Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akbabalar Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 13 Enteresan Bilgi

-

Leş yiyiciler olarak bildiğimiz akbabaların nesli tehlike altında. Akbabaların sayısı azaldığında, kargalar, sıçan ve köpeklerin sayısında patlama yaşanabilir. Bu nüfus değişimleri besin ağındaki dengeleri bozabilir. Bu da kuduz gibi hastalıkların artmasına sebep olabilir. Tehlike altındaki bu türü daha yakından tanıyalım ve onları koruyalım!

1. Leşle beslendikleri halde, kafa yapıları enfeksiyon kapmalarına engel oluyor.

Akbabaların tüysüz bir baş ve boyunları vardır. Leşle beslendikleri için, besinlerinde hastalık yapıcı birçok parazit ve bakteri bulunur. Eğer tüylü bir kafa yapısı olsaydı bu parazitler tüylerin içinde konak yapıp, enfeksiyona sebep olabilirdi. Kafalarının böyle olması sağlıklı kalmalarını sağlıyor. Bulaşan parazitler de Güneş ışınları tarafından öldürülüyor. Bunun dışında kuvvetli mide asitleri (pH=1) de bu hastalıklardan koruyor.

2. Ayaklarının üzerine tuvaletlerini yapıyorlar.

Ilık iklimlerde yaşadıkları için, çok sıcak havalarda buharlaşma yoluyla onları soğutmak için, ayaklarına tuvaletlerini yaparlar. Bu aynı zamanda, ayaklar üzerinde bakteri veya parazit  varsa onları da öldürmesini sağlar.

3. Zor bir durumla karşılaştıklarında kusabilirler.

Tehdit unsuru bir durumla karşılaştıklarında, vücut ağırlıklarını hafifletip kolay kaçabilmek için kusuyorlar. Kusma davranışının aynı zamanda diğer yırtıcıları caydırmak için bir savunma mekanizması olduğu düşünülüyor. Eğer besin tam sindirilmemişse avcısına besinini verip kendini kurtarmış oluyor, sindirilmişse de kötü kokulu madde caydırıcı görev yapıyor.

4. Akbabalar avlanmazlar.

Genellikle ölmüş hayvanlarla ya da yaralı hayvanları öldürerek beslenirler. Yani sağlıklı bir hayvanı genellikle avlamıyorlar.

5. Leş tüketmelerinin insan türüne de olumlu etkileri var.

Hastalıklı hayvanların leşlerini tüketerek, insanlar arasında kuduz ve şarbon gibi hastalıkların yayılmasına engel olurlar ve besin zincirinin en üst kısmındaki enerji akışını devam ettiriyorlar.

6. Akbabaların her bir türü leşin farklı kısımlarıyla beslenir.

Türler genelde sosyal beslenme davranışı gösteriyorlar. Çünkü her türün yediği belli kısımlar var, bu nedenle leşin başına toplandıklarında çekişme olmadan tüketiyorlar.

7. Bir o kadar da ürkek ve çekingen canlılardır.

Yırtıcı kuşlar içinde akbabalardan daha büyüğü olmamasına rağmen diğer yırtıcı kuşlardan çekinirler. Leşin başında başka bir yırtıcı kuş, sırtlan veya çakal varsa onların leşin başından ayrılmasını beklerler. Onlar gittikten sonra leşin yanına gidebilirler.

8. Zerdüşt inancına göre, akbaba ''göklerin kutsal kuşu''dur.

Hindistan'da Zerdüşt inancındaki insanlar, ölülerin vücudunun günahlarla dolu akbabaların yemesi için, dağların yüksek kesimlerine bırakırlar.

9. Ayrışma ürünü olan metan gazını tespit ederek leşleri bulurlar.

Görme ve koku alma duyuları çok keskindir. Gözlerinde biri uzağı, diğeri yakını görmeye yarayan iki ayrı odak noktası vardır. Çok yükseklerde saatlerce süzülerek leş ararlar. Kilometrelerce uzaktan bu leşleri tespit edebilirler.

10. Bitkisel beslenmeyi tercih edenler de var tabi...

Palmiye akbabası, yağ palmiyelerinin meyvelerine düşkündür. Bunun dışında leş ve su yüzeyinde bulduğu balıklarla da beslenir.

11. Bir oturuşta kendi vücut ağırlığının %20'si kadar leş yiyebilir.

Leş bulduklarında o kadar çok yerler ki, leşin başından saatlerce ayrılmazlar. Çok fazla yediklerinden, tekrar havalanabilmeleri için koşmaları gerekir.

12. Akbabalar tek eşlidir.

Dişisi 1 veya 2 yumurta verir. Yaklaşık 7-8 hafta da kuluçkaya yatar. Çoğalmaları yavaştır.

13. Kuzu Akbabaları kemik iliğiyle beslenir.

Kuzu akbabaları, kemik iliği yemek için, kemikleri yüksek yerlerden kayaların üzerine bırakarak kırarlar. Kara kaplumbağalarının kabuklarını da bu şekilde kırarak etlerini yiyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rastgele-bir-mahluk

Ooooo akbabuş dhdhcjb

--10

hayran olunası varlıklar

Gizli Kullanıcı

Çirkin ve midesiz bir arkadaş.

isminivermekistemeyenyazar

#5 fotoğraf çok hoşuma gitti nedense

degrasse

kardeş sen bi baktır kendine :(

ayna-efendi

#8 eski iranda pers part sasani vs devirlerinde sessizlik kuleleri vardı, bu iş için

Görüş Bildir