Görüş Bildir

Alec Baldwin Film Setinde Katil Olmuştu... Kimler Hâkim Karşısına Çıkacak?

Anasayfa > Gündem

Dünya günlerdir Alec Baldwin'in Halyna Hutchins'i film çekimi sırasından yanlışlıkla öldürmesini konuşuyor. Olayla ilgili uzmanlara danışan ABD basını, hâkim karşısına çıkacak isimleri yazdı.

Hürriyet'in aktardığına göre bu tip davalarda uzmanlaşmış bir avukat olan Michael L. Mandell olay ile ilgili dava açılmasına kesin gözüyle bakıldığının altını çizdi ve hakim karşısına çıkması muhtemel isimleri açıkladı.

Ülke basınına konuşan Mandell davanın prodüksiyon şirketi, Alec Baldwin ve Rust'ın diğer yapımcılarını hedef alacağını belirtti ve Baldwin'in yapımcılardan biri olmasının onun yargılanma ihtimalini artırabileceğinin altını çizdi.

Mandell davanın iş güvenliğini baz alacağına kesin gözüyle bakıldığını bu nedenle filmin yapımcılarına karşı açılamasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Avukatları devrede

Avukatları devrede

Geçtiğimiz günlerde ABD basını çok konuşulacak yeni bilgilere ulaştı. Deadline soruşturmanın merkezindeki isimleri açıkladı. Söz konusu habere göre, silahı Baldwin'e veren yardımcı yönetmen David Halls ve filmin silah uzmanı Hannah Gutierrez Reed davanın baş aktörleri konumunda.

Hollywood'a dair haberlerin yer aldığı 'Deadline' bu iki ismin avukat tuttuklarını, Gutierrez'in eski ABD Başsavcısı Jason Bowles tarafından temsil edildiğini, Halls'ın avukatlığını ise eski Bölge Savcısı Lisa Torraco'nun üstlendiğini sayfalarına taşıdı. 

Bu hamle savcılığın bu iki ismi suçlamaya hazırlandığı şeklinde yorumlandı.

"O benim arkadaşımdı"

"O benim arkadaşımdı"

Baldwin olay sonrası ilk kez, Vermont eyaletindeki evi çevresinde kendisini takip eden fotoğrafçılara konuştu. Hutchings'in ölümünü 'trilyonda bir' yaşanacak bir olay olarak tanımladı ve film setlerinde silah kullanımının sınırlandırılmasını destekleyebileceğini söyledi.

New Mexico eyaletindeki, Santa Fe kenti polisinin, devam eden soruşturma nedeniyle detayları konuşmasını yasakladığını da kaydetti.

'O benim arkadaşımdı. Santa Fe'ye vardığım gün Joel (filmin yönetmeni) ile onu yemeğe çıkarmıştım' diyerek tanışmalarını anlatan Alec Baldwin, Hutchings'in eşi ile de temasta olduğunu söyledi.

Evli olan Halyna Hutchings'in 9 yaşında bir oğlu vardı.

Çok iyi anlaşan bir ekip olduklarını söyleyen 63 yaşındaki aktör, setlerde silah kullanımının sınırlaması konusunda kararı uzmanların vermesi gerektiğini söyledi.

Rust filminin aynı zamanda yapımcıları arasında da olan Baldwin, filmin çekimlerinin devam etmeyeceğini düşündüğünü de söyledi.

Korkunç itiraf

Korkunç itiraf

2019'da yine sette yaşanan bir silah kazası nedeniyle işini kaybeden Halls'in itirafları da gün yüzüne çıktı. 

Fox News'ın elde ettiği tutanaklara dayandırdığı haberine göre, Halls detektiflere olayda bir güvenlik açığı olduğu itirafında bulunuyor.Silahın içinde mermi bulunmadığı konusunda oyuncuları ve ekibi uyarmak için kullanılan 'Soğuk silah' terimini kullandığını da itiraf eden Halls daha sonra öğren yemeği molası verildiğini belirtti.

Söz konusu trajedinin yemek molasından sonra gerçekleştiğini belirten yardımcı yönetmen 'gerekli kontrolleri yapmalıydım' ifadesini kullandı ve olayda bir kasıt olmadığının altını çizdi.

Yardımcı yönetmen silah için "güvenli" demiş

Yardımcı yönetmen silah için "güvenli" demiş

Mahkeme kayıtlarına göre, Alec Baldwin, silahı kendisine yardımcı yönetmenin verdiğini ve 'güvenli' olduğunu söylediğini belirtti. Yardımcı yönetmen ise ifadesinde, silahın içinde 'gerçek mermi' olduğunu bilmediğini söyledi.

Henüz kimsenin suçlanmadığı davanın seyri hakkında ipuçları veren Savcı, 'suçlamalar masada' sözleri ile olay ile ilgili bir veya birden fazla kişinin hakim karşısına çıkabileceğinin sinyalini vermişti.

Kamuoyundan gelen baskılar sonucu böyle bir açıklama yapan savcı detaya girmekten kaçındı. Ancak savcının açıklamaları ile günlerdir iddia boyutunda olan olay resmiyet kazandı.

Savcı, sette 'muazzam miktarda mermi' bulunduğunu ve bu mühimmatın niteliğine ilişkin soruşturma yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Saatler öncesinde atış talimi yapmışlar

Saatler öncesinde atış talimi yapmışlar

63 yaşındaki aktörün yanlışlıkla Hutchins'i öldürmesine neden olan silahın, olaydan birkaç saat önce ekip üyeleri atış talimi için kullanıldığı da gelen bilgiler arasında.

Yeminli ifade ortaya çıktı

Yeminli ifade ortaya çıktı

Kazaya sahne olan Rust filminin kameramanlarından Reid Russell'ın olayı soruşturan dedektiflere verdiği ifadede Baldwin söz konusu silahı kameraya doğrultarak prova yapıyordu. Russell'ın ifadesinde bundan kısa bir süre sonra silah sesinin duyulduğu bilgisi yer aldı. Kameraman Hutchins'in bir süre bacaklarını hissetmemeye başladığını söylediğini belirtti.

Yeminli ifade ile ayrıca, çekim gününde sette bir kargaşa olduğunu ve kamera ekibinin birkaç üyesinin ödeme ve konaklama konusunda bir anlaşmazlık yüzünden prodüksiyonu terk ettiğini de ortaya çıkardı.

Yeminli ifadede, 'Reid, kamera ekibinin ödeme ve barınma ile ilgili sorunlar yaşadığını belirtti' ifadeleri yer aldı. Kameraman Russel'ın altı kişinin ayrıldığını söylediğini de sözlerine ekledi.

"Yardımcı yönetmen silahları kontrol etmeliydi"

"Yardımcı yönetmen silahları kontrol etmeliydi"

Rust'ın baş elektrikçisi Serge Svetnoy, ise yaptığı bir Facebook gönderisinde, Hutchins ölürken kollarını tuttuğunu ve ölümünden 'ihmal ve profesyonelliğin olmayışını' sorumlu tuttuğunu söyledi.

Prova sırasında Baldwin, silahı ateşledi ve Halyna Hutchins'i göğsünden vurdu. Onun tam arkasında duran yönetmen Joel Souza da omuzundan yaralandı. Olaydan hemen sonra yapılan 911 aramasının kaydı ortaya çıktı.

911 aramasını yapan filmin senaryo danışmanı Mamie Mitchell'e hatta beklemesi söyleniyor Mitchell'in ise o sırada 'Yardımcı yönetmen bana bağırdı ve öğlen yemeğinde revizeleri sordu. Gördünüz mü? Silahları kontrol etmeliydi.' sözlerini sarf ettiği kayıtta net olarak duyuluyor.

Olay ile ilgili soruşturma sürüyor. Öte yandan, Baldwin'in kanlı kıyafetinin söz konusu silahla delil olarak alındığı belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
4
3
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Erol

Allah Alec amcaya sabır versin. Durduk yere can aldı.