Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Almanya'daki Bir Şehir Meydanında 'Heil Hitler' Diye Bağırırsanız Başınıza Neler Gelir?

2.7bPAYLAŞIM

Klasikleşmiş Nazi selamı olan Heil Hitler ifadesi, bir zamanlar Avrupa'yı avuçları içine almış Nazi ideolojiisinin başat temsillerinden biriydi. 

Peki ya şimdi? Sosyal deney olarak düşünün: Herhangi bir Almanya kentinde Heil Hitler diyerek bağırmak hangi sonuçlara yol açar? 

Öğreniyoruz.

Eğer Almanya'da bunu yaparsanız, olacak olan şey belli. Aşağıdaki ekipler tarafından hızla ziyaret edilirsiniz.

Size neden böyle bir şey yaptığınızı sorarlar. Eğer ne anlama geldiğini bilmediğinizi ve farkında olmadan bunu yaptığınızı söylerseniz ve polislerin de iyi gününe denk gelirseniz, para cezasıyla işin içinden sıyrılabilirsiniz.

Ama peşinen uyaralım!

Bu ifade nefret suçu kapsamında değerlendiriliyor ve Almanya, Slovakya, Avusturya, Kanada, Çekya, Fransa, Hollanda, İsveç, İsviçre ve Rusya'da cezai hükmü olan birer suç konumunda.

Yani bu ülkelerde de bu sözü kamusal alanda haykırmak pek iyi bir fikir değil.

Biraz da diğer ülkelere bakalım...

Savaşta Almanya'nın müttefiği olan Japonya'da durumlar o kadar da sert değil.

Söylenene göre Japonya'da insanlar çoğunlukla ne söylediğinizi anlamayacaktır. Yalnızca konuda ilgisi olanlar ve askeri arkaplana sahip olanlar söylediğinizin anlamını kavrayacaktır, ve onlar da pek umursamayacaktır.

O yüzden Japonya'da bunun pek de önemli görülmediğini söyleyebiliriz.

Çin ve diğer Asya ülkeleri.

Burada da çok fazla kulağa batmazsınız. Nazizm bu insanların gözünde pek önemli değildir, onlar sömürgecilikten ve diğer savaşlardan yeterince çekmiştir ve kendi dertleri onlara yetmektedir.

Türkiye'de?

Nazizmden ve zulmünden uzak kalabilmiş Türkiye'de bu konuda yerleşmiş bir toplumsal bilinç olmadığı için, yaptığınız hareket muhtemelen "Ne bağırıyor lan bu deli?" şeklinde tepki görecektir. İnsanlar hayatlarına devam edecek, kimse gelip "Niye öyle dedin kardeşim?" diye sual etmeyecektir.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD gibi çok kültürlü bir toplumda tepkilerin de tek taraflı olması beklenemez. Times Meydanı'na çıkıp bağırırsanız linç edilmezsiniz, ama muhtemelen birkaç New York'lunun tepkisini çekersiniz. Belki birkaç turist aynı şekilde size cevap verir ve olayın eğlencesine bakar. 

Velev ki güneydesiniz. O zaman işler değişebilir. KKK sempatizanı konfedere tipler size aynı şekilde karşılık verebilir. Çoğunlukla sempatiyle karşılanırsınız.

Peki ya İsrail?

"Acılı bir intihar yöntemi" denebilir. İsrail'de yetişen insanlar henüz çocuk yaştan itibaren bu konuda eğitiliyor. Üstelik holokost'ta aile büyüklerini kaybetmiş pek çok insan da yine İsrail'de yaşıyor. 

O yüzden anında saldırıya uğramanız ve linç edilmekten kurtulursanız hapishaneyi boylayıp yargılanmanız son derece olası.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birol-ernalbant

“Heil Hitler”, büyük adamdı. ileri görüşlü idi. Keşke hepsini temizlese idi! 1948 den önce Israil yoktu ve dünyada böyle sorun da yoktu. dünya bunlara acıdı yüz verdi ve bunlar iyicene simsardılar ve şımarık çocuk gibi ....onuda isterim bunuda isterim diye bağırma başladılar. Sonrada oda benim buda benimdi demeye başladılar ve dünyadaki lobileri çalıştırarak ve onlara para, altın ve elmas ile besleyerek "sempati ve empati" satın aldılar. Netice olarak dünyanın başına sorun oldular ve herkese tu kaka diye çamur atıyorlar. En kötüsü ne biliyormuşsunuz. 1 tane Allah var diyor ve benim Allah im gerçek sonradan gelen sizinkiler sahte diyor! Yani cebindeki Iphone’nun update ine inanıyor ama Allah in versiyon atabileceğine inanmıyor!

meryem-yigit5

siktir lan amcacım sizin torbacınız kim

arthur-morgan

hitler yahudileri öldürdü diye herkes tepki gösteriyor filan da ama amerika japonyaya atom bombası attı milyonlarca sivil insan yaralandı yada öldü ama kim amerikaya tepki gösterdi? savaşı kazananlar haklı gösterilir

jordi-tc

sen ne diyon orospu evladı

jordi-tc

meryem seni amını sikerim tatava yapma

anil-oksak

Bunu İzmirdeki sinagogda yapsak ne olur peki ?

joelee

Hitler'in bunları sırf bir Yahudi kız tarafından reddedildiği için yaptığını öğrendiğimden beri adama aynı gözle bakamıyorum...

yusuf-sahinoglu

Malesef yanılıyorsun :)

kevser-macit

Bu kadar vahşeti sadece bir kadına sığdırmak çok saçma değil mi?

senol-kayhan

Instagram sıçmığı yalandan başka bir şey değil.

arthur-morgan

inanmayın amk

osuranboga

Doğuda Jesus christ demek yada batıda Allahü Ekber demek gibi

menemen

all hail leleouch

Görüş Bildir