Toplu Taşımada Devrim Yaratacak Sıfır Emisyonlu Tren Almanya'da Raylara İndi

-

Günümüzün en önemli meselelerinden biri enerji verimliliği ve temiz enerji. Üretimden sonra enerjinin temiz olması planlanan ilk konu ise ulaşım. Çok kısa bir süre içinde emisyonu yüksek petrol ile çalışan ulaşım araçlarının yerini emisyonu düşük araçlar alacak. 

Bu geçiş döneminde her geçen gün bir ilk yaşanıyor. Almanya dünyanın ilk sıfır emisyonlu trenini raylara indirdi.

Almanya'nın sıfır emisyonlu treni Coradia iLint ile tanışın.

Coradia iLint türünün ilk örneği olarak raylara indi. Bu tren sıfır emisyon prensibine göre çalışıyor ve hidrojenden güç alıyor.

Almanya'da hali hazırda mükemmel işleyen bir tren ağı var.

Almanya'da yaklaşık olarak 4 bin dizel tren seti raylarda her gün milyonlarca Avrupalı'ya hizmet veriyor.

Köklü geleneğin değişiminde bir başlangıç.

Almanya'nın her yerine ulaşan demiryolu ağında yüksek oranda kullanılan dizel trenlerin dönüşümü projesinde sıfır emisyonlu Coradia iLint bir başlangıç noktası olarak görülüyor.

Sıfır emisyonlu hidrojen gücü ile hareket eden bu trenin hızı da oldukça tatmin edici.

Coradia iLint saatte 140 km hıza ulaşabiliyor ve bu hızı ile günde 800 km'lik bir sefer yoğunluğunda çalışacak.

Avrupa'daki diğer ülkeler de benzer yatırımlar yapmak istiyor.

Emisyonsuz tren yatırımları, çevreci konuları gündeminin merkezine koyan diğer Avrupa ülkeleri tarafından da yakın gelecekte yapılacak. Bu ülkelerin başını Norveç, Danimarka ve Hollanda çekiyor.

Trenin enerjisi aslında çok tanıdık bir teknolojiden geliyor.

Coradia iLint'in enerjisi lityum iyon pillerden geliyor. Tüm elektronik cihazlarımıza güç veren bu piller trenin üst kısmında bulunan hidrojen tanklarını enerji ile dolduruyor ve trenin hareket etmesini sağlıyor.

Treni, aslen bir Fransız şirketi olan ama neredeyse tüm dünyada faaliyetleri olan Alstom şirketi üretti.

Şirketin CEO'su Henri Poupart-Lafarge, “Alstom temiz ulaşım alanında çığır açan bu inovasyonu ile gurur duyuyor. Bu tren müşterilerimizle nasıl iş birliği içinde yakın bir şekilde çalıştığımızı ve iki sene gibi bir sürede böylesine bir çalışmayı sonuçlandırabildiğimizi gösteriyor." sözleri ile ne kadar büyük bir iş başardıklarını aktarıyor.

Coradia iLint ilk kez geçtiğimiz Ağustos ayında görücüye çıktı.

Avrupa'nın en önemli ulaşım fuarlarından biri olan InnoTrans 2016'nın en dikkat çeken anı Coradia iLint'in ilk kez sektörle tanıştığı an oldu.

Bu çığır açacak trenin testleri devam ediyor.

Coradia iLint testlerinin tamamlanmasının ardından Aralık 2017'de ilk yolcularını kabul edecek.

Trene yönelik şakayla karışık eleştiriler de var.

Coradia iLint'in emisyon olarak sadece su buharı çıktısı veriyor. Bu da bazı çevrelerden trenin sıfır emisyonlu olmadığı noktasında eleştirilere sebep oluyor.

Umarız tüm dünyada bu tip çevreci toplu taşıma araçlarının sayısı hızla artar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

el nelerle urasıyor arkadas ınsanlıga yatırım yapan hep kazanan taraf oluyor

etbeyin

toplumun gazını almak için yapılmış işler bunlar. binlerce fabrika, milyonlarca otomobil için ciddi manada önlem alınmazken böyle şeyler komik geliyor. karbon miktarının geri dönülmez noktaya geldiği söyleniyor. geç kaldınız yani.

corpse-bride

onlarda farkında surecı uzatacak yontemlerı bulmaya calısıyorlar en azından denmelerı bıle guzel bu konuda bende batıyı elestırırım ama bosta durmuyorlar bız gıbı sadece tuketıcı pozısyona gecebılılerdı bu daha mı ıyı ?

etbeyin

co2 salınım miktarlarına bakarsan gerçekleri göreceksin. alınacak milyon tane önlem varken sırf para için dünyayı katleden adamlara tren yaptı diye "ayy en azından deniyorlar" triplerine girmem. evet bilim insanları-mühendisler için tebrik edilmesi gereken bir durum, ama batılı kavramı dünyanın bu hale gelmesine sebep aç gözlü eli kanlı katillerden başka bir şey değil.

corpse-bride

o onlemler alınsa ınsanlar ısyan eder fabrıkalara kılıt vurmak gerek ıssızlıkte anca anarsıyı dogurur dunyayı bu adamlar kırlettı sen ben degıl bı zahmet bı yerınden baslamakta onlara dusuyor oncelıkle

etbeyin

tabi canım, hepimiz ölürdük açlıktan. neyse artık torunlarımız ölecek.

bcb54

Hidrojen işi sakat olan kısım. patlama riski yüksek değil mi ?

negansmash

Acaba gerekli olan elektriği üretirken ne kadar emisyon oluşuyor. Sıfır emisyon demeyelim de düşük emisyonlu diyelim. Kaldı ki sorun toplu taşımadaki emisyon değil her aracın çalışması ve enerji üretiminde oluşan emisyondur. Neyse buda bir şeydir.

behzatgunay

Dünyada güzel şeyler de oluyor galiba

Görüş Bildir