Almanya Avrupa'nın 'Üçüncü Cinsiyeti' Resmi Olarak Tanıyan İlk Ülkesi Olmaya Hazırlanıyor

 > -

Almanya'nın en yüksek mahkemesi, ailelerin bebeklerine doğum belgesinde erkek ya da kadın haricinde bir üçüncü cinsiyet tercihi sunulması gerektiğini onayladı. Bu gelişme Almanya'yı çocuklarını 'interseks' olarak kaydettirmek isteyen ailelere izin veren tek Avrupa ülkesi haline getirecek. Mahkeme, hükümete bu yasayı hazırlayıp onaylamak için 2018 sonuna kadar zaman tanıyacak...

Aktivistlerin 'küçük bir devrim' olarak nitelendirdiği bu dava, kadın olarak nüfusa geçen bir kişinin kromozom testine göre herhangi bir cinsiyete mensup olmadığı teyit edildiğinde gündeme geldi.

BBC'nin haberine göre Karlsruhe Anayasa Mahkemesi, hükümete kadın veya erkekten farklı olarak üçüncü bir cinsiyet opsiyonu sunulması konusunda bir kanun hazırlayıp onaması için 2018 sonuna kadar müddet verdi.

Mahkeme ayrıca mevcut düzenlemelerin kişilerin 'medeni hali' konusunda, interseks bireylere karşı ayrımcı olduğunu dile getirdi.

Yeni çıkacak üçüncü cinsiyet seçeneğinin adının 'inter' ya da 'çeşitli' olması planlanıyor. 

Alman hükümeti resmi sözcülerinden biri bu yeni karara tamemen uyacakları açıklamasını yaptı.

Konunun resmi makamlar tarafından tanınması için kampanyalar düzenleyen Third Option (Üçüncü Tercih) adlı aktivist grup Twitter'da yaptığı paylaşımla 'çok mutluyuz, söyleyecek söz bulamıyoruz' dedi.

BM rakamlarına göre interseks olarak doğmak dünyanın %1.7'sinde görülen bir durum. 

İnterseks kağıt üzerinde ve resmi olarak Avustralya, Hindistan, Yeni Zelanda, Nepal ve ABD'de tanınıyor ve çocuklar doğduğu anda interseks olarak doğum belgesi alabiliyor.

Almanya'da ise vatandaşlara 2013 yılından bu yana arzu ettikleri taktirde cinsiyet kutucuğunu boş bırakma opsiyonu tanınıyordu. 

Geçmişte ise interseks kişiler genellikle ağrılı ve geri dönüşü olmayan ameliyatlarla bir cinsiyete tabi tutulmaya çalışılıyordu.

Geçtiğimiz Ocak ayında Belçikalı model Hanne Gaby Odiele interseks olduğunu açıklamış ve tabuları yıkmak istediğini söylemişti.

Fakat hemen sonrasında Mayıs ayında, Fransa yüksek mahkemesi, penis ve vajinası olmadan doğmuş, 66 yaşındaki bir psikoterapist vatandaşa resmi dökümanlarda 'erkek olarak kayıda geçmesi gerektiği' hükmünü vermişti.

Fransız mahkeme bir kişinin kadın veya erkek olarak ayrılmasının, sosyal ve yasal düzenlemelerde temel alındığını, üçüncü bir cinsiyetin 'fazla sayıda yasal düzenleme gerektireceğini' açıklamıştı.

Öte yandan Danimarka, Malta, İrlanda ve Norveç'te vatandaşlar herhangi tıbbi bir muayane olmaksızın, arzu ettikleri cinsiyette kayıtlara geçebiliyor ya da doğum belgelerinde cinsiyetlerini değiştirebiliyor.

Ayrıca bakınız 📌

"İnterseksler" Vardır: Muhtemelen Bilmediğiniz İnterseks Kavramı İçin Bilim Ne Diyor? - onedio.com
"İnterseksler" Vardır: Muhtemelen Bilmediğiniz İnterseks Kavramı İçin Bilim Ne Diyor? - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

"Danimarka, Malta, İrlanda ve Norveç'te vatandaşlar herhangi tıbbi bir muayane olmaksızın, arzu ettikleri cinsiyette kayıtlara geçebiliyor ya da doğum belgelerinde cinsiyetlerini değiştirebiliyor " devletler için mi insan,insanlar için mi devlet sorusuna ıyı cevap olmus bu

ahsecret

Bir kişi her iki cinsiyettede olabiliyorsa birini seçmek zorunda diye biliyorum.

kutsal-kase

hanna gaby odiele olayindan sonra ki olay da erkek olarak kayitlara gecmesi ne alaka ammk

merttrap94

Moda için yapılmasın da kromozom olarak iki cinsiyete de mensup olmayanlar için makul çözüm

denemecelersss

o nasıl oluyorla şimdi farklı bir cinsel uzuvumu oluyor? veya cinsel uvuzu olmayanlaramı denilecek? :)

Görüş Bildir