Görüş Bildir
Haberler
Akıllı Telefonla Yapılan Kovid Testi Geliştirildi

Akıllı Telefonla Yapılan Kovid Testi Geliştirildi

Araştırmacılar, akıllı telefon kullanarak uygulanan Kovid testi geliştirdi. Geliştirilen test, uygulama ve sonuç alma açısından hem daha pratik hem de daha ucuz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü'de yer alan habere göre, koronavirü pandemisinin başlamasıyla beraber en çok kullanılan araçlardan biri de Kovid testleri oldu. Bu süreçte hem güvenilirlik hem de pratiklik açısından farklı testler geliştirildi. Son olarak araştırmacılar, hem daha ucuz hem de daha pratik olduğu iddia edilen yeni bir test ortaya çıkarmayı başardılar.

Santa Barbara, California Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, yalnızca bazı temel laboratuvar ekipmanlarını ve telefondaki bir uygulamayı içeren yeni bir Kovid testi geliştirdiklerini bildirirken, doğruluk payı konusunda da oldukça iddialı olduklarını belirttiler.

JAMA Network Open isimli akademik dergide yer alan bir makalede açıklanan bu yeni sistemin, 100 dolardan daha düşük bir fiyata kurulabileceği söyleniyor.

Cep telefonu kamerası kullanılıyor

Cep telefonu kamerası kullanılıyor

Uygulama, kişinin tükürüğündeki patojenlerin varlığını tespit etmek için cep telefonu kamerasını kullanıyor. Kişi tükürüğünü sıcak plakanın üzerinde oturan bir test kitine yüklüyor, ardından, akıllı telefon kamerası Kovid-19 için pozitif test edip etmediğini gösteren renk reaksiyonlarını görüyor.

Araştırmacılar bu kurulumla yapılan her testin nispeten tasarruflu olduğunu söylüyor. Tek dezavantajı, modelin özel kamera kalibrasyonları nedeniyle uygulamanın şu anda yalnızca Samsung Galaxy S9 akıllı telefonlarla uyumlu olması; ancak gelecekte daha fazla telefonla uyumlu olması mümkün olabilir.

Yeni varyantlar için de geliştirilebilir

Yeni varyantlar için de geliştirilebilir

Bu yöntem, henüz 50 hastalık küçük bir örneklem boyutuna dayanıyor. Ancak yine de araştırma ekibine göre; bu erken sonuçlar umut verici. Testin aynı zamanda yeni Kovid varyantlarını veya grip gibi diğer patojenleri tespit etmek için de kullanılabileceği düşünülüyor.

Projenin baş araştırmacısı Dr. Michael Mann, testin başlangıçta kırsal hastaneleri veya uygun test altyapısı olmayan bölgeleri düşünülerek geliştirildiğini ancak insanların evlerinde de uygulayabilecekleri testler haline gelebileceğini söyledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın