Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Alıcının Restore Etmesi Şartıyla Tarihi Kaleleri Ücretsiz Dağıtan İtalya'nın Harika Projesi

556PAYLAŞIM

İtalyan hükumetinin başlattığı proje, turist yoğunluğunu ülke çapına yaymayı ve kullanılmayan mülkleri ekonomiye geri kazandırmayı amaçlıyor. BoredPanda'dan derlediğimiz habere göre 103 şanslı insan, ücretsiz kale sahibi olacak.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/italy-gives-aw...

Hiç masallardan çıkma bir kalede yaşama hayali kurdunuz mu?

İtalya, 103 adet yıkık mülkü hiçbir ücret istemeden vermeye karar verdi. Bu mülkler arasında tarihi kaleler, köşkler ve hanlar var.

Ancak ortada bir anlaşma var.

Ülkenin devlet mallarından sorumlu bürosu, bu mülklerden herhangi birini alanların restorasyon yapmasını bekliyor.

Otel olabilir, spa olabilir, hatta lokanta. Kısacası ne yapmak istediği yeni sahibine bağlı.

Projenin amacı, yavaş turizm sektörünü canlandırmak için bir adım atmak.

Özel ve kamuya ait kullanılmayan mülklerin yeni mekanlara dönüştürülerek turistleri çekmesi bekleniyor.

Yetkililer, bu projenin aynı zamanda popüler turist mekanlarının üzerindeki yoğunluğu da azaltacağını, ülke çapında eşitleyeceğini düşünüyor.

Örneğin Venedik.

Başvuru için son tarih 26 Haziran. Ancak gelecek iki yıl içinde 200 adet mülkün daha bu şekilde dağıtılması planlanıyor.

Biz bu fikri beğendik! 👍👍

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
octaviusaureliu

Restorasyon olursa iyi olur ama bizdeki gibi Aspendos Faciasi olmazsa tabikide birde hoşuma gitmeyen Lokanta vb. gibi Kuruluslarin yapılabilmesi Tarihi Eser Tarihi Eser olarak kalmali yada Ingilteredeki Buckingham gibi hem Yaşanabilir sahibi için hemde bazı yerleri gezilebilmeli Lokanta filan çok yanlış bunlar Ülke çevresinde Turizmi eşitler bu konuda doğru zaten Ülkesinin her yeri Tarihi Eser normal bir vatandaş yaşadığı apartman 3 katlı tarihi eser gibi o yüzden bu Şato olaylarının sıkıntı çıkaracağını zannetmiyorum Apartmanlari Tarihi Eser gibi koruyan milletin Şatoları Müze gibi yapacağına eminim.

nabizade-nihavend

Saçmasapan bir proje tarihi yerleri hizmet sektörüne açmak büyük bir cahilliktir. Hele ki bizim gibi ülkelerde resmen yağmalamaya dönüşür bu durum. Ayrıca insanlığın ortak mirasının özel mülke tahsis edilmesi kamusal alan açısından tecavüz niteliğinde bir eyleme tezahür edecektir. Umarım bizim açgözler bunu örneo gösterip ortak mirasımıza el koymazlar..

beyazdalga

şimdi burada şöyle bir ikiyüzlülük var. Aynı işlem türkiye'de yapılsa hepiniz yaygara koparırsınız, milli hazinelerimizi bile bedava dağıtmaya başladılar diye. Ama italya yapınca "biz bu fikri beğendik". s**** gidiniz efenim. Şahsen ben tamamen karşıyım böyle bir işe.

cxa1191s

Off tam emeklilik yeri. Şatoda, kalede yaşamak süper olur. Kale ve şatolar etrafında büyük arazilerle beraber olur. Verimli topraklar, doğal beslenme, torunlara kale bırakma, kuralları senin belirlediğin gotik mekanlara sahip olma+işletme ve daha sayısız keyif verici etmen var.

kuman

italyada bankalar battı ,sigortasız işci çalıştırılması aleni ve çok yaygın, otoyollar bakımsızlıktan çöküyor, mültecilere gelen yardım parası papazlar tarafında çalınan bir avrupa yurdu , şimdi de tarihi eserler mafyaya peşkeş çekiliyor

Görüş Bildir