Ankara Garı Saldırısının Failiyle Emniyette Selfie Çekmişler

-

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te IŞİD saldırısı sonucu 103 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin, 36 sanığın yargılandığı davanın görülmesine ikinci günde de devam edildi. Bugünkü celsede ifadeleri alınmaya başlanan sanıklardan Yakup Şahin, polis ve savcılıktaki ifadelerini baskı ve tehdit altında verdiğini iddia ederek, "İddianamede bulunan ifadelerimin yüzde 30'u doğru ise yüzde 70'şi sallamadır" dedi. Şahin, gözaltındayken bazı kişilerin kendisiyle selfie çektiğini ve 'elinize sağlık, bir iki çocuk ölmüş' dediklerini söyledi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci gününde de sanıklar salona alındığında, ailelerden yoğun tepki gördü.

Kimlik tespiti sırasında sanık Mehmet Kadir Cabel'in avukatı Nilüfer Yolcu, CMK tarafından atandığını ve vicdani sorumluluğu gereği sanığı savunmayacağını söylerken, Yakup Şahin'in avukatı da felsefesine ters olduğunu belirterek, davadan çekilmek istediğini belirtti.

İlk gün sanık avukatlarından 10'u davadan çekilmişti...

Ankara Katliamı İçin Yargılama Bugün Başladı: Sanık Avukatları Davadan Çekildi - onedio.com
Ankara Katliamı İçin Yargılama Bugün Başladı: Sanık Avukatları Davadan Çekildi - onedio.com

"3-5 ay yatar çıkarsın dedikleri için ifadeyi kabul ettim"

10 Ekim 2015'teki saldırının ardından yakalanan ve yer göstermesi yaparak patlayıcıların bulunmasını sağlayan, canlı bombaların Ankara'ya getirilmesi sırasında önden giderek yol kontrolü yaptığını itiraf eden ve ifadeleri iddianamenin oluşmasında başrol oynayan Yakup Şahin, polis ve savcılık ifadelerinin baskı ve tehdit altında alındığını iddia eti. 

Şahin, şu ifadeleri kullandı: "İfadem, emniyette '3-5 ay yatar çıkacaksın' dedikleri için yaptığım bir anlaşma. 3-5 ayda çıkmadığım için o ifadeyi kabul etmiyorum. Hiçbir silahlı terör örgütü ile alakam yoktur. Ben işten eve, evden işe giden biriyim"

Şahin, patlama öncesi Ankara'ya gelişiyle ilgili olarak "Halil bana 'akşam 7 gibi gel işim var' dedi. Bana 'asker kaçağı bir arkadaşım var onları götüreceğim, sen önden git. Bir sıkıntı olursa mesaj at' dedi" ifadelerini kullandı.

"Uyandığımda bazı kişilerin benimle selfie çektiğini gördüm"

Gözaltına alındıktan sonra emniyete, polislerin çay içtiği yere götürüldüğünü söyleyen sanık Şahin, "Yorgun olduğum için ve uyuşturucu kullandığım için kendimden geçmişim. Sonra uyandığımda tanımadığım bazı kişilerin benimle selfie çektiğini gördüm. Sonra bunlardan biri 'elinize sağlık bir iki çocuk ölmüş' deyip gülerek gittiğini hatırlıyorum" diye konuştu.

Sorgunun ardından mahkeme heyeti, duruşmaya yarın devam etmek üzere ara verdi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir