Alışveriş Çılgınlığı Yeni Bir Sektör Doğurdu: ABD'li Çift Kara Cuma Boyunca 50 Dolar Karşılığında Sırada Bekliyor

 > 
19PAYLAŞIM

ABD'de alışveriş çılgınlığı olarak nitelendirilen ve satışlarda büyük indirimlerin yapıldığı ‘Kara Cuma’ iki gün sonra başlıyor. İndirim süresince soğuk havada sırada bekleme çilesi ise yeni bir iş kolu yarattı. Kaliforniyalı çift, yerine sırada beklediklerinden kişi başı 50 dolar kazanıyor.

Her yıl kasım ayının dördüncü perşembe günü kutlanan Şükran Günü’nü takiben gerçekleşen Kara Cuma'da satışlar bu sene de perşembe akşamından itibaren yapılacak.

İnsanlar saatlerce satışların başlamasını bekliyor

Kara Cuma süresince ABD'nin çeşitli eyaletlerinde perakende zincirlerinin önünde binlerce kişi uzun kuyruklar oluşturup, dondurucu soğukta saatlerce satışların başlamasını bekliyor. Kapıların açılmasının ardından ise vatandaşların indirimli ürünlere hücum etmesiyle adeta izdiham yaşanıyor.

Bu uzun kuyrukları fırsata çevirenler de var

Bu sırada, çoğu kişinin kuyruklardan ve kalabalıktan sıkılmasını fırsata çeviren girişimci ruhlar da var. Bunlardan biri de Kaliforniya'nın Upland ilçesinde yaşayan Alexis ve Steven çifti. İkili, alışveriş çılgınlarından sipariş alarak onların yerine sırada bekliyor ve kişi başı 50 dolar kazanıyor.

"Bu kolay yoldan para kazanmanın bir türü"

BBC'ye konuşan 20'li yaşlarında olan genç çiftten Steven Velasquez, yeni işleriyle ilgili "Konu para olduğunda eşim yaratıcı düşünür. Eminim bu son işimiz olmayacak. Yaptığımız şeyi düşündüğünüzde bu kolay yoldan para kazanmanın bir türü" dedi.

Sosyal medyada reklam verdiler

Çift ayrıca, sosyal medyadan reklam yaptıklarını ve bu şekilde bir sürü 'müşteri' bulduklarını söyledi.  Üşümemek için ise arabalarında ısındıklarını belirten Steven, "Daha önce bir süre evsizdik, yani soğukta beklemek bizim için gerçek bir problem değil" diye konuştu.

Müşteriler memnun kalmazsa onlardan ücret almıyorlar

Steven, şu anda devletin sağladığı yardım sayesinde evleri olduğunu söyleyerek "Bu iş bizim olgunlaşmamız için bir basamak" ifadelerini kullandı.  Sırada her zaman iyi bir yer kaptıklarını belirten çift, eğer yine de müşteriler memnun kalmazsa onlardan ücret almıyor.

Alışveriş çılgınlarıyla sıra bekleyicileri buluşturan uygulama geliştirildi

Alexis ile Steven, bu işi ilk yapanlar değil. Sırada bekleme işinin yakın zamanda büyük bir piyasası oluşacak gibi görünüyor. Zira ABD'de kullanılan Placer isimli mobil uygulama, Kara Cuma indirimlerinde sırada beklemek istemeyenlerle 'sıra bekleyicileri' buluşturuyor.

Yurdumuzdan bu yıl ki indirimli alışveriş manzaraları 👇

Migros'un Müthiş Cuma iPhone 11 Kampanyasında İzdiham Yaşandı - onedio.com
Migros'un Müthiş Cuma iPhone 11 Kampanyasında İzdiham Yaşandı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir