Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amerikalı Müslümanlar Nefret ve Ayrımcılığa Karşı El Ele

 > -

Amerikalı Müslümanlar ABD tarihinin en kanlı saldırısına karşı tepki gösteriyor.  Ülkedeki Müslümanlar, bu hain saldırıya karşı tepkilerini yaralılar için kan bağışlayarak, para yardımı toplayarak, 50 insanın hayatına mal olan ve geride çok sayıda yaralı bırakan bu terörü lanetleyerek gösteriyorlar. Orlando Katliamı'nda hayatlarını kaybedenler için New York’ta toplu namaz kılındı. İftar yemeğine katılan 200'ü aşkın Müslüman yaptıkları basın açıklamasında 'Bizler gerçek Müslümanlar olarak bu katliamı kınıyoruz, tüm kayıplar için dua ediyoruz ve Allah’ın onlara huzur ve sükun vermesini diliyoruz' denildi. 

Orlando'da eşcinsel bireylerin gittiği gece kulübüne yapılan saldırıda çok sayıda insan hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştı. Saldırının ardından ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti.

'Müslümanlar olarak bu insanlık dışı şiddet eylemine duyduğumuz öfke bizi bir araya getirdi'

“Bu sabah, Orlando’da bir gece klübünde gerçekleştirilen insanlık dışı şiddet eyleminde 50 kişi öldürüldü. Biz, hayatını kaybedenler için dua ediyoruz, Allah’ın onlara huzur ve sükun vermesini diliyoruz. Müslümanlar olarak bu insanlık dışı şiddet eylemine duyduğumuz öfke bizi bir araya getirdi. Çoğumuz Amerikan vatandaşıyız, ne olursa olsun, burada okula gidiyoruz, burada çalışıyoruz. Ülkenin geri kalanının şunu bilmesini istiyoruz, Orlando’da olanlara kayıtsız kalmadık ve oradaki insanların yanındayız.”

Saldırıdan önce 911’i arayarak IŞİD'e bağlılığını dile getiren 29 yaşındaki teröristin babası Seddique Mateen birkaç ay önce oğlu Omar Mateen'in Miami'de öpüşen iki erkeği görüp allak bullak olduğunu söylemişti

Terör saldırısı Müslüman liderlerin homofobi karşıtı konuşmalarını arttırmaları ve güçlendirmeleri gerektiği konusunda bir tartışmayı da gündeme getirdi.

Huffington Post'un haberine göre Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Orlando koordinatörü Rasha Mubarak, şöyle diyor:

“Bu korkunç saldırıyı kınıyoruz ve hayatını kaybeden ve yaralananlara sabır diliyoruz. Müslüman toplumu olarak, böyle çirkin bir şiddet eylemi yapan bütün kişi ve grupların karşısında Amerikalı kardeşlerimizle yan yana duruyoruz.”

Ayrıca, konseyin Florida şubesi yöneticisi Hassan Shibly, Facebook üzerinden bir video yayınlayıp, birlik olunması gerektiğini, bu saldırının politikacıların elinde korku, bölücülük ve nefret yayma amaçlı kullanılmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Amerika’nın her dine mensup kişiler için gayet özgür bir ülke olduğunu ve böyle korkunç suçlar işleyerek bu güvene ve özgürlüğe ihanet eden herkesin Allah karşısında hesap vermek zorunda kalacağını belirtti.

Merrill Lynch firmasında finans danışmanı olarak çalışan Mahmoud ElAwadi, Orlando’daki saldırıda yaralananlar için kan verdikten sonra Facebook hesabında bu fotoğrafı paylaştı ve diğer Müslümanlara da çağrıda bulundu:

  • Evet adım Mahmoud, onurlu Müslüman bir Amerikalı.

  • Evet kutsal Ramazan ayında Orlando'daki diğer tüm kan veren Müslümanlar gibi oruç tuttuğum için hiçbir şey yememiş ya da içmemiş olsam da, kan bağışladım.

  • Evet dün gece olanlar ve kaybettiğimiz tüm masum canlar sebebiyle öfkeliyim.

  • Evet Müslüman olduğu söylenen öfkeden delirmiş adamın teki bu utanç verici hareketi yaptığı için üzgünüm.

  • Evet yaklaşık 5-7 saat bekleyecekleri söylenmiş olsa da, 34 derece sıcağın altında kan vermek için sıra bekleyen binlerce insanı izlerken bu ülkenin yüceliğine şahit oldum.

  • Evet  su, meyve suyu, yiyecek, şemsiye ve güneş kremi getiren çocukların da dahil olduğu her yaştan insanı, kan bağışlamaya gelmiş yaşlı insanları, yanlarında bağış kuyruğundakilere yemek ve su taşıyan başörtülü Müslüman kadınları gördükten sonra bu dünya üstündeki en ulu milletti.

  • Evet nefrete, terörizme, aşırıcılıkçılığa ve ırkçılığa hep birlikte karşı çıkacağız.

  • Evet hepimizin kanı eşit bu yüzden kalkın ve kan verin çünkü Amerikalı yoldaşlarımız yaralı ve bizim kanımıza ihtiyaçları var.

  • Evet Florida'daki halkımız büyük bir keder içinde ama renklerimizi, dinlerimizi, etnik kökenlerimizi, cinsel yönelimlerimizi, siyasi görüşlerimizi bir yana bırakıp, canımızı yakmaya çalışanlara karşı BİRLİK OLALIM.

Orlando Müslüman Derneği'nde düzenlenen konferansta yaşanan korkunç olayla ilgili konuşmalar ve paylaşımlar yapıldı

Kurbanların aileleri için toplanan para yardımı 60.000 doları aştı

Florida'daki Müslümanlardan oluşan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi hain saldırıya kurban gidenlerin aileleri için şu ana kadar internet üzerinden 60.000 doları aşkın para yardımı topladı

CAIR Florida (Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi) elemanlarından Laila Abdelaziz ise Huffington Post'a şöyle dedi:

"İnancımız olabileceğimiz en iyi insan olma yolunda yol gösteriyor ve böyle bir anda bu inanç bizi desteklemeye ve kurbanların aileleri ile birlikte yas tutmaya, ayrım ve nefret yerine aydınlığı ve halkın birliğini yayacak herhangi bir şekilde hareket etmeye çağırıyor."

Ülkenin her yanında Müslüman topluluklar ve aktivistler saldırıya karşı olan tepkilerini dile getiriyor ve bunun açıkça bir nefret suçu söylüyor

'Şu an gelen mentionlar: Eşcinsel olduğum için benden nefret eden Müslümanlar ve Müslüman olduğum için benden nefret eden İslamofobikler'

Washington D.C'de bulunan bir imam, The Daily Beast'e yaptığı açıklamada Müslüman çevrelerin konu LGBT olunca 'kafalarını kuma gömdüklerini ve dünya üzerinde daha çok Müslümanın LGBT haklarını savunması gerektiğini belirtti. 

Bununla birlikte aslında LGBT dostu olan Müslüman örgütleri ve savunma grupları da bulunuyor ve İslam'ın LGBT bireyleri dışlamadığını savunuyor. Özellikle saldırı sonrasında LGBT Müslümanların sesleri daha da yükseldi.

Bu örgütlerden biri de Cinsel Çeşitlilik için Müslümanlar Birliği (MASGD). Geçtiğimiz pazar bu topluluğun liderleri Orlando'daki saldırının üzerine görüşmeler yaptı ve saldırının Müslüman topluluklar ve LGBT bireyler arasında bir savaş olarak nitelendirilemeyeceğini bildirdiler.

Haber: Carol Kuruvilla / Huffington Post

Çeviri: Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
olvidoy

Hay islam kadar taş düşsün başınıza. Kusa kusa bitiremediniz nefretinizi. Ulaaa boşa konuşuyonuz 1400 senedir bitmedik bitmeyizzzz. Dedeniz ebu cehil gibi sizde bu azgınlıkla geberip gidersiniz anca. Kendinize gelip Allaha yönelirseniz ne alâ ama yok inatla inkara devam diyosanız cehennem de boşa yaratılmadı ya 😉

cumhuriyet

Eğer cehennem varsa ill sen gidersin

gintokisensei

cehennemden sana kart yollarım

mortaldance

Müslümanım diyorsun ama beddua ediyorsun ne çeşit bir gerizekalısın sen? Seni 3 kez atıp 2 kez mi tutmuşlar? :D yazık valla bunların beyinleri küçük yaşlarda yıkanıyor birde çok iyi müslimanım diye geçinirler yazık sizin yüzünüzden islamafobi çoğalıyor hep. Ayrıca sen kimsinde bizim cehenneme gidip gitmeyeceğimize karar veriyorsun?! Kendini tanrı mı ilan ettin? Sen cennette sadece müslümanlarmı olacak sanıyorsun hristiyan da olacak yahudi de vb. önemli olan iyi insan olmak ve bilimin ışığından gitmek tanrıya inanmakla cennete gidilseydi cehennemde in cin top oynardı beyin fukarası BKNZ: ZEKA EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇIYOR

mihail-ivanovic-kutuzov

Bi gün gine insanları öldürüp tepki gösterenlere karşı mazlumu oynuyoruz! Ablacım nefret kusan sizsiniz. Masum, suçsuz, savunmasız insanları öldüren siz siniz.Kafa kesen, tecavüz eden, kadınları pazarlarda satan, çocukları öldüren siz sinizi! Sizden olmayan herkesi öldüre öldüre bitiremeyenler sizsiniz! Bu kadar şuurunuzu yitirmişsiniz, yaptığınızı da bilmiyorsunuz! Bir de bunları yapıp cenette gideceğiz sanıyorsunuz! Siz gerçekten cenette gitseniz orası cehennemden beter olur. Ben sizinle aynı cenete gideceğime seve seve cehenneme giderim!

jackii-graba

Sizin Islami imajiniz o ulkede hayatta sokmez. Zaten cok kucuk bir azinliksiniz.

Gizli Kullanıcı

ben de müslümanım ama bunların çoğu terörist gibi giyinmiş amerikalılar korkmakta haklı

haticebb.

hayır islam böyle giyinmeyi emretmiyor abartıdan kacının diyor.. karalamak için bilmediğin konular üzerine yorum yapma sonucta bilmemek degil öğrenmemek ayıp..

logicaldoor

Sünnet dinin yerini tutmaz. İslamda örtünmekle kastedilen şey bellidir. Sünnet diye diye, uydurdukları hadislerle çizdikleri portre İslam'ı bağlamaz. Ne saçın ne sakalın ne de türbanın tanımı/tarifi yoktur Kur-an'da. Yalan yanlış etimolojik iddialarla dayatılan türbanı veya o dönem insanlar sakallı geziyormuş diye dayatılan sakalı dine mal etmek yanlıştır.

haticebb.

evet islamda örtünmek farzdır ama dinimiz abartıdan kacının diyor.. arastırabilirsin..

logicaldoor

Bahsettiğiniz şahıs program başına 20 bin TL aldığı için bazılarının hoşuna giden şeyleri söylüyor olmasın? Biraz da Bayraktar Bayraklı gibi, Yaşar Nuri Öztürk gibi, İhsan Eliaçık gibi profesörleri dinleyin. Sonuçta herkes istediğini söyleyebilir. Ama insanın akıl yoluyla, tüm yorumları dinleyip araştırıp hayatını ona göre düzenlemesi gerekir.

x.eve.ning.x

OLAY TAM BİR İRONİ ŞU AN

khan-kobayashi

Müslümanların temel yapı taşıdır nefret ve ayrımcılık..İçinde "boyunlarını vurun" " el ve ayaklarını çapraz kesin" diye ayetleri olan bir kitaba inanan cahillerin bildikleri en iyi şeydir nefret ve ayrımcılık.bir de utanmadan kaşı gösteri ha? g*tümüzle gülüyoruz...

Gizli Kullanıcı

wtf

Gizli Kullanıcı

İSLAMDA NEFRET VE AYRIMCILIK GÜNAHTIR. Bununla ilgili bir çok ayet var. Şimdi diyeceksin ki alperen ocakları lgbt onur protestosunu basmaya daha yeni karar verdi. Bu ülkenin %90ı islamı yanlış anlamakta. bak onlara kız. türbelere çaput bağlayandan yedi fil bereket diyene. Ama islama hiç bir şey diyemezsin. ben senin ateist ya da kafir olmana hiç bir şey demiyorum..

eda-korkmaz10

ulan Yahudiler lanetli ,eşcinseller lanetli,kafirlerle dost olmayın diyen kuran var ortaya ... alenen şiddet ve nefret aşılıyor..müslaümnları şiddete teşvik ediyor..

Gizli Kullanıcı

bu okuduğun ayetin -araştırmadım- neresinde şiddet! yahudiler, eşcinseller ve kafirler lanetli. eee, neresinde şiddet?? şiddet uygulayın demiyoki.

eda-korkmaz10

aptal lanetli olanlar insandan bile sayılmaz ,hayvndan daha aşağıda görülür ..yani onları öldürmede prob lem yok... hatta lanetllerini ortadan kalkması gerekir ... al sana şiddet... nefret söylemi bu ... kin aşılıyor ,

eda-korkmaz10

ayrıca zina eden brkarlar 100 sopa yiyorsa ,eşcinsellere ne yapılır ..gülmü verilir sence :D şiddet dini islam ...

mihail-ivanovic-kutuzov

Dinler toplumları değiştirir, bu mutlaka doğrudur. Ama Toplumlarda dinleri değiştirir.Dünyanın farklı coğrafyalarında aynı din farklı yorumlanır. Afrikada islam farklıdır, Arabsitanda farklı, Türkiyede farklı. İslamyet anadoluda tasavvufu geliştirdi, çünkü bereketli topraklar, geniş ticaret yolları nedeni ile halk fakir değildi, fakirlik yok ise hoşgörüyü inşa edebilirsiniz. Anadolu halkaları kozmopolit di 10 dan fazla din, ve halk yaşıyordu islamiyet bu topraklarda farklı yorumlandı, yorumlanmak zorunda kaldı, anadolu halkları islamiyeti değiştirdi, İslamiyetin gelebileceği en insancıl nokta olan tasavvufu çıkardı bağrından. Taaki islamiyet cumhuriyet içerisinde siyasallaşana kadar. Osmanlıdaki islam algısı bile bu kadar vahşi değildi. Şeriatçılar osmanlıda şeriatın yaşanmadığınıı söylerler. Çünkü onların istediği şeriatın siyasal tanımı yeşil faşizm!

Gizli Kullanıcı

eda korkmaz ne diyeceksin haa!!

khan-kobayashi

Bu ülkenin %90 değil müsmümanların tamamı yanlış anlıyor dostum. aslında doğru islam trumisu tarifi veriyor. lan el-ayak kesin,boyunlarını vurun diye ayet var diyorum hala islamı yanlış anlıyorsun diyor arkadaş kafayı yememek elde değil.git inandığın kitabın türkçesini oku.hristıyanları dost edinmeyin der senin inandığın kitap,sayısız savaş ayeti var amk hangi birini sayayım..islama inanan coğrafyaya bir göz at,hepsi bok içinde,her türlü isnalık suçu işlemeye müsait topraklar.Araplar kendi dillerinde olan kitabı yanlış anlıyor ama sen türkçesini bile okumadığın kitabı şıp diye anlıyorsun :))) hadi babacım yaaa...

Gizli Kullanıcı

Tevrattan bir bölüm : bir şehre harb için yaklaştığında, onu sulha dâvet edesin ve eğer sana sulh cevabını verip, sana kapılarını açarsa, içinde bulunan kavmim hepsi sana HARAÇ verip, HİZMET etsinler ve, allah'ın, onu senin eline teslim ettikte erkeklerin hepsini KILIÇTAN geçiresin. amma, kadınlar ile çocukları ve hayvanları ve bütün ganimeti, yani o şehirde bulunanların hepsini YAĞMA edip Allah'ın sana verdiği düşmanlarının GANİMETLERİNİ YİYESİN.

Gizli Kullanıcı

Kur'an'da böyle bir ayet yoktur. Ha sen diyorsun ki hristıyanları dost edinmeyin, el-ayak kesin,boyunlarını vurun. EVET, hristiyanı dosttan saymayız, sen de beni dosttan saymazsın. İkimiz de birbirimize bir şey yapmayız. (KAFİRUN SURESİ). el-ayak kesin,boyunlarını vurun ayeti ise kafirler bize bir şey yaptığında. ÖRNEK : Ben-i Kureyza; yahudiler bizimle dost olacaklarına dair antlaşma imzaladılar ama bu antlaşmaya uymayıp bize saldırdılar. Bu yüzden onları katletmemiz gerekti...

khan-kobayashi

BAKARA 191 Onları yakaladığınız yerde öldürün NİSA89 Onları yakalayın,bulduğunuz yerd öldürün NİSA91 Onları yakalayın,rastladğınız yerde öldürün. TEVBE5 Müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün Şimdi sikti git...

khan-kobayashi

kutsal kitabı gönderen tanrı,gönderdiği kitapta kendi yarattığı kulları için ölüm emri veriyorsa o tanrıda bir sorun vardır.kutsal kitab denilen zırvaları yazan sahtekar insanoğlu'dur,bunu görmeyen veya görüpte açıklayamayan zavallı korkak bir yaratıktır..

Gizli Kullanıcı

SİZİNLE SAVAŞANLARA karşı Allah yolunda siz de savaşın. Ancak aşırı gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez. Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden (Mekke’den) siz de onları çıkarın. Zulüm ve baskı, adam öldürmekten daha ağırdır. Yalnız, Mescid-i Haram yanında, ONLAR SİZİNLE SAVAŞMADIKÇA, siz de onlarla savaşmayın. Sizinle savaşırlarsa (siz de onlarla savaşın) onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir. Eğer onlar (savaştan ve küfürden) vazgeçerlerse, (şunu iyi bilin ki) Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. (BAKARA 190-191-192)

Gizli Kullanıcı

Arzu ettiler ki kendilerinin küfre saptıkları gibi siz de sapasınız da beraber olasınız. Bu sebeple, onlar ALLAH YOLUNDA HİCRET EDİNCEYE KADAR içlerinden dost edinmeyin. EĞER bundan yüz çevirirlerse, onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün. Onlardan ne bir dost edinin, ne de bir yardımcı. (NİSA 89)

Gizli Kullanıcı

Diğer birtakım kimselerin de hem sizden emin olmak, hem de kavimlerinden emin olmak istediklerini göreceksin. Bunlar küfre her döndürüldüklerinde ona atılırlar. EĞER bunlar sizden uzak durmazlar, sizinle barış içinde yaşamak istemezler, ellerini savaştan çekmezlerse, onları yakalayın ve onları nerede bulursanız öldürün. İşte bunlara karşı size apaçık bir yetki verdik. (NİSA 91)

Gizli Kullanıcı

Ayetleri tam oku.

Gizli Kullanıcı

Aynı zamanda müslüman olmadığın için ağzın da bozulmuş. Yoksa islam da o da yasak.

Görüş Bildir