Akıl Almaz Pazarlama Stratejisi: Markalar Tanınmak İçin Taklit Ürünleri Destekliyor mu?

84PAYLAŞIM

Son dönemde bazı markaların sahtelerinin piyasada yer almasına izin vererek birer arzu nesnesi olmayı hedeflediği ve başarılı olduğu iddia ediliyor. Yakın dönemde gerçekleşen örnekleri ile bu konuyu ele alıyoruz.

Kaynak: http://www.posta.com.tr/unlu-markalarin-...

Son günlerde bazı markaların ürünlerinin sahtelerinin satılmasına göz yumduğu ile ilgili haberler yayılmaya başladı.

Söz konusu ürünler havaların da biraz soğumaya yüz tutması ile birlikte "outdoor" kategorisi olarak adlandırılan, genelde iklim ne olursa olsun sizi sabit bir ısıda tuttuğunu iddia eden giyim malzemeleri.

Bu ürünler birlikte anıldıkları yaşam tarzları sebebiyle çok ilgi görüyor.

Dolayısıyla şehir yaşamında da tercih edilen birer arzu nesneleri haline geliyorlar. Son yıllarda moda olmaları da bir etken elbette.

Fiyatları ise daha büyük bir tartışma konusu.

Özellikle ülkemizdeki satın alma gücüne baktığımızda ürünlerin ithal olması sebebiyle etiket fiyatları dar ve orta gelirliler için yüksek kalıyor.

Mevsimin de kış olması sebebiyle isterseniz bu markaların mont fiyatlarına bir bakalım.

Söz konusu "outdoor" ürünler üreten markaların kaz tüyü dolgulu montlarının fiyatları perakende piyasada 300 ila 1500 Lira arasında yer alıyor. Aynı modellerin Amerika fiyatları 30 ile 300 Dolar arasında.

Bu noktada her zaman yaptığımız kur ile çarpma yöntemi biraz anlamsız.

Aslında ülkemizdeki ve yabancı ülkedeki para birimlerini 1'er birim olarak karşılaştırmak en sağlıklı yöntem olacaktır. Kabaca bu karşılaştırmayı yaptığımızda aradaki uçurumun da farkına varmış olacağız. Orta halli bir Amerikalının kolayca ulaşabileceği bu ürünler bizim için çok yüksek kalıyor.

Hal böyle olunca taklit ürünler piyasada kendine büyük bir yer ediniyor.

İletişimin inanılmaz boyutlara vardığı günümüzde herkesin kolayca erişip gördüğü arzu nesnesi ürünlerin taklitleri, orijinallerinin yüksek fiyatları sebebiyle kendilerine çok rahat bir şekilde müşteri buluyor.

Gelişmiş ülkelerde markaların hakları çok katı yasalarla korunuyor.

Bu yasalar ülkemizde de mevcut elbette; ancak uygulamaya geldiğimiz noktada sorunun cevabı her gün çevremizde gördüğümüz taklit ürün satılan dükkanlarda saklı. Özetle markaların haklarını koruyacak kanunlar düzgün işlemiyor. Ülkemiz Çin'den sonra taklit ürün üretiminde önemli bir yere sahip.

Son dönemde taklit ürünlerin birer pazarlama aracı olarak kullanılması hakkındaki söylentiler akılları karıştırır boyutta.

Markaların ürünlerinin piyasaya girmesi ile birlikte taklitlerinin de işporta diye tabir edilen piyasaya aynı anda giriş yapmasına izin ve destek oldukları söyleniyor.

Markaları bu şekilde geniş kitlelere yayılan markalar bu sayede daha fazla bilinirliğe sahip oluyor.

Taklit ürünlerin daha kolay elde edilmesi ile birlikte sokaklarda giyen insan sayısının artması, söz konusu markaların logolarının insanların aklına kazınmasına ve bu markaların birer arzu nesnesi haline gelmesine sebep oluyor.

Bir aşamadan sonra fiyat ne olursa olsun orijinal ürünler satın alınıyor.

Arzu nesnesi haline dönüşen markanın orijinal ürünü, yüksek fiyatına rağmen her sınıftan tüketicinin sahip olmak istediği bir hedef haline dönüşüyor.

Sizce bu teori doğru olabilir mi?

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bseozyrt

Tabikide destekliyorlar. Çinlilerin ürettigi cakma herşeyin hasılatinin bir kısmını vergi olarak asıl marka alıyor. Böylece hem millet ucuza almış oluyor hem taklitçisi para kazaniyor hemde markanın kendisi de kazaniyor. Herkes mutlu yani.

can-arda-yagci

kendimden biliyorum %100 doğru

corpse-bride

ne kadar kazanırsan o kadar harcarsın bol param olsa taklıtı ne dıye alayım pazarlama stratejısı mı dersen tabıkı oyle alan satan memnun durumdan yoksa cının bu konudakı atılımına ızın verırlermıydı

alpagut-han

taklitler aslını yaşatır diye boşuna dememişler...

mitedu

Taklit değilde seri sonu indirimini veya tişörtleri spor ayakkabilari kış ayında ,kazak mont botları yaz ayında alınırsa iyi olur misal 300 tl satılan kışlık botu yazin ortasında 85 tl ye almistim bu botu 3 senedir giyiyorum hala sapasağlam.

Görüş Bildir