Akaryakıttan Alınan ÖTV'de Artışa Gidildi: Benzin ve Motorine 20 Kuruşun Üzerinde Zam

 > -

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin dün benzinin litre fiyatında ortalama 5 kuruş, motorinin litre fiyatında 6 kuruşluk indirim yapmasının ardından bugün araç sahiplerine kötü haber geldi. Akaryakıttan alınan ÖTV'de 20 kuruş artışa gidildi. ÖTV düzenlemesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı...

Akaryakıt ürünlerini içeren özel tüketim vergisi (ÖTV) (I) sayılı listesindeki benzin, motorin, ev kullanımı hariç LPG ile madeni yağlar ve solventlerde vergi oranları artırıldı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan kararname ile benzin, motorin ve ev kullanımı hariç LPG'de 20 kuruşluk artışa gidildi.

95 oktan benzinin litresinden alınan 2,17 TL ÖTV tutarı 20 kuruş artırılarak 2,37 TL'ye; motorinin litresinden alınan 1,59 TL ÖTV 20 kuruş artırılarak 1,79 TL'ye çıkarıldı.

Karar sonrasında motorin ve benzine önemli bir zam geldi

dünya.com'un verdiği bilgiye göre, 20 kuruş ÖTV zammına gelir payı ve KDV de eklenince her iki akaryakıt ürününde de 22 ile 24 kuruş arasında fiyat artışı gerçekleşti.

Akaryakıt istasyonları zamlı tarifeyi uygulamaya başladı.

Kurşunsuz benzin fiyatı yüzde 6.2 arttı

Rafineri çıkış fiyatı 1 lira 89 kuruş olan kurşunsuz benzinin 2.68 kuruşluk gelir payının eklenmesiyle KDV hariç satış fiyatı 3 lira 26 kuruştan, 3 lira 46 kuruşa çıktı. 

Litre başına yüzde 18’den hesaplanan KDV tutarı 58 kuruştan 62 kuruşa yükselirken, ürünün KDV dahil toplam satış fiyatı da 3 lira 85 kuruştan, 4 lira 09 kuruşa çıktı. 

Böylece kurşunsuz benzinin litre fiyatı yüzde 6.2 artmış oldu. (Akaryakıt istasyonları kâr payı hariç.)

Rafineri çıkış fiyatı 1 lira 06 kuruş olan motorinin ÖTV’si 1 lira 59 kuruştan 1 lira 79 kuruşa çıkınca ise; 2.68 kuruşluk gelir payının eklenmesiyle bulunan KDV’siz satış fiyatı 2 lira 65 kuruştan, 2 lira 85 kuruşa yükseldi. 

Ürünün KDV’si 47 kuruştan, 62 kuruşa yükselirken, KDV’li satış tutarı da 3 lira 13 kuruştan, 3 lira 37 kuruşa çıktı (Akaryakıt istasyonları kâr payı hariç.).

Dünya ve Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtBakanlar Kuruluvergizam
Görüş Bildir