Görüş Bildir
Haberler
Ali Nesin Duyurdu: Nesin Vakfı'nın Banka Hesapları Bloke Edildi

etiket Ali Nesin Duyurdu: Nesin Vakfı'nın Banka Hesapları Bloke Edildi

Matematikçi Ali Nesin, bir bağış kampanyası nedeniyle Nesin Vakfı'nın banka hesaplarının bloke edildiğini duyurdu. İsmailağa Cemaati’ne bağlı bir vakıf tarafından taciz edildiklerini de öne süren Nesin, 'Yetti ama!' diyerek isyan etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dün akşam saatlerinde Facebook hesabından bir açıklama yapan Nesin, babası Aziz Nesin tarafından kurulan ve imkânı olmayan öğrencilere eğitim vermeyi hedefleyen Nesin Vakfı'nın banka hesaplarının İstanbul Valiliği tarafından bloke edildiğini duyurdu.

Nesin, açıklamasında kendilerine komşu olan İsmailağa Cemaati’ne bağlı Rabıta Vakfı tarafından taciz edildiklerini de öne sürdü.

👇

"Bu cemaatin yanı başımıza gelmesinden hiç rahatsız olmadım, aksine gülümsemeyle karşıladım"

"Bu cemaatin yanı başımıza gelmesinden hiç rahatsız olmadım, aksine gülümsemeyle karşıladım"

Nesin'in açıklaması şöyle:

'Sevgili Dostlar,

Valilik banka hesaplarımızı bloke etti. Bu Vakıf’ta maaşlı çalışan var, okuyan, beslenen çocuk var demeden, acımasızca... Bir yere kaçtığımız, kaçacağımız da yok, devlet istediği zaman istediğini alır zaten. Banka hesaplarımızı bloke etmek en hafif deyimle ancak hoyratça bir tavır olabilir.

Konuyu kısaca anlatayım.

2017’de sizlerin de katkısıyla komşu araziyi satın almış, böylece Nesin Vakfı’nı büyütmüştük. Babamın hayaliydi, gerçekleştirdik.

Geçen yıl, İsmailağa cemaatinden olduğu anlaşılan Rabıta Vakfı yeni aldığımız bu arazinin hemen yanına yerleşti. Böylece onlarla komşu olduk. Eksantrik ve hatta sevimli bulduğum bu cemaatin yanı başımıza gelmesinden hiç rahatsız olmadım, hatta aksine, gülümsemeyle karşıladım. Türkiye farklı inançların, farklı görüşlerin, farklı yaşam tarzlarının bir arada barış içinde yaşayacakları bir ülke olmalı çünkü, aksi hâlde hiçbirimize huzur yok. 1995 Temmuzunda ülkeye döndüğümde de bu düşüncedeydim, bugün de bu düşüncedeyim. Siyasi tavırlarımı biliyorsunuz… Ama olaylar hiç de umduğum gibi seyretmedi.

Yanı başımızda kalabalık ve yüksek sesli ayinler düzenlediler. Bakışlarından ve hareketlerinden rahatsız olmamızı istedikleri anlaşılıyordu. Fotoğraflarımızı çekip özel hayatımızı ihlal ettiler. Tehdit ettiler. Çatalca’da aleyhimize dedikodular çıkardılar. Hiç nedensiz düşmanca bir tavır içine girdiler. Kaçak bir cami (ya da mescit) inşaatına başladılar. İçlerinden biri bize fiziken saldırdı. Hiçbir zaman tahriklerine kapılmadık ama gerekeni yaptık; ne yazık ki şikayetlerimizin hepsi resmî mercilerden geri döndü. Arkaları sağlam anlaşılan. Buraya kadar olanlar o kadar önemli değil, biz bu tür mücadelelerle çok haşır neşir olduk, âdeta nasırlaştık. Sonrası daha vahim.

Bir ay önce Valilik, izinsiz bağış kampanyası yaptığımız gerekçesiyle banka hesaplarımızı bloke etti. Şu anda paramıza ulaşamıyoruz. Hem araziyi hem de o süreçte toplanan parayı istiyorlar. Bir ay boyunca sorunu diyalogla, güzellikle, bu ülkeye ve insanlarına inanan uygar insanlar gibi çözmeye çalıştık, ama olmadı.

İzinsiz bağış kampanyası dedikleri de bir Facebook duyurusundan ibaret. Kaldı ki o zamanlar sosyal medya duyurularını kampanyadan sayan bir kanun maddesi de yoktu, üç dört yıl sonra çıktı.

Son bir söz: Nesin ailesi bu ülkenin düşmanı değildir, aksine, Birinci Dünya Savaşı’na, ardından gönüllü olarak Kurtuluş Savaşı’na katılan dedemi de sayarsak, üç kuşaktır karşılıksız bu halka hizmet ediyoruz, izin verirlerse daha da edeceğiz.

Yetti ama!'

Konu sosyal medyada da konuşuluyor. Bazı kullanıcılar Ali Nesin'i 'Yetmez ama evet'çi olmakla suçluyor. 👇

İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
49
17
10
9
7
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Verdin yetkiyi gördün etkiyi Ali. Şimdi zırlama.

LezzetliÇipetpet

Matematik köyü çok güzel örnek olması gereken pırıl pırıl gençlerin olduğu bir oluşum. Yetmez ama evet dediyse ne olmuş? Örümcek kafalı aklı papağanlıktan kı... Devamını Gör

tughanka

yetmez ama EVET