Ali Babacan: 'Dün Gece Sosyal Medya Üzerinden İstifa Değil, İflas Açıklanmıştır'

 > 
1.3bPAYLAŞIM

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Dün gece yapılan açıklama aslında bir istifa açıklaması değil, bir iflas açıklaması. Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dün gece aslında sosyal medya üzerinden iflasını açıklamıştır” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Bilecik 1. Olağan İl Kongresi'nde konuştu. 

Babacan, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın sosyal medya hesabı üzerinden istifasını duyurmasını ve henüz resmi bir açıklama yapılmamış olmasını sert sözlerle eleştirdi.

Albayrak'ın sosyal medya hesabından yaptığı istifa paylaşımının beğeni rekoru kırdığını belirten Babacan,

“Gerçekten son derece üzülüyoruz. Ülkenin bir bakanı kendi sosyal medya hesabından bir istifa mektubu paylaşıyor fakat basından çıt yok. İnsanlar sosyal medyadan bu haberi alıyorlar. Fakat ne devlet basınında ne de hükümetin kontrol ettiği basında hiçbir şey yok… Belli ki bir yerlerden talimat bekleniyor. Gerçekten sadece ekonominin değil, basın özgürlüğünün de şu anda gelmiş olduğu nokta ülkemiz için içler acısı. Talimat almadan bir istifa haberini basınımız haberleştiremiyor. Dün gece yapılan açıklama aslında bir istifa açıklaması değil, bir iflas açıklaması. Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dün gece aslında sosyal medya üzerinden iflasını açıklamıştır” dedi.

"Daha da vahimi hiçbir netliğin olmaması"

Babacan, geçtiğimiz Cuma gecesi Cumhurbaşkanı Kararı ile Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alındığını hatırlatarak, 

“Arkasından bu işlere bakan kişinin ayrılacağını açıklaması ve daha da vahimi; bununla ilgili daha henüz hiçbir kesinliğin, hiçbir netliğin önümüzde olmaması” dedi.

"Beceriksiz politikaların ifalasını izledik"

“İşte akraba kayırmacılığı, basını sansürleme işgüzarlığının belki de bütün bu kötü sonuçlarını şu yaşadığımız son 24 saatte hep beraber gördük, tekrar şahit olduk” ifadelerine yer veren Babacan, 

“Halkımıza adeta yoksulluğu dayatan beceriksiz ekonomi politikalarının iflasını canlı canlı izledik. Demokrasiyi, hukuku, insan haklarını askıya alanlar saatlerdir adeta devleti de askıya almış durumda. Türkiye bir kabile devleti değil. Eski sistemde her banaklığın bir müsteşarı vardı. Siyasette olabilecek inişler-çıkışlar ya da bu tür türbülanslarda devletin devamlılığını sağlayan müsteşarlar vardı” diye konuştu.

"Ortada bir zihniyet sorunu var"

Babacan açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Böyle bir anlaşmayla bir devlet yönetilemez. Devlet ciddiyetine bu yakışmaz. Özgürlüklerin olmadığı, adaletsizliğin kol gezdiği bir ülkede ekonomi de iyi gitmez. Siz eğer hukuku askıya alırsanız, Meclis'i devre dışı bırakırsanız, özgürlükleri kısıtlarsanız, sürekli haksızlık yaparsanız hiçbir şeyi düzeltemezsiniz. Şu anda yaşanan sorun böyle tek tek kişilerle çözülebilecek bir sorun değil. Çünkü ortada bir sistem sorunu var, bir zihniyet sorunu var.”

Ayrıca bakınız 👇

Berat Albayrak İstifa Ettiğini Duyurdu - onedio.com
Berat Albayrak İstifa Ettiğini Duyurdu - onedio.com
Kim, Ne Dedi? Albayrak'ın 'İstifa' Açıklaması Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
Kim, Ne Dedi? Albayrak'ın 'İstifa' Açıklaması Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir