Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anne Babalara Acı Gerçek: Video Oyunlarının Çocuğunuzun Gelişimine Önemli Bir Katkısı Olabilir!

142PAYLAŞIM

Almanya'da Ruhr Üniversitesinde nöropsikolog olarak görev yapan Prof. Dr. Boris Suchan, Sabrina Schenk ve Robert Lech video oyunları oynan kişilerle, oynamayanlar arasındaki kişilerin öğrenme yetisindeki farklıları ölçebilmek adına test yaptı. Ortaya çıkan sonuç ilginizi çekecek türden! Gelin hep birlikte bakalım...

Kaynak: http://news.rub.de/english/press-release...

Görünen o ki video oyunları öğrenme kabiliyetini arttırmak için oldukça faydalı!

Yapılan test boyunca video oyunu oynayan kişilerin beyinlerinde ki öğrenme ile alakalı olan kısım da oynamayanlarınkine oranla önemli derecede artış görülmüş. Profesörler elde edilen bulguları ''Davranışsal Beyin Araştırması'' (Behavioural Brain Research) adlı dergide yayınlamışlar. Gelin şimdi yapılan teste hep birlikte göz atalım.

Hava tahmin testi

Düzenli olarak, haftada en az 15 saat video oyunu oynayan 17 kişi ile düzenli olarak video oyunu oynamayan 17 kişilik kontrol grubu aynı anda hava tahmini testine tabi tutuldu ki bu test olasılıkların öğrenilmesini araştırmak adına yapılan köklü bir test. Araştırmacılar, aynı anda iki grubunda beyin aktivitelerini Manyetik Rezonans Görüntüleme (emar) aracılığıyla ölçtü.

Test başlıyor!

Katılımcılara, farklı sembollere sahip 3 adet yardımcı kartın kombinasyonu gösterildi. Bu kart kombinasyonlarına bakarak havanın güneşli mi yoksa yağmurlu mu olduğunu tahmin etmeleri ve ardından doğru mu yoksa yanlış mı olduğuna dair geri bildirim almaları gerekiyordu. Video oyunu oynayanlar aldıkları geri bildirimlerden sonra gitgide öğrenmeye başladılar. Test bittikten sonra katılımcılar, elde ettikleri bilgilere dayanarak bir anket doldurdular...

Belirsizlikler söz konusu olduğunda video oyunu oynayanların farkı ortaya çıkıyor

Kart kombinasyonlarının anlamı hakkında yapılan anket analizi sonucunda; oyun oynayan kişilerin, oynamayanlara göre çok daha fazla doğru bilgiye sahip oldukları ortaya çıktı. Yaptıkları çalışma hakkında açıklamada bulunan Sabrina Schenk; herhangi bir belirsizlik veya bilinmeyen bir durum söz konusu olduğunda, video oyunu oynayan kişilerin durumu çok daha çabuk analiz etme ve baskı altındayken yeni bilgiler üretme konusunda daha yetenekli olduklarını söyledi.

Yediden yetmişe herkes oynamalı!

Video oyunları oynamanın, hipokampus gibi beyindeki öğrenme ve hafıza performansıyla alakalı olan bölgeleri eğittiğini düşününen Schenk, sadece gençlerin değil yaşlılarında video oyunu oynaması gerektiğini çünkü beynin hipokampus kısmında meydana gelebilecek değişimlerin kişinin hafıza kaybına neden olabileceğini belirtti ve sözlerini şu şekilde noktaladı; ''Belki ileride hafıza kaybı ve öğrenme güçlüğü çekenlerin problemlerini video oyunlarıyla çözeriz.''

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
helloist

biraz abartılmış bir yazı. yararı varken zararıda var. bence anne babalar aşağıdaki yazıyı okuyup karar vermeli.

unknown_member

zekamın gelişmesini şu oyuna borçluyum:

ufukdiyo

Oyun oynarken detaylara dikkat etme, hızlı analiz edip hızlı karar verme, neden-sonuç ilişkisini hızlı görme, farklı şartlarda başarılı olmaya adapte olma gibi o kadar çok yeti aynı anda kullanılıyor ki. Her gün bir saat kadar oyun oynamak insanın zekasına ve öğrenme yeteneğine çok katkı sağlıyor. Tabi uzun süre aynı oyunu oynamak yerine sık sık oyun değiştirmek çok daha iyi. Tabi oyun ne kadar karmaşıksa o kadar iyi. Aynısı masa oyunları için de geçerli. Yeni bir oyunu öğrenirken beyninizi yoğun şekilde kullanmanız gerektiğini kolaylıkla fark edersiniz.

epithymo-dilek

faydası belki şöyle, cocuklar bu oyunlari online oynadiklari zaman dünyanin heryerinden farkli dillerde oyuncularla oynuyorlar, bu strateji olsun, lego, fifa batterfield yani oynadiklari oyun bile aslinda fark etmiyor ama günde belki 2-3 yabancı kelime katıyor beyine bir farkli acisida beyni düşündürmeye tetikliyor yani beyin oyun esnasinda full harekette.. ama oyun saatinin tabikide mokunu cikarmayacaksin :)) herşeyin fazlası zarar diye birşey var. 😉

trane1

Strateji oyunları ve lego kesinlikle yüzyılın en güzel icatlarından.

Görüş Bildir