Almanya 'Soykırım' Tasarısını Rafa Kaldırdı

 > -

Alman Federal Meclisi'nin, 1915 olaylarına ilişkin görüşülmek üzere komisyona havale ettiği Ermeni soykırımı iddiaları rafa kaldırıldı.

Alman "Spiegel" Dergisi'nin haberine göre, iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Federal Meclis'in gündeminde bulunan "soykırım" kararının rafa kaldırılması konusunda "sessiz sedasız" anlaştığı ileri sürüldü.

Haberde, CDU ve SPD'nin resmi olarak konu hakkında açıklama yapmak istemedikleri kaydedildi. Öte yandan, haberde, kararın rafa kaldırılma nedeni olarak, "sığınmacı krizinin çözümünde Türkiye'ye ihtiyaç duyulması ve bu yüzden Türkiye'nin gereksiz yere tahrik edilmemesi gerektiği" gösterildi.

Federal Meclis'de nisan ayında, Osmanlı Devleti'nde 1915 yılında Ermenilerle ilgili yaşanan olayları anmak için bir oturum düzenlenmişti. Bu oturumda Ermeni iddialarının "soykırım" olarak tanınması kararı Federal Meclis'in gündemine alınmış, fakat açık bir düzenlemeden kaçınılmıştı. Gündeme alınan bu karar, sonrasında görüşülmek üzere yetkili komisyona havale edilmişti.

Öte yandan, aynı tarihlerde Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, 1915 yılında yaşanan tehcirle alakalı "soykırım" tanımlamasını kullanmıştı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir