Görüş Bildir
Haberler
Ankara'da 900 Kişinin Evsiz Kaldığı Mahallede Tepki Çeken Kira Artışı!

Ankara'da 900 Kişinin Evsiz Kaldığı Mahallede Tepki Çeken Kira Artışı!

Ankara'da inşaat çalışması nedeniyle temeli kayan 8 katlı Açelya Apartmanı büyük oranda yıkıldı. Apartmandaki yıkımın tamamlanmasından sonra çevresindeki 10 binanın da yıkımına başlanacak. Faciadan dönülen olayın ardından ise akılalmaz bir tablo ortaya çıktı. Mahalleli, 900 kişinin evsiz kaldığı bölgede kiraların 400-500 TL arttığını belirtip tepki gösterdi. Mağdur olan bir vatandaş, 'Ev aramaya başladık ama ev sahipleri de kiraları artırdı. Bir de onlar vurmaya çalışıyor' dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, tüm mağdurlara 15 bin lira nakdi destek sağlanacağını açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çankaya ilçesi İleri Mahallesi Mektep Sokak'ta, apartman inşaatı için yapılan temel kazısı sırasında, bitişikte bulunan ve 2013 yılında inşa edilen, 8 katlı Açelya Apartmanı'nın istinat duvarı çöktü.

DHA'nın haberine göre, binanın zemininde ve sokak üzerinde derin yarıklar oluştu. 

Temelinde kayma meydana geldiği belirlenen bina ile çevresinde riskli bulunan 21 bina, tahliye edilirken, 10'unun daha yıkılmasına karar verildi.

Detaylar için 👇

Açelya Apartmanı'nın yıkımı sürüyor

Açelya Apartmanı'nın yıkımı sürüyor

Açelya Apartmanı'nın kontrollü yıkımına önceki gün başlandı. Binanın 4 katı, dün akşama kadar süren çalışmalarda kontrollü yıkıldı. 

Binanın devrilip, çevredeki diğer binalara hasar vermemesi için temelinde dolgu yapıldı. Dolgu çalışmasının ardından istinat duvarının yıkıldığı binanın arka tarafında yıkım çalışmasına bugün yeniden başlandı. 

Yıkım sırasında 2 kat birden çöktü. İş makinesi ile 1 kat daha yıkılırken, kalan son katı yıkma çalışmaları sürüyor.

Açelya Apartmanı'nın yıkılmasının ardından çevresindeki riskli olan, 3'ü boş 13 parselde bulunan 10 binanın yıkılması için çalışma başlatılacak.

Koordinasyon Merkezi'ne başvurdurlar

Koordinasyon Merkezi'ne başvurdurlar

Öte yandan 900 kişinin evsiz kaldığı bölgede binaları tahliye edilenler için Ankara Valiliği'nce Koordinasyon Merkezi kuruldu. 

Yazıcı, Talih, Açelya, Bahar, Umut, Güleryüz, Kılıç, İncesu, Emek, Hatipoğlu Ünalan ve Özdemir apartmanlarının sakinleri, İncesu Şehit Sultan Selim Karakoç İmam Hatip Ortaokulu´ndaki Koordinasyon Merkezi'ne kira yardımı için başvurdu. 

Bu kişilere 30 bin TL eşya ve 1500 TL kira yardımında bulunulacağı belirtildi.

"900 kişiyi mağdur ettiler"

"900 kişiyi mağdur ettiler"

Başvuru işlemlerini tamamlayanlar, daha sonra yıkım bölgesinde çalışmaları takip etti. Eşyaları, yıkılan Açelya Apartmanı'nın enkazında kalan Malik Karahan, 'Evimizden bir çöp almadan çıktık. Binamız yıkıldı, eşyamızı almaya fırsat bile vermediler. Şimdilik kızımda kalıyoruz, ev arıyoruz; ama daha bulamadık' diye konuştu.

"Ev sahipleri kiraları artırdı, bir de onlar vurmaya çalışıyor"

"Ev sahipleri kiraları artırdı, bir de onlar vurmaya çalışıyor"

Yıllardır oturdukları bölgeye yakın yerlerde kiralık ev bakan aileler, ev kiralarının bir anda 400-500 TL arttığını söyleyerek tepki gösterdi. Mahalleli, bölgede 1100-1200 TL olan ev kiralarının 1500-1600 TL'ye çıktığını söyledi. 

Yıkılmasına karar verilen Bahar Apartmanı sakini Zülfükar Taş 'Ben evimi krediyle aldım, hala kredisi bitmedi. Her ay 1780 lira kredi ödüyorum. 6 yıldır ödüyorum, 4 yılım kaldı. Bir müteahhidin yüzünden bu hallere düştük. İçeride eşyalarımız var, çocuklarımızın çeyizleri var, üniversiteye hazırlanan kızımın kitapları, tabletleri, bilgisayarları var. Hiçbir şey alamadık. Akşam saat 08.00'de bize 'Boşaltın' dediler. Kiralık ev aramaya başladık; ama ev sahipleri de kiraları artırdılar. Bir de onlar vurmaya çalışıyor' diye konuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Öte yandan ABB Başkanı Mansur Yavaş, tüm mağdurlara 15 bin lira nakdi destek sağlanacağını açıkladı. 👇

Öte yandan ABB Başkanı Mansur Yavaş, tüm mağdurlara 15 bin lira nakdi destek sağlanacağını açıkladı. 👇

Bunlar da ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
3
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gizem Dikmen

Etrafında istinat duvarı olan ev alınmaz bu ülkede. O duvarların hiç ömrü olmuyor, yığma yapıyorlar çoğu kez. Ne temel ne hatıl...Deprem olur, yıkılır, sel ... Devamını Gör

Can Erdinç

benim eski mahallem, öğrenci evim altındaki sokaktaydı. o mahalle tepenin etrafında taç şeklinde kurulmuş bir mahalle ve her evi sakattı o mahallenin zaten, ... Devamını Gör