Görüş Bildir
Haberler
Almanya'da İki Gazeteciye 'Vatana İhanet' Soruşturması Açan Başsavcı Görevden Alındı

Almanya'da İki Gazeteciye 'Vatana İhanet' Soruşturması Açan Başsavcı Görevden Alındı

Ulaş
04.08.2015 - 21:33 Son Güncelleme: 05.08.2015 - 14:31
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, iki gazeteci hakkında 'vatana ihanet' suçlamasıyla soruşturma açan Başsavcı Harald Range'yi görevden aldı.

Maas açıklamasında, Başsavcı Range'nin Adalet Bakanlığı hakkında yapmış olduğu ağır suçlamalar sonrası memuriyetten ayrılması gerektiğini belirterek, 'Kendisine olan güven kalıcı bir şekilde zarar gördü' ifadesini kullandı.

Almanya Federal Başsavcısı Herald Range 

Tartışmalı soruşturma

Almanya'da iç istihbarat örgütünün gizli belgelerini yayınladıkları gerekçesiyle “netzpolitik.org” sitesinde yazılar yazan iki gazeteci hakkında Harald Range tarafından 'vatana ihanet' suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Sitede Anayasayı Koruma Dairesi'nin internetteki izleme faaliyetlerinin kapsamını genişletilmesi planlarının ele alındığı iki ayrı haber yayınlanmıştı. Haberlerde, kurumun gizli belgelerinden alıntılara yer verilmişti.

Soruşturmaya eleştirel yaklaşan politikacılar basın özgürlüğünün ihlal edildiğini savunmuş, Almanya Başbakanı Angela Merkel de soruşturmaya mesafeli yaklaşmış, Adalet Bakanı Heiko Maas da eleştirilerini dile getirmişti.

Artan baskılar üzerine soruşturma geçici olarak durdurulmuştu. Federal Başsavcı Range, soruşturmaların devam etmesi için bilirkişi raporunu bekleyeceğini açıklamıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Darısı Türkiye'nin başına diyecem ama, olmayacak duaya da amin denmez yani!

KaraHusO

"Can Dündar Dahil 18 Gazeteciye 7'şer Buçuk Yıl Hapis Talebi" haberinden sonra bu haber. Şimdi bu algı yönetimi değilde ne?? Ki haberde savcı gazateciye vata... Devamını Gör

görüncek adam

Algı yönetimi değil "gör ,bak,araştır ve karşılaştırma yap" demek oluyor.Algı yönetimi çıkardılar cemaatten sonra herkes kullanıyor.Ne algıymış amk.

koray197206

Adamların memleketinde gazetecileri Hükümet savunuyor. Bizde ise hükümet ne bulsam da gazetecileri hapse tıksam diye uğraşıyor.