On Yıldır Bir Tane Bile Erkek Çocuğun Doğmadığı Polonya'nın Bu Küçücük Şehrinin Hikâyesi Sizleri Çok Şaşırtacak!

-

Bu köyde hiç erkek çocuk yok, kadınları ise adeta bir süper kahraman...

Bu içerik hazırlanırken The New York Times  ve Science Alert sitelerinden yararlanılmıştır.

Polonya'nın küçük bir şehri olan Miejsce Odrzanskie, özellikle son zamanlarda medyanın oldukça ilgisini çekiyor. Sizce neden olabilir?

Sebep bir hayli ilginç: bu küçük şehirde en son erkek çocuk doğduğundan beri neredeyse on yıl olmuş ve en son doğan 12 bebeğin hepsi de kız! On yıl içinde 12 çocuk kulağa az bir sayı gibi geliyor olabilir fakat küçücük bir şehirden bahsettiğimizi ve yeni doğanların hepsinin kız çocuğu olma ihtimalinin ne kadar zor olduğunu da unutmayalım.

Bu tuhaflık yalnızca medyanın değil, bilim dünyasının da ilgisini çekmiş durumda. Hatta bazı bilim insanları neden sadece kız çocuklarının doğduğunu incelemek için talepte bile bulundu.

Eee böylesine garip bir durumu anlamlandırmaya çalışan bölge sakinleri de olmamış değil. Üstelik bu durumu değiştirmek için bildiğimiz tüm kocakarı yöntemlerini bile denemişler. Bu yöntemlerin arasında neler yok ki? Çocukların cinsiyetinin beslenme şekline bağlı olduğunu ve çocuk sahibi olmak istiyorsa kalsiyum açısından zengin yiyecekler tüketilmesi gerektiğini önermelerinden tutun, bu da işe yaramazsa yatağınızın altına balta koyuna kadar gidiyor. Balta ve diyet önerisinin işe yaramadığı ise şekil 1a'dan belli oluyor herhalde...

Erkek çocuk sahibi olacak olanları ödüllendirme, dahası yanında çocuğun ismini sokağa verme gibi teşvikler bile yapılmış! (Bir de meydana büstünü yaptırın bari...)

II. Dünya Savaşı'ndan sonra Polonya'daki pek çok bölgede olduğu gibi burada da popülasyonda keskin bir düşüş görülüyor. Nüfus yoğunluğu zaten problemken üstüne nadir görülen bu tip anormallikler de nüfus artışına gölge düşürmenin tuzu biberi olmuş desek yanlış olmaz.

Yazları işlerin yoğun geçtiği bölgede, insanlar gelecekte tarım işleri ile kimin ilgileneceğinden endişe duymaya başlamış. Sonuçta erkekler olmazsa bu ağır işlerle kim ilgilenecek, değil mi?

Değil. Çünkü, buranın süper kahramandan hallice kadınları var!

Burada yaşayan birçok kadın tarlada çalışıyor. Kadınları 'erkek gücünün gerektiği' her alanda görebiliyorsunuz. Erkeklerle bağdaştırılan her mesleğin üstesinden gelen kadınlar bu küçük şehrin gelişmesindeki en önemli etken.

Olay at gözlüğünü çıkarmakta bitiyor aslında...

Şehirde kurulan gönüllü bir itfaiye merkezi var. Bu itfaiye merkezi küçük bir kızın "Bizi yarışmalara hazırlayın, bunu yapabiliriz!" isteği üzerine kurulmuş. Bu çocuklar her gün okuldan önce ve sonra  gönüllü olarak antrenman yapıyor... 

6 yıl önce kurulan ekipte maalesef doğum anormalliklerinden dolayı hiç erkek çocuk yok. Fakat bu ekibi hafife almayın, kurulduğundan beri büyük yarışmalar kazanan, gönüllü olarak kurulan binalarını madalya ve altın kupalarla süsleyen oldukça tutkulu bir ekip!

Neredeyse üç yıldır gönüllü itfaiyeci olmak için eğitim alan henüz 10 yaşındaki şirinlik abidesi Malwina Kicler: "Takımdaki çoğu kızın erkeklerin yokluğunu önemsemiyor." diyor.

Polonya'nın bu küçük şehrinde doğumlardaki anormalliğin önemi çok güzel adımlarla kapanıyor gibi, siz ne dersiniz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulferk

20 yıl sonra yine Onedio : "Polonya'nın Miejsce Odrzanski şehrindeki Türk damat enflasyonu" :)

hipergrafi

Y kromozomu (insanı erkek yapan gen. Sadece babadan aktarılır. Aktarılmazsa bebek kız olur. Yanıldığım bi nokta varsa bilen kişi düzeltebilir) ile ilgili bir yazı okumuştum. Bazı erkeklerin Y kromozomu mutasyona uğruyormuş. Bu erkekler sağlıklı 'Y' kromozomu aktaramadığı için bebek erkek olduğu müddetçe yaşayamıyor. Daha hamileliğin ilk aylarında düşük oluyor kız bebek oluşmadığı sürece de tüm bebekleri ölüyormuş.

semasamur

kanka tam bilmiyorum ama benim bildigim Y kromozomu sadece kalitimda bebegin yapisina zarar verir yani dusuklukle alakasi oldugunu dusunmuyorum. Bence erkek bireylerde XY degil de mutasyon sonucu XXY kromozomlari olusmus. Bu da kiz cocugu olma ihtimalini artirir. Dip Not: Bu konu hakkinda pek bilgim yok sadece yurutme yapiyorum.

zenithon

Polonya , candır . Varşova ve Krakov’a doyamamıştım. En kısa zamanda tekrar gitmek nasip olsun..

ordekkac

Umarım nasip olur, biz gitmeyenlere de gitmek nasip olur umarım...

fruttare

krakov'un neyine doyamadın ya çok da güzel değil bence

ahra-alya-gul

Polonya -warsaw, krakow,wroclaw-bence avrupanın balonu...

fatih2685

Bizimde işte köyler var buralarda güzel yani, ne bileyim küçük başlar büyük başlar. Bol kırsal az insan. Piknik yapıyoruz falan öyle işte.

Görüş Bildir