Akın Öztürk'e Cezaevinde Darp Girişimine Soruşturma

 > -

15 Temmuz darbe girişimi kapsamında tutuklu bulunan Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün, Avukat Mehmet Sinan İnce tarafından Sincan Cezaevi'nde saldırıya uğradığı iddia edilmişti. Konuyla ilgili Adalet Bakanlığı'ndan yazılı açıklamada, İnce ile Öztürk arasında tartışma çıktığı ancak darp olayına gardiyanların engel olduğu kaydedildi. Avukat Mehmet Sinan İnce hakkında savcılık soruşturma başlattı. 

Birçok haber sitesinde Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Akın Öztürk’ün, Alaattin Çakıcı’nın avukatı olarak bilinen Avukat Mehmet Sinan İnce tarafından saldırıya uğradığı iddia edilmişti.

Avukat İnce Facebook hesabı üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, görüş odasında Öztürk'e saldırdığını ve Öztürk’ü darp ettiğini öne sürmüştü.

Mehmet Sinan İnce'nin yaptığı o açıklama

Adalet Bakanlığı'ndan açıklama gelmişti

Adalet Bakanlığı, yer alan haberlere ilişkin resmi internet sayfasından yazılı açıklama yaptı. Bakanlık, Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Akın Öztürk ile Avukat Mehmet Sinan İnce’nin görüş odasında görüştüklerini ve burada tartışma çıktığını ifade ederek daha sonra Avukat İnce’nin saldırma girişiminde bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık açıklamasının tamamı:

"Yazılı ve görsel medyada çıkan “A.Ö’ye ceza infaz kurumunda saldırı” başlığı ile verilen haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

02/08/2016 günü saat 16:10 sıralarında Ankara Barosuna kayıtlı Avukat M.S.İ.’nin Sincan Kampüsünde bulunan ceza infaz kurumuna gelerek “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme – FETÖ” suçundan tutuklu olarak bulunan A.Ö. ile görüşmek istediği, adı geçen tutuklunun görüşmeyi kabul ettiği, avukat görüş odasında görüşme devam ederken aralarında tartışma çıktığı, Avukat M.S.İ.’nin tutukluya saldırmak istediği, avukat görüş mahalli dışında bulunan İnfaz ve Koruma Memurlarının olaya müdahale ederek Avukat M.S.İ’nin kurum dışına çıkarıldığı, olay ve adı geçen Avukat ile ilgili olarak Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturmanın başlatıldığı anlaşılmıştır.
Kamuoyuna saygı ile arz olunur."

Avukat Mehmet Sinan İnce hakkında savcılık soruşturma başlattı

Yaşanan olayın ardından Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgili adli soruşturmanın başlatıldığı bilgisine de açıklamada yer verildi. 

Savcılık soruşturmasının yanı sıra Ankara Barosu da üyesi olan Avukat İnce hakkında disiplin soruşturması başlattı.

Hürriyet'den Dinçer Gökçe'ye konuşan Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Seçkin Arıkan "Meslektaşımızın yaptığı eylemin avukatlık mesleğinin saygınlığına ciddi bir darbe olduğunu düşünüyorum. Suçluların hak ettikleri cezaya çarptırılması ancak hukuk içinde adil bir yargılama ile olur. Bunun da ön şartı sanığın savunma hakkından yararlanmasıdır. Bu en önemli unsurun temsilcisi bir avukatın bir tutukluyu darp etmesi- etmediyse bile bunu yaptığını sosyal medyada herkese ilan etmesi affedilemez bir hatadır. İlgili avukat hakkında disiplin soruşturması açmış bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Adalet Bakanlığı ve Hürriyet

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Görüş Bildir