Görüş Bildir
Haberler
Anket: Kıbrıslı Türklerin Yüzde 63,79'u Para Biriminin Euro Olmasını İstiyor

Anket: Kıbrıslı Türklerin Yüzde 63,79'u Para Biriminin Euro Olmasını İstiyor

Kuzey Kıbrıs'ta yapılan bir kamuoyu araştırması, Kıbrıslı Türklerin yüzde 63,79'unun para birimi olarak avroyu benimsemekten yana olduğunu belirledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Göç, Kimlik ve Haklar Araştırmaları Merkezi (CMIRS) tarafından yürütülen bir kamuoyu yoklamasına göre Kuzey Kıbrıs'ta Türklerin çoğunluğu, düşen Türk Lirası altında ezildikleri ve enflasyon yükselirken kazançları düştüğü için avroya geçişi destekliyor.

Liranın değerindeki dalgalanmalarla birlikte temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları arttıkça, GBP (Great Britain Pound), avro ve ABD dolarına endeksli oldukları için Kıbrıslı Türklerin ithalatının, kredilerinin ve yüksek öğrenim harcamalarının etkilendiği belirtiliyor.

Liranın düşüşüyle enflasyon acı çekiyor

Liranın düşüşüyle enflasyon acı çekiyor
trthaberstatic.cdn.wp.trt.com.tr

KKTC ekonomisinin, Eylül ayında gıda fiyatları enflasyonunun yüzde 37.4'e ulaşmasıyla birlikte, ''Lira'nın düşüşü karşısında acı çektiği'' kaydediliyor.

KKTC'li ekonomistler de uzun süredir avro için Lira'dan vazgeçme taraftarı; ancak bunun, politikacıların Türkiye'yi karşısına alması anlamına geldiği ifade ediliyor.

Gazimağusa'daki Doğu Akdeniz Üniversitesi Ekonomi Profesörü Mustafa Besim, ''avroya geçişin önündeki tek engelin mesajı Türkiye'ye iletecek siyasi iradenin bulunmaması olduğunu'' savundu. Besim, ''Ceket sadece uymuyor. Bu mesajın Türkiye'ye iletilmesi gerekiyor. Türkiye ekonomisi TL'nin değer kaybını karşılayabilecek kapasiteye sahip. Ama bunu burada yapamayız çünkü küçük bir ekonomimiz var'' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
24
19
7
6
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Alkan Alkan

Kıbrıs yanlış ekonomi politikaları sonucu kaybediliyor maalesef. Kıbrıslı Türkler güneyde Rumların yapmadıkları işlerde Euro kazanmak için vatandaşlıklarında... Devamını Gör

U Efekent

%63 mü? aynı soru türkiye'de sorulsa %80 avro derdi. istikrarsız paramız yüzünden insanlar artık kazanmak değil birikimlerini korumak için uğraş veriyo.

mrspock

şuanda devletimin yanındayım diyen hükümet devlet ayırımı yapamayan koca kafalar başı çekerdi

Last World

iyi ki zamanında Atam`da böyle düşünmemiş birinin himayesi altına girmek mandacılık kolay

Tyliebee

Himayeyle ne alakası var ? Avrupa'daki tüm ülkeler tek elden mi yönetiliyor, hepsi tek bir ülkenin himayesine mi ait şu anda ? Saçma sapan duyar kasmayın ya.