Araba Sürmeden Uzay Aracı Kullanmaya Başlayıp 17 Yaşında Mars’a Gitme Şansına Erişen Genç Astronot: Alyssa Carson

-

Bizler televizyon karşısında ayağımızı uzatıp elma soyarken, insanlar neler neler yapıyor! 👩🚀

Bu içerik hazırlanırken Inverse ve The Next Web sitelerinden yararlanılmıştır.

Küçükken hepimiz büyüyünce ne olacaksın sorusuna maruz kaldık. Peki kaçınız astronot olmak isterdi?

Sadece rüyasında astronot olanları buraya alalım, 3 yaşında kurduğu hayali yaşayan genç astronotun hikayesi hepimize "vay be!" dedirtecek...

Hayat zor diyen gençlere inat, Mars'a ilk ayak basacak insanlardan biri de 17 yaşındaki Alyssa Carson olacak, hayat onun için biraz daha zor.

Çocuklarınızın televizyonda ne izlediği önemli diye boşuna demiyorlarmış... The Backyardigans çizgi filmini izledikten sonra 3 yaşından beri astronot olmanın hayalini kuran Alyssa'ya bizden bir alkış! 

Sinemaya gitmek, arkadaşlarla buluşmak gibi planlar bir yana, konfor alanınızdan 40 mil uzakta, donmuş, karanlık, sağır edici bir sessizlik içerisinde geri dönmeyi umarak geçecek yıllar için sadece 17 yaşında olan Alyssa oldukça cesaretli.

7 yaşından beri aldığı astronot eğitimleri yeterince zor değilmiş gibi, ana dili dışında 4 farklı dilde eğitim görüyor.

Alyssa henüz 7 yaşındayken Amerika'da uzay kampına katıldı. Bununla kalır mı hiç, üstüne İzmir dahil olmak üzere üç farklı astronot eğitimini de tamamladıktan sonra, Advanced Possum Academy'den mezun olan en genç insan. NASA'da küçük ayaklarıyla büyük adımlar atan Alyssa oldukça zorlu eğitimlerden geçiyor. Yaşından dolayı endişe duyanlara inat yaşından fazla eğitim tamamladı.

Biz bakkala gitmeye üşenirken neden Mars?

Sorunun cevabı aslında oldukça basit: Dünya'yı tükettik! Nüfus artışı böyle giderse gelecekte Dünya kocaman bir metrobüse dönüşecek... Diğer yandan "Ağustos ortasında ne bu soğukluk" gibi cümleler kurduğumuz iklim problemleri gibi daha birçok sıkıntı yarattık mavi kalmaya çalışan gezegenimize. Kısacası; biz Dünya'yı mahvettik, başka bir gezegen bekle bizi!

Mars, Jüpiter, Plüton... Bu azimle Alyssa birçok gezegene adımını atar diyenler?

Hayalleri gibi hedeflerini de büyük tutan Alyssa, gelecekte Jüpiter dahil birçok gezegende yaşam olabileceğini düşünüyor. Neden olmasın?  Mars ilk hedef, ilk adım!

Diğer gezegenlerde nasıl yaşayacağımızı veya nasıl adapte olacağımızı görmek adına ilk durak: Mars! 

"Kızıl gezegen diyenler var ben ev diyorum, bizler Mars jenerasyonuyuz."

17 yaşında biri için Mars'a gidip geri dönememe ihtimalini göze almak... Bu cesaret ancak Starship'te cam kenarı bir koltukla ödüllendirilir.

Genç bir kadının elde ettiği bu büyük başarı beraberinde bizlerin de göğsünü kabarttı...

Mars'a ayak basacak en genç astronot Alyssa birçok kişiye ilham olan genç bir kadın olarak, kendisi de kadınların her şeyin üstesinden geleceğine inanıyor. Bizler de şuraya bir "helal olsun" bırakarak kendisine başarılarının devamını diliyoruz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cent

Bir çocuk çıkar ve kalbini çalar. Mars projesi yatar )))) Başarıları daim olsun.

bay-mavi

"Cara Delevingne - Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu" geldi aklıma, çok benzettim.

Görüş Bildir