Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amerika’nın En Büyük Ayıbı: Göz Zevkini Bozdukları Gerekçesiyle İnsanları Aşağılayıp Cezalandıran 100 Yıllık Çirkinlik Yasası

1.5bPAYLAŞIM

İnsanlığın bittiği bu yasayı hafızanızdan silmek isteyeceksiniz...

Bu içerik hazırlanırken Tarih KurduTimeline ve Chicago Tribune sitelerinden yararlanılmıştır.

100 yıl boyunca süren sırf başkalarının göz zevkini bozuyorsunuz diye sizi toplumdan dışlayan, varlığınızı aşağılayan ve utancın en büyüğünü yaşatan bir 'yasa' çıkarılıyor: Çirkinlik Yasası.

1860 ve 1970'li yıllar arasında tarihin en utanç verici yasalarından biri San Francisco, Chicago, Colombus, Cleveland, Denver, Portland, Omaha sokaklarında uygulanıyordu. 

"Göz Zevkini Bozan Dilenci Yasası" veya bir diğer adıyla "Çirkinlik Yasası",evet doğru duydunuz, bizim dillendirmeye gönlümüz el vermiyor, insanlar bir dönem bunu yasa haline getirmiş.

İşin kötüsü, olaylar bununla da sınırlı kalmıyor. Dahası da var...

İnsanların göz zevkini bozan terimi o zamanlar engelli bireyler için de kullanıyormuş. Engelli bireylerin sokaklarda konuşmalarını, dolaşmalarını kontrol altına alarak, üstüne bir de utanmadan 1 dolardan 50 dolara kadar uzanan ceza yaptırımı uygulanıyormuş. Cezayı ödemeyen insanlara da sorgusuz sualsiz hapis cezası... 

Bizler engelli bireyler sokaklarda özgürce dolaşsın isterken, o dönem "Sokaklardan engelleri kaldırın!" söyleminin kullanılıyor olması canımızı acıtıyor.

Sırf bakkala ekmek almaya gittiğiniz için ceza ödediğiniz bir dünya düşünün.

Böyle acımasız bir yasa Amerika sokaklarında 100 yıl boyunca sürdü, Amerika İç Savaşı'ndan iki yıl sonra engelli bireylerin iş olanakları olmadığı için, daha doğrusu bu fırsat tanınmadığı için, haliyle dilenmeye başlamışlar, bu durum hükümeti rahatsız etmiş ve sokaklardan uzaklaştırmak için böyle katı kurallara sahip bir yasayı yürürlüğe sokmuşlar.

Böyle bir vicdansızlığa nasıl sessiz kalınabildi, aklımız almıyor...

İnsanlık dışı bu yasa bir döneme damgasını vurmuş. Hala etkilerinin devam ettiği ve insanların haklarını elde edemediği bir dönemde yaşıyoruz. Kısacası tarihte keşke yaşanmasaydı diyeceğimiz bir 100 yıl! Bizler onların adına utandık...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klemenjero

yasayı çıkartan kesin terazi burcu

gunesliler

Sondan 2. resim aşırı aşırıs amatörce shop. !

coldhearted

İçeriğin sahte olup olmadığından çok bizde de şu an durum pek farklı değil sadece yasası yok. İnsanların 'çirkin' diye nitelendirdiği başka insanlara bırakın insanca davranmayı yüzüne dahi bakmaması ama lafa gelince 'önemli olan iç güzellik' yalanları. Dış görünüşü yüzünden okulunda, sınıfında arkadaşları tarafından hatta arkadaşlarının velileri tarafından dışlanan bir sürü 'insan' var ve okul örneklerden sadece bitanesi.

rivaille

içerik baştan sona sahte :D çomarların vicdansız gevurlar biz çok vicdanlıyız diyerek egolarını tatmin etmesi için oluşturulmuş. iyice a habere döndü onedio da

alp-yasar2

Bide onedio editoru olacaksiniz, her hiyarim diyene elinizde tuzla kosuyorsunuz. Fotograf sahte, gercek degil. Linki de burada

Görüş Bildir