Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Albert Einstein Hakkında Bilmeniz Gereken 9 İlginç Gerçek

-

E=MC2 formülü ile zihinlerimize kazınan, fizik alanındaki icatları ile tarihteki önemli bilim adamları arasında başlarda yer alan Albert Einstein’ın hayatı (14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955) hakkında oldukça ilginç bilgileri öğrenmek ister misiniz?
Öyleyse bu yazıyı mutlaka okumalısınız:

1. Einstein doğduğunda kafası kocaman ve şişman bir bebekti.

Doğumundan sonra birkaçhafta yapılan kontroller ile normal bir bebek olduğu ailesine bildirilmişti. Einsten'in çocukluğu diğer çocuklara göre biraz daha yavaş başlamıştı.

2. Einstein, çocukluğunda çok zor konuşmuştu.

Konuşmaya başladığında da çok yavaş konuşuyordu. Einstein 9 yaşına gelene kadar da bu böyle sürdü. Ailesi onun gerizekalı olduğunu düşünüyordu. Aslında bizim de bildiğimiz gibi böyle bir durum yoktu.

3. Einstein bir pusuladan ilham almıştı.

Einstein’ın bilime ilgili babasının ona yatağında hasta yatarken gösterdiği pusula ile başlamıştı. Pusula, Einstein’in çok ilgisini çekmişti. Einstein, pusulayı defalarca etrafında döndürmesine rağmen içindeki ok aynı noktayı gösterince, uzayda güçlerin olduğunu ve pusulaya etki ettiklerini düşünmüştü.

4. Einstein Üniversiteye giriş sınavını başaramamıştı.

17 yaşında iken, İsveç Federal Polytechnic okulunun sınavlarına girmişti. Giriş sınavında matematik ve bilim bölümünü geçti. Fakat tarih, yabancı dil,ve coğrafyadan kaldı. Einstein bunun üzerine ticaret okuluna gitti. Bir yıl sonra sınavlara tekrar girerek İsveç Federal Polytechnic okuluna girmeyi başardı. (Kaynak: http://www.abc.net.au/science/articles/2004/06/23/1115185.htm?site=science/greatmomentsinscience)

5. Einstein ayrıldığı ilk eşi ile ilginç bir anlaşmaya imza atmıştı.

İlk eşi Mileva’nın kabul ettiği anlaşmada Einstein “Benimle, ben istemediğim sürece konuşmayacaksın!” demişti. 2 oğulları olan çiftin evlilikleri, Einstein’in akademik çalışmaları nedeniyle sürekli dünya seyahatine çıktığı için çok yürümüyor ve ayrılıyorlar. Einstein, ayrıldığı eşi ile birlikte yaşarken onunla bir anlaşma imzalıyor. Bu anlaşmanın maddeleri şöyle:

A.
Emin olacaksın!

1- Çamaşır makinesinden çıkan çamaşırlarımın temiz olduğunu kontrol et.

2- Odamda her gün üç çeşit yemek olacak.

3- Yatak odama ve çalışma alanıma girilmeyecek, masamı sadece ben kullanacağım.

B. Benim iznim olmadan kimseyi tanımayacaksın, sosyal ilişki kurmayacaksın.

Bu arada sürekli arada bir perde olduğu halde aynı evde yaşıyorlar. Bu durum bize “Ayrılsak Da Beraberiz” dizisini hatırlatmadı değil.

6. Einstein’ın Atatürk’e yazdığı mektup!

Almanya da Nazilerce bilim adamlarına başlatılan baskı üzerine Einstein

1933’te Atatürk’e mektup göndererek bu insanların Türkiye'de çalışmasının kabulünü istenmiştir. Bunun sonucunda yüzlerce insan üniversitelerimize gelerek uzun yıllar çalışmış ve üniversitede reforma katkı sağlamışlardır.

7. Einstein’in Türkiye’de 5 tane dikili ağacı var...

Yapılan araştırmalara göre Einstein’ın hiç Türkiye’ye gelmediği görülüyor. Fakat ülkemizde Einstein adına dikilmiş 5 ağac var. Bu nasıl mı oluyor? 31 Mayıs 2014’te Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde Einstein adına dikilen ağaçlar için kendisine sertifika bile verilecek. Ayrıntılar: egitimteknolojilerizirvesi.com’da.

8. Einstein, Atom bombasını yapıyor.

Amerikalılar 1940'lardan beri atom bombası geliştirmeye çalışıyordu. Albert Einstein'ın "Dikkat edin, Naziler nükleer silahlar üzerine çalışmalar yapıyor" şeklindeki uyarısıyla harekete geçmişlerdi. Lakin 1945'te ilk atom bombası testi başarıyla gerçekleştirildiğinde, Almanya çoktan savaşta havlu atmıştı.

9. Einstein'in beyni çalındı!

18 Nisan 1955’te Einstein iç kanama geçirdi. 76 yaşında, Princeton Hastanesi’nde gece saat 01.55'te yaşamını yitirdi. Otopsisi sırasında Thomas Stoltz Harvey o gece nöbetteydi ve Einstein'ın ölüm nedenini belirlemesi gerekiyordu. Beyni kafatasından çıkardıktan sonra kendi kendine "Bu dünyamız hakkında herşeyi değiştiren beyindir" demiştir. Einstein öldükten sonra vücudunun putlaştırılarak tapılmasını istemiyordu. Bunun için ailesi tarafından öldükten sonra yakılması fikri ortaya atıldı. Harvey bedeni yakılması için hazırladı. Beyni ise kendi sefer tasına koydu ve evine götürdü. Böylece Einstein'ın beyni çalınmış oldu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kureys-alp-kilic

Ne güzel çalıntı be

rumeysa-burma

valllahi adam ilginç

cem-eren-var

yalnız atomu ilk democtiros bulmuştur:) ve Einsteinden çok önce atomun varlığı biliniyordu

demirhan-kul

Atomu ilk demokritos dile getirmişti BULMAMIŞTI ve ya KANITLAMAMIŞTI oda sadece ön görü ile dile getirmişti Einstein kanıtlayan kişi oldu bu galileo'dan önce dünyanın yuvarlak olduğunu tahmin edip patenti üzerine almak gibi olurdu

demirhan-kul

Ve ya suyun kaldırma kuvvetini arşimet değilde antik mısırlıların bulduğunu idda etmek gibi olur

arda-erol1

modern atom modeli olmasın o SALAH :D

sevgi-aydin7

Ama zaten einstein atomu değil atomu parçalamayı ve atom bombasını buldu.

eren-varisli

lan siz nakadar küstahsınız lan o adam olmasaydı kendinizin neyden oluştugunu bilmeyecektiniz

cem-dogru

Biz hücreden oluşmuyor muyuz???

cem-dogru

canlılar dışında her şey atomdur(Bilinen belkide farklı canlılarda vardır kim bilir?)Dediğim yanlışta olabilir.

demirhan-kul

Atom hücreninin yapı taşlarından birisidir atomdaki elektronlar gibi onlarıda kuarklar yapar

ubeyde-acar

boşluk ve uzay dışında herşeyin yapıtaşı gluondur

sevgi-aydin7

ama einstein biyoloji alanında çalımıyordu.

Görüş Bildir