrelik buzda sondaj yaptı ve denizin dibini araştırmak için kamera indirdi.

Hayvanlarla çevrili bir kaya parçasını ortaya çıkaran kayıtta ne olduğu belirlenemeyen 22 hayvanla birlikte 16 sünger benzeri canlı tespit edildi.

Griffiths, “Keşfimiz cevap verdiğinden çok daha fazla soruyu akla getirdi” diye konuştu 👇

Griffiths, “Keşfimiz cevap verdiğinden çok daha fazla soruyu akla getirdi” diye konuştu 👇

'Bu organizmalar oraya nasıl gitti? Onların yaşam alanı olan bu kayalar ne kadar yaygın? Bunlar buz tabakasının dışında da gördüğümüz türler mi yoksa yeni türler mi? Buz tabakası çökerse onlara ne olur?'

Diğer yandan, Antarktika’daki bazı süngerlerin binlerce yıldır yaşadığı biliniyor. Bu canlıların ömrünün ne kadar olduğu ve ne sıklıkla (yılda bir mi yoksa 10 yılda bir mi) beslendiği ise henüz belirsiz. 

Ancak yaşama ev sahipliği yapan bu kayanın yalnız olmadığına dair işaretler mevcut. Zira kamera kayıtlarında yakınlardaki başka bir kayanın üzerinde de bir sünger görüldü. Bu yüzden bulgular, Antarktika’nın en zorlu ortamlarında yaşamın düşünüldüğünden daha çeşitli ve daha uyumlu olduğunu gösteriyor.

Aynı zamanda çalışmanın yazarı Griffiths, “Bu keşif, fikirlerimizi farklı bir yöne itiyor” dedi ve ekledi:

'Bize Antarktika deniz yaşamının son derecede özel olduğunu ve donmuş bir dünyaya şaşırtıcı bir şekilde uyum sağladığını gösteren harika bir tesadüf.'

Araştırmacılar şimdi bu tuhaf yaratıkların keşfedildiği alanı daha detaylı incelemeyi hedefliyor. Bu nedenle araştırmacıların, akıllardaki soruları yanıtlamak için bu canlılara ve yaşadıkları ortama yaklaşmanın bir yolunu bulması gerekiyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
173
70
66
9
7
7
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yasin Karaburun

İnsanoğlu Antarktika'ya gidip buzulun 900 metre altında bir canlı keşfediyor ve orada olmaması gereken şey o canlı ha? Anladım tamam.

sorun

Yerin 1000 lerce metre altına saklansanız da İnsanoğlundan size rahat yok. Kazar bulur çıkarır , üzerine hasap sorar buda neymiş deriz mutlaka.

Nurettin Bayar

olmaması gereken mi, kim demiş orada olmasın