Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aman Dikkat! Ölümünüze Sebep Olabilecek Yanlış Bilinen 9 Bilgi

1.2bPAYLAŞIM

Ayı gördüğünüzde ölü taklidi yapın ya da yılan ısırdığında kanı emip tükürün maalesef işin aslı öyle değilmiş hatta yanlış bildiğiniz bu bilgiler yüzünden hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/67605/10-...

1. ''Vücudunuza bir şey saplandıysa çıkarmalısınız.''

Eğer bir nesne vücudunuza saplandıysa bir damara gelmiş ve onu tıkıyor olabilir. Şikago Tıp Merkezi doktorlarından Dr. David Beiser ''Eğer size saplanan şeyi çıkartırsanız deliği açabilir ve kan kaybından ölebilirsiniz.'' diyor.

2. ''Çölde susuz kalırsanız kaktüslerin suyunu içebilirsiniz''

Eğer çölde susuz ve mahsur kaldıysanız kaktüsün suyunu içip susuzluğunuzu giderebilirsiniz. Yanlış! 

İlk olarak su sandığımız şey kaktüsün suyu değil, kaktüsün posasıdır. İkinci olarak o posa zehirli alkaloidler içeriyor olabilir ve bu yüzden ishal olup su kaybından ölebilirsiniz. Yani çölde mahsur kalıcak gibi olursak yanımızda su götürmeliyiz.

3. ''Susuz kalırsanız kendi çişinizi içebilirsiniz.''

Başlı başına iğrenç. Birçok insan şu ana kadar kendi çişini içerek hayatta kaldığını iddia etmiştir. Çiş zaten vücudun atmak istediği ürünlerden oluşur. Siz onu tekrar aynı döngüye sokarsanız böbrek yetmezliğine sebep olacaktır. Tekrar söylüyorum zaten iğrenç :(

4. ''Bir yerden düşerken şemsiye kullanmak sizi büyük ölçüde yavaşlatır ve hayatınızı kurtarır.''

Deneyin de görün bakalım. Profesyonel kayakçı Erik Roner bunu efsaneyi denemiş tabii ki sırtında bir de paraşütü varmış. İlk bir kaç saniye hızınızı kesebilir fakat sonrasında ters dönüp hiçbir işe yaramayacaktır.

5. ''Evlerde çıkan yangınlar kamu binalarında çıkan yangınlara oranla daha azdır.''

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre Amerikalıların %65'i yangın söz konusu olduğunda kendilerini evdeyken daha güvende hissediyorlarmış. Fakat 2014 yılına bakarsak geçen sene Amerika'da 2500 kişi evlerinde yangından dolayı hayatını kaybederken, kamu binalarında çıkan yangınlarda ise sadece 100 kişi hayatını kaybetmiş.

6. ''Kış aylarında kasırga olması mümkün değildir.''

Yanlış! Hatta kış aylarında görülen kasırgalar daha da öldürücü olabilir. Kış aylarında yaşanan kasırgalara birçok örnek verilebilir. Örneğin 5 ve 6 Şubat 2008'de Amerika'nın 5 eyaletini vuran kasırga gibi.

7. ''İçinde olduğunuz asansör düşüyorsa ve tam yere çarpacağı anda zıplarsanız kurtulursunuz.''

Düşen bir asansörden kurtulmanızın bir çaresi var evet, zıplayarak kurtulabilirsiniz fakat şöyle bir sorun var: asansörün düşüş hızından daha hızlı zıplamalısınız. Ortalama olarak asansör 80 km/sa hızla düşüyorsa sizin de 80 km'den daha hızlı bir şekilde sıçramanız gerekmektedir. Bu da çok büyük yetenekleriniz yoksa imkansızdır :(

8. ''Eğer ayı ile karşılaşırsanız ölü taklidi yapın.''

Bu bilgi aslında doğrudur fakat şöyle bir şey var ki ayısına bağlı. Uzmanların yaptığı çalışmalara göre boz ayılar kendilerini tehlikede gördükleri anlarda saldırmaya daha meyilli olurlar. Bir bozayı ile karşı karşıya gelirseniz ölü taklidi yapmak sizin için en iyisi olacaktır, çünkü sizi bir tehdit olarak görmeyecektir. Fakat siyah ayılar için tam tersi geçerlidir. Ölü taklidi yaparsanız ''Aaa ne güzel ölmüş hazır bi yiyivereyim.'' diye düşünecektir. Eğer bir siyah ayı ile karşılaşırsanız bağırın çağırın ve sizin bir tehdit olduğunuzu ona hissettirin.

9. ''Eğer bir yılan tarafından ısırıldıysanız, ısırılan bölge emilerek zehirden arındırılmalıdır.''

Doktor Robert A. Barish'e göre ısırılan bölgenin emilmesi, ya da o bölgeye turnike buz tarzı şeylerin uygulanması modası geçmiş sağlıksız yöntemler. Isırılan bölgeye müdahale sırasında sinirlere, damarlara zarar verilebilir ya da mikrop bulaştırarak yaranın daha kötü bir hal almasına neden olunabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bulent-duran

5 ve 6 başlıkla alakasız, sırf zaman kaybı, bu yorumu yazarken ve biri okurken geçen zaman da dahil. bence lütfen içeriklerinizi daha özenle kontrol ediniz.

srkn-fndlr

Yanlış bilgilerle dolu. İnternetten kopyala yapıştır yapılmış ve doğruluğu tartışılır.

emreasan

Bir yerden düşerken şemsiye kullanıyordum artık kullanmıcam. Çölde mahsur kalacağımı anlayıp yanımda su bulunduracağım. teşekkürler onedio birkez daha hayatımı kurtardın <3

5k1n

Saçma sapan bir bilgi çöplüğü daha karşımızda işte. Kim bilir belki 13 belki 14 yaşlarında bir çocuğun fantezilerine kurban gittik bu ucube yazıyı okumakla. Amacım çocuklarla alay etmek değil, 'çocuk yaşta' beyinleri bu tür girişimlerden uzak tutabilmek.

valar-moghulis

3.madde hatalı çünkü idraraımımzın % 96 sı sudur. arındırabilmeyi başarırsanız içilebilir

Görüş Bildir