Görüş Bildir
Haberler
Anadolu Liseleri'nde Yeni Dönem: Din Kültürü Dersi 2 Saate Çıkıyor, Biyoloji Dersi 2 Saate İniyor

etiket Anadolu Liseleri'nde Yeni Dönem: Din Kültürü Dersi 2 Saate Çıkıyor, Biyoloji Dersi 2 Saate İniyor

Batuhan
14.06.2017 - 15:20 Son Güncelleme: 14.06.2017 - 22:31

2017-2018 eğitim öğretim yılında Anadolu Liseleri'nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, haftada bir saatten iki saate çıkarıldı. Bununla birlikte, Biyoloji dersinin sayısı da 3 saatten 2 saate indirildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü’den Yurdagül Uygun’un haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi’ni, Tebliğler Dergisi’nde yayınlandı. Buna göre, 2017-218 eğitim-öğretim yılında Anadolu ve Fen Liseleri’nde daha önce haftada bir saat olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, haftada iki saate çıkarıldı.

Müzik dersi de 1 saatten 2 saate çıkarıldı

Müzik dersi de 1 saatten 2 saate çıkarıldı

Bununla birlikte, 9 ve 10’uncu sınıflarda 3’er saat olan Biyoloji dersi ise 2’şer saate indirildi. 11’inci sınıfta 2 saat olan Felsefe dersi ise hem 10 hem de 11’inci sınıflarda haftada 2 saat olarak okutulacak. Her sınıf için haftada bir saat olan Görsel Sanatlar ve Müzik dersi de 1 saatten 2 saate çıkarıldı.

Yabancı dil dersi 4 saate indirildi

Yabancı dil dersi 4 saate indirildi
İçeriğin Devamı Aşağıda

Anadolu Liseleri’nde 9’uncu sınıfta 6 saat olan Yabancı Dil dersi ise yeni dönemde 4 saate, Fen Liseleri’nde haftalık 7 saat olan Yabancı Dil dersi 4 saate indirildi.

Tarih dersi İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Liseleri hariç olmak üzere diğer liselerin 11.sınıflarında 2 saat okutulacak.

Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer: 'Biyoloji dersinin iki saate inmesini anlamak mümkün değil'

Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer: 'Biyoloji dersinin iki saate inmesini anlamak mümkün değil'

Müfredat değişikliklerinin gelecek eğitim öğretim yılında 9.sınıflarda yürürlüğe konulacak olması nedeniyle haftalık çizelgelerde bu değişikliklere paralel düzenlemeler yapıldığı anlaşılıyor” diyen Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer, bunu anlamanın mümkün olduğunu ancak biyoloji dersini 3 saatten 2 saate düşürmeyi anlamanın mümkün olmadığını vurguladı.

'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin 2 saate çıkarılması taleplere uygun bir değerlendirme'

'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin  2 saate çıkarılması taleplere uygun bir değerlendirme'

Dinçer, “Ayrıca din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin 1 saatten 2 saate çıkarılmasının zamanın ruhuna, toplumun bir bölümünün genel hassasiyetlerine ve taleplerine uygun bir değişiklik olduğu değerlendirmeleri yapılabilir. Şaşırmadığımızı ifade etmeliyim. Ancak toplumun tamamının bu yönde taleplerinin olmadığı hepimizin malumu. Bu dersin zorunlu olmaktan çıkarılmasını isteyen toplum kesimleri için liselerde din dersinin 2 saate çıkarılmış olmasını kendilerine yapılmış bir ötekileştirme tutumu olarak görebilirler” diye konuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2852
1594
484
350
143
111
90
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kayzer Soze

Her ülke eğitim müfredatını gelecek nesillerden beklentileri üzerine şekillendirir. Obama başkan olduğu zaman yaptığı ilk icraat liselere kodlama dersi koyma... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Ancak bu kadar güzel özetlenebilir 👏👏👏👏

ceerennnn_

Sakın bu ülkede çocuk doğurmayın yazık değil mi o çocuğa.

yama ken

Kesinlikle öyle. Geleceğe dair tüm umutlarımızın, hayallerimizin içine ettiler. Ülke bu haldeyken doğmamış çocuğun da geleceğini karartmaya gerek yok.

Din dersi komple kaldırılmalı. Kimsenin hikaye dinleyecek vakti yok. Olmamalı.

Pasif Kullanıcı

asırlardır devam eden bir yalan hikaye hemde