Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Android Kullanıcıları Buraya: Hayatınızı Kolaylaştıracak 19 Az Bilinen Özellik

-
Abone ol

Birçok farklı özelliğe sahip olmalarına rağmen Android telefonların tamamı aynı işletim sistemine sahip. Biz de sizler için Popular Science'den tüm Android telefonlarda uygulayıp kişiselleştirebileceğiniz 19 tane ayar derledik.

Kaynak: https://www.popsci.com/hidden-android-se...

1. Yazı boyutu büyütme

Android telefonunuza bakarken gözlerinizi kısmanıza gerek yok! Ayarlar kısmında önce ekran daha sonra yazı boyutu seçeneği ile ibreyi sürükleyerek kendinize uygun yazı boyutunu ayarlayabilirsiniz. Yaptığınız bu ayar uygulamalarınıza da uygulanacaktır.

2. Telefonunuzun bulunabilirliğinden emin olun!

Ayarlar>Güvenlik>Cihazımı Bul aşamalarıyla Android takip sistemini etkinleştirerek telefonunuzun kaybolmasını engelleyebilirsiniz.

3. Hızlı ayarlar paneli

Parmağınızı yukarıdan aşağıya sürükleyerek erişebileceğiniz hızlı ayarlar panelinde Wi-Fi, Bluetooth ve El Feneri gibi ayarlara kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak bu paneli de sol üstteki kalem butonundan düzenleyerek daha da elverişli hale getirebilirsiniz.

4. Batarya kullanımı

Ayarlar> Pil> Pil Kullanımı aşamaları sayesinde batarya kullanımınızı görebilirsiniz.

5. Telefonunuzu daha büyük bir ekrana yansıtın...

Ayarlar> Bağlı Cihazlar> Yönlendir adımları ile telefonunuzun ekranını dilediğiniz ekrana yansıtabilirsiniz.

6. Uygulama kısayollarının ekrana gelmesini durdurun.

Yeni bir uygulama indirdiğinizde, uygulamanın kısayolu otomatik olarak ana ekranda gözükür. Bunu engellemek için Ev Ayarlarına girip "Ana ekrana simge ekleme" seçeneğini kapatmalısınız.

7. Uygulama erişimleri değiştirme.

Hangi uygulama kişisel bilgilerinize ne kadar sahip görmek ve değiştirmek isterseniz Ayarlar>Uygulamalar&Bildirimler adımlarıyla bir uygulama seçip o uygulamanın erişimlerini düzenleyebilirsiniz.

8. Veri kullanımını azaltın.

Ayarlar> Ağ&İnternet> Veri kullanımı adımları ile veri kullanımını kısıtlayabilirsiniz.

9. Telefon hafızanızda yer açın.

Ayarlar> Depo> Akıllı depo aşamaları ile fotoğraflarınız ve videolarınız güvenli bir şekilde Google Fotoğraflar'a aktarılarak telefonunuzun hafızasında yer açılır.

10. Acil durum bilgisi göster.

Bu ayar hayatınızı kurtarabilir çünkü herhangi bir kaza geçirdikten sonra telefonunuzu bulan kişinin size ait acil durum bilgilerine ulaşmasını sağlar. Ayarlar> Kullanıcı&Hesap> Acil durum bilgisi adımları ile bu ayarı etkinleştirebilirsiniz

11. Emoji modu değiştirme

Klavyenizde emojilerin üstüne basılı tutarak cilt tonlarını veya cinsiyetlerini değiştirebilirsiniz.

12. Bildirim önceliği değiştirme

Ayarlar> Uygulamalar&Bildirimler> Bildirim önceliği aşamaları ile verdiğiniz önceliğe göre bildirimlerinizi düzenleyebilirsiniz.

13. Uygulamalar arasında hızlı geçiş

Tek tuşla bir uygulamayı kullanırken başka bir uygulamaya kolayca geçebilirsiniz.

14. Renk skalası ayarlama

Ayarlar> Ekran> Renkler adımları ile renk skalanızı ayarlayabilir, renklerin doğallığını ve doygunluğunu düzenleyebilirsiniz.

15. Kilitli ekran zamanlamasını düzenleyin.

Ayarlar> Ekran> Gelişmiş> Uyku adımları ile telefonunuzun kullanım dışındayken ne kadar süre sonra kendini kilitleyeceğini ayarlayabilirsiniz.

16. Bildirim anımsatıcı

Gelen bildirimi şu anlık silip sonradan telefonun size hatırlatmasını istiyorsanız bildirimi sağa doğru sürükleyip çıkan saat işaretine basarak telefonunuzun ne kadar süre sonra hatırlatmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

17. Arabada telefon kilidi açma

ayarlar>güvenlik>akıllı kilit açma>güvenilmiş cihazlar adımları ile telefonunuzu arabanızla eşleştirme sürecinden sonra telefonunuz arabanızın radyosunu her algıladığında otomatik olarak kilidini açacaktır.

18. Telefonuna seslen!

Google Uygulamalar>Menü>Ayarlar>Ses>Ses Eşleştirme>"OK Google" ile sesli komut özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

19. Kişiye özel bildirim ayarlama

Kişiye özel zil sesleri sayesinde aramanın kimden geldiğinı bilip açıp açmayacağınıza telefon ekranına bakmadan karar verebilirsiniz. Bu özelliği ayarlar>sesler>zil sesi melodisi adımları ile kullanabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viyol10sel

19 maddenin 17-18 tanesini ben de biliyordum ama size bir olay anlatayım. Halamın telefonundaki bir sorunu çözmek için iki hafta önce halamın eşini aradım telefonu elinde olsun ki daha rahat anlayabilsin çözsün diye. Tam yarım saat tarif etmeme rağmen bir sms evet sıradan bir "SMS-mesaj" yollatmayı beceremedim. Editöre çok yüklenmişsiniz bunları bilmeyen, okuyup faydalanan keşfeden binlerce insan vardır

caglau.

Clickbait başlık mı diyorduk ?

suspicious

19dan sonrası için telefonda herhangi bir ayar yapacak mıyız?

naleyisreal

#9 Note 3 kullanıyorum bu özelliği bulamadım yardimci olur mu biri

himura-battousai

bunun icin onedio sana para vermedi di mi diye soracaktim ki normal onedio üyesiymis. ölmüstür daha cok vurmayin

Görüş Bildir