Görüş Bildir
Haberler
Almanya GDO'yu Yasaklamaya Hazırlanıyor

Almanya GDO'yu Yasaklamaya Hazırlanıyor

Ulaş
31.08.2015 - 22:40
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Avrupa Birliği tarafından uygulanan yeni kurallar üye ülkelere, uygulama her ne kadar AB çapında olsa da, bireysel olarak çiftçilerin genetiği değiştirilmiş organizma kullanmasını yasaklama hakkı tanıyor. İskoçya'nın ardından Almanya da GDO'yu yasaklamaya hazırlanıyor.

Ülkenin “temiz ve yeşil markasını” korumak isteyen İskoçya, GDO’lu mahsul yetiştirmekten vazgeçti. Almanya ise İskoçya’nın GDO kararını takip ederek aynı yasağı getirmeye hazırlanıyor.

Independent UK’in haberine göre Almanya genetiği değiştirilmiş bütün mahsullerin kullanımının yasaklanması için gerekli adımları atmaya başladı.

Almanya’nın Tarım Bakanı Christian Schmidt ’e göre, Almanya önceden beyan ettiği genetiği değiştirilmiş mahsul yasağında ısrarcı.

AB ülkeleri 3 Ekim 2015’e kadar blok çapındaki onaylamalara katılıp katılmayacakları konusunda komisyonu bilgilendirebilecekler. Daha fazla ülke İskoçya ve Almanya’ya katılacak mı? Cevabın “evet” olacağı şüpheli görünüyor.

İskoçya Ulusal Partisi üyesi Rob Gibson “Almanya’nın kararı İskoçya’nın genetiği değiştirilmiş mahsuller konusunda Avrupa’yı yönettiğini gösteriyor” dedi.

GDO’nun güvenliği ve gerekliliğiyle ilgili anlaşmazlık da devam ediyor. Ancak tartışmalar devam ederken, Almanya ve İskoçya gibi ülkeler genetiği değiştirilmiş gıdaların uzun süreli tüketiminin sonucu ortaya çıkan etkileri keşfedilirken kılını kıpırdatmadan oturmayacaktır.

Biotech’in iddiasına göre, bu hareket Almanya’yı bir çeşit yasak ya da zorunlu etiketleme gereksinimleri uygulayan yaklaşık 70 ülkeden biri yapıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
hipotalamus

Bizde de yönetmelikle girişi desteklendi.Mesela MON 810 mısırı ile deney yapılan farelerin tamamı öldüğü halde bizde yönetmelikle bu ürüne izin verildi.Mısır... Devamını Gör

Bizim devlet adamlarımız Çernobil'de çaya radyasyon bulaştı iddialarını çay içerek, Ankara'da suya lağım karışıyor iddialarını musluk suyu içerek, mısırda GD... Devamını Gör

feyk

iki ucu keskin bicak. almanya yasaklamakda hakli cunku genetik modifikasyonlar oyle ne yapdildigi tam olarak anlasilip, bilinen, kesin muhendislik isleri deg... Devamını Gör