Görüş Bildir
Haberler
Altın Portakal'da Konser ve Parti İptal

Altın Portakal'da Konser ve Parti İptal

Fatih UZUN
09.10.2014 - 17:38

Bu yıl sansür ve ardından gelen istifalarla gündemden düşmeyen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, Türkiye'de yaşanan şiddet olayları nedeniyle festival kapsamındaki kortej, konser ve parti gibi yan etkinlikleri iptal edildiği açıklandı.

 Altın Portakal Film Festivali Yönetimi tarafından yapılan açıklamaya göre, festivalin kortej, konser, parti gibi yan etkinlikleri iptal edildi.Yönetim iptal nedenini 'artan şiddet olayları ve 24 kişinin bu olaylar sonucunda hayatını kaybetmesi' olarak açıkladı.

Festival yönetimi tarafından yapılan açıklama:

'Son birkaç gündür Türkiye yeni bir şiddet eylemi dalgası yaşamış ve 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, çok sayıda vatandaşımız, güvenlik görevlimiz de yaralanmıştır. Bu acı olaylar hepimizi üzmüştür. Bir tarafta şiddet, acı, üzüntü, gerginlik varken gerek bizlerin gerekse sinema sanatçılarımızın bu duruma duyarsız kalması mümkün değildir.

Bu olayların sona ermesini, milletimizin kardeşliğinin bozulmamasını, yaraların çabuk sarılmasını, Türkiye'de kardeşliğin, barış ve huzur ortamının korunmasını temenni ediyoruz…

Olaylar sebebiyle tüm hazırlıklarımız bitmiş olmasına rağmen festivalimizin ertelenmesi bile ele aldık. Ancak sanatın asıl böyle zamanlarda önem kazandığını, sanatın sosyal dertlerin de ilacı olduğunu düşündüğümüz için, festival kapsamındaki kortej, konser ve parti gibi yan etkinlikleri iptal etmeye, bunun dışındaki tüm sanatsal etkinlikleri devam ettirmeye karar verdik.

Festivalimiz ulusal ve uluslararası film yarışmalarıyla, ödülleriyle, eksiksiz bir şekilde gerçekleşecektir. 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne organizasyon sürecinde, jürilerde ve yarışmalara katılan tüm sanatçılarımıza, ustalarımıza, başta jüri başkanlarımız olmak üzere, teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Antalyalılar ve Antalya Büyükşehir Belediyesi 51 yıldır Türk sinemasına sahip çıkma geleneğini yaşatmak için büyük bir fedakarlık ve gayret gösteriyor.

Daha önce defalarca belirttiğimiz gibi sanat günlük-güncel siyasetin üzerinde olmalıdır. Sanat evrensel ve güncel zamanın üzerinde olan, güncelin tuzağına düşmemesi gereken bir faaliyettir. Sanat dünyası her zaman birleştirici, sevgiyi, saygıyı, toleransı yüceltici bir tutum sergiler.

Altın Portakal, Antalya halkının, ulusal ve uluslararası sinema endüstrisinin festivalidir. Biz sinemanın kültür ve sanat geleneğine sahip çıkarak, Antalya'nın dünya çapında ünüyle sinemamızı uluslararası arenaya çıkarmak için çalışıyoruz.

Hedefimiz günlük tartışmalara yenilerini ilave etmek değil, bir dünya vizyonuyla Altın Portakal'ı dünyanın en iyi festivalleri arasına yerleştirmektir.

Hep birlikte sinemamızı uluslararası alana taşımak için daha ileri adımlar atacağız.

Altın Portakal gelecek yıldan itibaren daha da güçlenerek yoluna devam edecektir. Bu yönde kararlı olacağımızdan, Antalya'nın 51 yıllık geleneğini zenginleştirerek, daha büyük bir vizyonla devam ettireceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

Buradan bütün sinema dünyamıza davetle açıklamamızı sonlandırıyoruz. Sınırlarımızın yanı başında insanlık dramları yaşanıyor, savaş tehdidi kapımızın eşiğinde. Türkiye yüzbinlerce mülteciye ev sahipliği yapıyor. Komşularımızdaki ateş ülkemizi de etkiliyor. Bugün perdelerin kapanacağı, ayrışmaya meydan verileceği bir gün değildir. Bugün küçük gerekçelerle küsme günü değil, sanatçıların çıkıp konuşacağı, barış çağrısı yapacağı, yürekleri ısıtıp, dışarıdaki ateşe su dökeceği gündür.

Dolayısıyla bütün sinema ve sanat dünyasını Antalya'ya, yarım asırlık Altın Portakal'a, sanatı yüceltmeye, sinemayı yüceltmeye davet ediyoruz.'

Haber Sol

Kaynak: http://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0