Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ankara Katliamı Esnasında Söylenen 'Ellerinde Pankartlar' Türküsünün Hikayesi

 > 
17bPAYLAŞIM

10 Ekim'de Ankara'nın ortasında gerçekleşen korkunç katliamın gelen ilk görüntülerinde halay çeken gençlerimizi gördük. Halay esnasında "bu meydan kanlı meydan" dizeleri söyleniyordu ve bu esnada bombanın patladığını gördük. Bu video üzerine birçok farklı insan,  söylenen şarkının "manidar" olduğunu söyleyerek barış isteyen gençleri suçladı. Oysa ki bu şarkı, her türlü toplumsal eylem esnasında söylenen eski bir türkü. 

Ve hikayesi de bir o kadar önemli tarihi olay hakkında.

Ankara Katliamı esnasında "bu meydan kanlı meydan" sözlerinin hemen ardından bomba böyle patladı.

Şarkının sahibi, muhalif eserleriyle bilinen ünlü sanatçımız Ruhi Su.

Ruhi Su, 1977 yılında "Sabahin Sahibi Var" isimli bir albüm çıkarıyor ve albümün en önemli eserlerinden biri de "Ellerinde Pankartlar" türküsüydü. Bu türkünün hikayesi 16 Şubat 1969 yılında gerçekleşen o vahşet dolu güne ithaf edilmişti.

16 Şubat 1969 günü, Türkiye tarihine damgasını vuracak şekilde kana bulanmıştı. Ruhi Su da gelecek nesillere o günü anlatan bir şarkı besteledi. Sözleri mücadele ve umut doluydu...

Ellerinde pankartlar  
Gidiyor bu çocuklar  
Kalkın ayağa, kalkın  
Gidiyor bu çocuklar

Bu pazar, kanlı pazar  
Dert yazar, derman yazar  
Kalkın ayağa, kalkın  
Gidiyor bu çocuklar

Bu meydan kanlı meydan  
Ok fırladı çıktı yaydan  
Kalkın ayağa, kalkın  
Biz şehirden, siz köyden.

"Kanlı Pazar" olarak anılan o gün, 6. Filo'nun İstanbul'a gelişini protesto etmek için öğrenci ve işçi örgütleri İstanbul'da miting yapma kararı aldı.

76 gençlik örgütünün katılacağı gösteri için valilikten gereken izin de alınmıştı.

16 Şubat günü, göstericiler Taksim’e doğru yürüyüşe geçmek üzere Beyazıt’ta toplanırken, “komünistlere gereken dersi verme” çağrısına uyan sağ görüşlü eylemciler Taksim Meydanı’na geldiler.

Tekbir getiren saldırganlar, göstericileri şiddetli bir biçimde dövdü. Olaylar sırasında Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan adlı gençler bıçaklanarak öldürüldü. Bu sırada polisin saldırganları engellememesi dikkat çekti.

Her gazetede farklı yansıtılan olay, Türkiye tarihine böyle geçti.

Ölenlerin ardından yine de kalanlara umutla "Kalkın ayağa kalkın, gidiyor bu çocuklar" diyen türkü de burada... Her cümlesinde Türkiye'nin tarihi yatıyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
misslucy

allah hepsinin mekanını cennet etsin 10 ekiminde kanlı pazarında

breathin

demek ki bazı şeyler asla değişmiyo.ülkücüler bundan kaç yıl önce de serseri kopuk kavgacı tiplerdi şimdi de öyleler.çoğuna sorsan ülkücülüğün tanımını bile yapamazlar.insan bıçaklayarak ve kendi gibi olmayanlara küfürler ederek faşistçe vatan kurtaracaklarına inanan serseri sürüsünden başka bişey değiller.polis konusuna da bişey demek istemiyorum.anlayan anladı..

yenidunyaduzeninetukuren

ya bu ülkenin insanları gerçekten salak, orda 100 kişi ölür, ki bu insanların ellerinde silah yoktu, halay çeken ve radikal islamın içinde sıkışmış hak arayan farklı kesimler vardı örn devlet demir yollarında düşük maaşla çalışan bir amca (silahları olsa evet suçludur deriz!) bir taraftan şehit haberleri geliyor bir sürü evladımız doğuda şehit oluyor bu insanların hepsi biziz!! SORGULANMASI gereken MECLİSTEKİ ve SARAYDAKİLER olması gerekirken sizin gibi halk olacak kavimcikler birbirinizi yiyorsunuz birlik olup meclise saraya kafa tutun bizi birbirimize düşünenler yiyor içiyor keyif yapıyor akılsızlığınız ülkeyi bölecek, birileri de paraları alıp kaçacak o zaman bok gibi bütün türkiye ortada kalır AKLINIZI kullanın kinle nefretle olmaz bu işler!!

empatibirazempati

Ya ben gittikçe umidimi yitiriyorum gercekten, bu nasıl bir kin ya nasıl bu kadar kötü olabiliyorsunuz ya 98 can gitmiş 98. Bir tanesi 9 yaşındaki Veysel. Ama ne işi vardı orda değil mi, zaten ordaki herkes pkkli değil mi, ne kadar da akillisiniz ya hemen vicdan rahatlatacak bi şey buluyorsunuz. Ben sizin kadar akıllı olamadı, ben veyselin babası yaşasaydı kurtulsaydi o acıya nasıl kutlanırdı diyen oldum, ben patlamadan sonra olay yerinden ayrildigim için yaralıların yanına donemedigim için yardım edebileceğinden de değil de en azından ellerini tutardim diye düşünmekten dört gecedir uyuyuamayan oldum. Ben bu sözleri söyleyebilen sizlere bile, aynı durumda olsanız, uzulecek yasinizi tutacak kişi oldum. Kahretsin ki sizin gibi olamadım, gece hiçbi şey dusunmeden kafami yastığa koyan olamadım kâhretsin...

psychomanson

Barış istiyorlar doğrudur ama bu barış dillerdeki barış.O barışsever insanları meydanlarda toplayanların amacı barış değil ülke bütünlüğünü bozmak.he diyeceksiniz ülkede bütünlük mü var yok ama işte bu yüzden yok.ortak amacı tayyip düşmanlığı olan insanlar bu ülkeye artık zarar vermeye başlamış durumda.öyle ki tarihi çatışmalarla dolu chp mhp aynı çatı altına gelebiliyor.kürtleri katleden chp hdp ile kolkala yürüyebiliyor.genel olarak insanların gözünü tayyip düşmalığı ile boyayıp ortak amac ilan edip kendi emelleri için uğraşıyorlar.ve bu emellerin özünde bu ülke menfaati yok bunu artık insanların farketmesi gerekiyor.büyük resme bakmaya çalışın tayyip düşmanlığı gözlerinizi tamamıyla kör etmiş durumda mantıklı düşünemiyorsunuz.hele ki şu kendini açıkfikirlibilimseversanatseverbarışseveraydın gören bir kesim var ki akıllara zarar tamamıyla kör olmuş durumdalar ve savundukları görüşün sahiplerinin istediği bu şekilde yönlendirilmeleri

Görüş Bildir