Aklınızda Canlanan Film Sahnelerini Unutun: Çöller Hakkında Bilmediğimiz 'Yok Canım!' Dedirtecek 20 Gerçek

-

Filmlerde gördüğümüz çöl sahneleri her birimizi az biraz da olsa korkutur. Sonuçta uçsuz bucaksız kum tepeciklerinin arasında yolumuzu bulmak fazlasıyla ürkütücüdür. Ama çöllerle ilgili bilinmeyen birçok gerçek var. Bunlardan bazılarını sizler için The Chive'den derledik.

Kaynak: http://thechive.com/2018/08/12/fascinati...

1. Birçok insan çölü sıcak ve kumlu bir yer olarak hayal ederken, çöl aslında teknik olarak her yıl 40 santimetreden daha az yağış alan bölge olarak tanımlanıyor.

2. Bu durumda Antarktika ve Arktika bölgeleri de çöl oluyor. Hatta daha detaylı konuşmak gerekirse kutup çölleri diyebiliriz.

3. Dünya yüzeyinin üçte biri çölle kaplıdır.

4. Her yıl yaklaşık 119 bin kilometre karelik alan çöle dönüşüyor. Sebebi mi? İklim değişikliği ve ormanları yok eden insanlar.

5. Şili'de yer alan Atacama Çölü dünyanın en kuru çölüdür. Düzenli kayıtlar tutulmaya başlandığından bu yana bu çölün bazı kısımlarına yağmur yağdığı görülmedi. Hatta, bazı bilim insanları bu kısımların 40.000.000 yıldır yağmur değmediğine inanılıyor.

6. -49 derece ile Antarktika Çölü ise dünyanın en soğuk çölüdür. 2010 yılında çölün bazı kısımları -94.7 dereceyi görerek dünya üzerindeki en soğuk dereceyi kayıtlara geçirdi.

7. Antarktika Çölü her yıl 20 milimetreden daha az yağış alıyor. Ama dünyanın tatlı su kaynaklarının %90'ınını içeriyor.

8. Kuru ve boş görünmelerine rağmen çöller dünya üzerindeki ikinci en çeşitli ekosisteme sahiptir. İlki mi? Yağmur ormanları tabii ki.

9. Bulunan ilk dinozor yumurtaları ise Gobi Çölü'nde keşfedildi.

10. Namib Çölü ise dünyanın en eski çölüdür. 55-80 milyon yaşında olduğu tahmin ediliyor.

11. Namib Çölü'nde bulunan bazı kum tepecikleri ise en yüksek kum tepecikleri olarak biliniyor. 300 metreye kadar ulaşıyorlar.

12. Aralkum Çölü ise 50 yaşında bile değil. Tamamen insanların sebep olduğu sıkıntılar sonucu oluştuğu düşünülüyor.

13. Bilim insanları Sahra Çölü'nün küçülmeye başladığını söylüyorlar. Her yıl uçlar daha da yeşilleniyor. İklim değişikliği sonucu bunun olduğu tahmin ediliyor.

14. Amerika Birleşik Devletleri'nin en kuru bölgesi ise Mojave Çölü'dür. Her yıl 12.70 santimetreden daha az yağış alıyor.

15. Mojave Çölü ayrıca çöl kaplumbağalarının da evidir. Çöl kaplumbağaları ise dünya üzerindeki en dayanıklı hayvanlardan biri olarak bilinir. Su olmadan bir yıl kadar hayatta kalabilirler.

16. Avustralya çöllerinde bulunan içbölge taypanı (bir yılan türü) dünya üzerindeki en vahşi yılanlardan biridir. Ayrıca var olan en zehirli yılanlardan biri olarak da bilinir.

17. Çöldeki en büyük kuş ise deve kuşudur. Pençeleri 30 cm uzunluğundadır ve jilet gibi keskindir.

18. Yaz ayları boyunca Arktika Çölü'nde güneş 60 gün boyunca doğmaz.

19. Antarktika dünya üzerinde yer alan tamamı çölle kaplı tek kıtadır.

20. Bütün efsanelere rağmen böğ olarak bilinen canlılar insanlara zarar vermez. Her ne kadar çok zararlı görünseler de, genellikle küçük böceklerle beslenmeyi tercih ederler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
levent.lord.5

Cahil kal ki kolay sömürülesin. 2. Bu durumda Antarktika ve Arktika bölgeleri de çöl oluyor. Hatta daha detaylı konuşmak gerekirse kutup çölleri diyebiliriz. (çöl≠kutup çölü) 3. Dünya yüzeyinin üçte biri çölle kaplıdır. (yüzeyinin değil karaların üçte biri) 8. Kuru ve boş görünmelerine rağmen çöller dünya üzerindeki ikinci en çeşitli ekosisteme sahiptir. (1 yağmur ormanları 2 mercan resifleri) 12. Aralkum Çölü ise 50 yaşında bile değil. Tamamen insanların sebep olduğu sıkıntılar sonucu oluştuğu düşünülüyor. ( ne düşülmesi bariz ortada) 17. Çöldeki en büyük kuş ise deve kuşudur. (deve kuşları çölde değil savana da yaşar) 18. Yaz ayları boyunca Arktika Çölü'nde güneş 60 gün boyunca doğmaz (doğar ve hemen ardından ufuktan batar)

askito-muyum-ben

O BÖĞÜ ÖRÜMCEĞİ KAPADOKYA'DA AYAĞIMA TIRMANIP DİZİME KADAR ÇIKMIŞTI. HEM DE TENİME DOKUNA DOKUNA. O AN YAŞADIĞIM KRİZİ BİR BEN BİLİRİM.

suspicious

zarar vermezmiş. görsem, kemal sunaldan kaçan şener şen gibi ayaklarım götüme vura vura kaçarım.

armagan-gunduz

#20 'böğ' ne lan. ne kadar bilimsel isimler bunlar.

suspicious

sarı kız da diyorlar.

ayseagull

çöplerinizi geri dönüştürün. Deodorant kullanmayın. Koku zevkiniz dünyadan önemli değil.Özel musluk taktırın su tasarrufu yapın. Görüntü olsun diye birsürü ışık yakmayın. Yiyeceğiniz kadar besin alın. Arada sırada mandıra filozofu izleyin

ozzy_zigg

Mandıra Filozofu'na kadar iyi gidiyodun

mustifa

Böyle yapınca dünyaya çok faydalı biriymiş gibi hissediyorsan senin yaşaman bile dünyaya zarar veriyor boşuna umutlanma :D

ahmetbroxdx

Tam olarak ne yapması lazım faydalı birisi olmak için?

mustifa

Faydalı biri olmak istiyorsanız en kısa zamanda ölmelisiniz. Doğacak her insan dünyaya zarardır yaşamak istiyorsanız çaba sarf etmeyin.

Görüş Bildir