Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akşamdan Kaldığınızda Ertesi Gün Neden Tuvaletten Çıkamadığınızı Biliyor musunuz?

113PAYLAŞIM

Evet dostlar, yeni bir yıla girdik. Şimdi eskiyi bırakıp yeniyi özümsememiz gerekiyor ve bu yolda yapmamız gereken en önemli şey ise kaka!

İçki içmeyi seven herkes, ertesi gün midesinde tuhaf hareketlenmeler olduğunu fark etmiştir.

Akşamdan kalmışlığın sebebi bilim insanları tarafından tam olarak çözülememiş olsa da, alkolle arası iyi olan herkes bu durumun nasıl hissettirdiğini bilir: şişik bir yüz, baş ağrısı, bulantı ve özerkliğini ilan ederek kendince hareketler yapan, sesler çıkaran mide...

Bu sebeple akşamdan kalmayken kaka yapmanın hissi de normal günlerden farklıdır.

s1228.photobucket.com

Başınız çatlıyor, bedeninizin her bir parçası dökülüyorken tek çarenin kaka yaparak rahatlamak olduğunu düşünürsünüz. Tuvalete girdiğiniz zaman ishal ya da kabız olduğunuzu fark etmeniz de muhtemeldir. Peki bu neden olur?

Bunu anlamak için önce alkolün vücudumuza girdikten sonraki yolculuğunu bilmemiz gerekir.

Öncelikle yiyecekler önce ağzımızda, daha sonra da midemizde parçalanırlar ve son olarak besin değeri olan maddeler ince bağırsağımızdan geçerek kanımıza karışırlar. Diğer yandan alkol, bu adımların bazılarını es geçerek ilk olarak midemize iniş yapar ve burada alkolün %20'si sindirilir. Kalan kısmı ince bağırsağa yol alır ve burada geri kalan kısmı sindirilerek karaciğere gönderilir. Karaciğerde metabolize edilen alkolün geri kalanı ise kana karışır.

Alkol vücudumuzdaki tüm organları etkiler.

Kana karışan alkol, beyin dahil tüm organlarımız üzerinde etki gösterir ve bu sebeple sendelemeye ve konuşurken güçlük yaşamaya başlarız. Ayrıca alkol, hipofiz bezinizde bulunan ve böbreklerden su geri emilimini artıran antidiüretik hormonun salınımını baskılar. Bunun anlamı, vücudunuzun normalde dengeli olan su miktarının değiştiği ve sindirilemeyen sıvıların atılmaya başlayacağıdır. Tuvalette geçirdiğiniz uzun sürelerin ardından ise vücudunuz tekrar dengeyi bulmaya başlar ve sabah bu sebeple şişkin bir yüzle uyanırsınız.

Peki içilen bir günün ardından yaşanan ishalin sebebi nedir?

İshal, alkol gibi idrar söktürücü maddelerin sebep olduğu bilinen bir durumdur ancak aynı zamanda alkol almak, bağırsaklarımızdaki sıvıların sindirilmesini önleyici özelliğe sahiptir. Alkolikler üzerinde yapılan çalışmalar, düzenli alkol kullanımının bağırsakların su ve sodyumu sindirme özelliğini zayıflattığını ve böylece alkolün ishale sebep olma ihtimalini artırdığını göstermiştir.

Bir başka sebebe gelecek olursak...

Alkol, susuzluğu artıran bir sıvı olduğu için alkol aldığınız gün ve ertesinde sıvı tüketiminiz artış gösterir. Ayrıca mide ve bağırsaklarınızda bulunan ve besinleri sindirmenize yardımcı olan kasları etkiler. Bu da besinlerin vücudunuzda kaldığı süreyi azaltır ve alkolle birlikte tükettiğiniz besinler de işin içine girince ortaya bir başka ishal sebebi çıkar.

Ve eğer ertesi gün mutlu uyanmak istiyorsanız...

Akşamdan kalmışlığın etkilerini en aza indirmek istiyorsanız içmeye başlamadan önce dengeli beslenmek, bol su içmek ve içkinin tadını kaçırmamak çok önemlidir. Yok arkadaş, ben içtim mi tam içerim diyorsanız da, yanınızda ishale karşı bir ilaç bulundurmanız fayda sağlayacaktır...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tnsrdr

Ağzınızla için en iyi çözüm

ezgisen

ertesi gün düşünebildiğim tek şey meyve suyu oluyor. ben normal değilim

belphegor

Alka Seltzer is my girl.

ucan-battaniye

Herkes yanlış kullanıyor ama :)

therewasauser

Çünkü içeriğe olan ilgiyi artırmak için kadın bedenini kullanıyorum

mnyksvsc

Yav alkol de almıyorum ama sabahları yarım saat durmazsam olmuyor :)

Görüş Bildir