Görüş Bildir

etiket Anadolu Rock Yaşıyor mu? 1960'lardan Bu Yana Türk Rock Müziği Yolculuğu

Haberler
> Anadolu Rock Yaşıyor mu? 1960'lardan Bu Yana Türk Rock Müziği Yolculuğu

Anadolu Rock 1960-1980 arası altın dönemini yaşadı. O dönemin müzisyenleri Anadolu müziğini batı enstrümanları ile  düzenlemeye ve çalmaya başladılar.

1. Erol Büyükburç

2. Anadolu Rock müziğinin temel etkileşim noktalarından biri Türk Halk Müziği diğeri ise Pyschedelic Rock müzik oldu.

2. Anadolu Rock müziğinin temel etkileşim noktalarından biri Türk Halk Müziği diğeri ise Pyschedelic Rock müzik oldu.

Psychedelic Rock müzik 68 kuşağının yarattığı bir müzik akımıydı, Bu akımda doğu kültürü, mistisizm, varoluşçuluk gibi pek çok kavram bir araya gelmişti. Türkiye’de yaşayan müzisyenler zaten bu olayın içinde doğup büyüdükleri için bu akımı hızla anlayıp bolca eser ürete şansı yakaladılar.

3. Altın Mikrofon Ses Yarışması

3. Altın Mikrofon Ses Yarışması

”Türkçe Hafif Batı Müziği'ni desteklemek” düşüncesiyle Hürriyet Gazetesi tarafından tertiplenmişti Altın Mikrofon Ses Yarışması. Bu yarışma sayesinde Anadolu Rock yurdun dört bir yanında duyulmuş oldu. Erkin Koray, Haramiler, Silüetler, Mavi Işıklar gibi isimler Altın Mikrofon Yarışmasından çıkmadır.

4. Erkin Koray

5. Barış Manço

6. Cem Karaca

7. Moğollar

8. Selda Bağcan

9. Grup Bunalım

10. 12 Eylül Darbesi

10. 12 Eylül Darbesi

12 Eylül darbesi her şeyi olumsuz etkilediği gibi müzik piyasasını da etkilemişti. Anadolu Rock müziğinin köküne adeta kibrit uyu dökmüş oldu. Devlet baskısı ve sanatçıların sansür yemesi gibi sebeplerden dolayı, bu müzik tarzının icrası durdu. Müzik piyasasındaki boşluğu Arabesk Müzik doldurdu.

11. Haluk Levent

12. Ayna

13. Murat Göğebakan

14. Murat Kekilli

15. Kıraç

16. Hayko Cepkin

17. Edip Akbayram

17. Edip Akbayram

Anadolu Rock'a yabancıların ilgisi doksanların sonuna doğru başladı ve hala devam ediyor. Shadoks Music adlı firmanın Erkin Koray ve Edip Akbayram'ın eserlerini plak olarak yayınlamasıyla başlayan süreç, daha sonra İspanyol Guerssen Records, Finders Keepers gibi çeşitli firmalar birçok Anadolu Rock albümünü, orijinaline sadık kalarak yayınlamıyorlar. Aynı zamanda Anatolian Rock Revival Project isimli YouTube kanalı, pek çok şarkıyı özgün görsellerle dijitale taşıyor.

18. “Anadolu Rock yaşıyor mu?” sorusuna doğrudan evet diyemeyecek olsak da yaktıkları ateş her zamanki kadar güçlü ve tüm dünyada bilinirliğini arttırıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
6
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ramonelindio

Ersen ve Dadaşlar kesinlikle bu listede olmalıydı.

Gizem Yenikler

Eski şarkılar bambaşka.