Görüş Bildir
Haberler
Aile Hekimleri Şubatta 2, Martta 3 Günlük İş Bırakma Eylemi Yapacak

Aile Hekimleri Şubatta 2, Martta 3 Günlük İş Bırakma Eylemi Yapacak

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN), Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin geri çekilmesi ve aile hekimlerinin özlük haklarında iyileştirme yapılması talebiyle şubatta iki, martta da üç gün iş bırakma eylemi yapılacağını açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ANKA'nın haberine göre, AHESEN'den bugün yapılan yazılı açıklamada, aile hekimliği uygulamasına zarar verecek ve halkın sağlığını riske edecek yanlışların defalarca dile getirildiği, ancak yapılan çağrıların hiçbirine olumlu yanıt alınamadığı belirtildi. Açıklamada, “Kendi sağlığımız, halkın sağlığı ve insanca sürdürülebilir yaşam koşulları için 17-18 Şubat 2022 tarihinde iki gün iş bırakıyoruz' denildi.

Taleplerinin aile hekimlerinin lehine değil, aile hekimliği sisteminin güçlenmesine yönelik olduğu belirtilen açıklamada, 15 yıldır uygulanan aile hekimliği ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'nın kendi koyduğu hedefleri bile yok saydığı belirtildi.

Açıklamada hedefler şöyle sıralandı:

Açıklamada hedefler şöyle sıralandı:

“‘Birim başına kayıtlı nüfus öncelikle 2 bin 500’ler seviyesine, sonrasında da ideal sayı olan bin 500’ler seviyesine çekilecek' denmiştir. 'Kayıtlı kişi sayısı eksilse dahi çalışanlara hak ediş kaybı yaşatılmayacak' denmiştir. 'Aile sağlığı merkezleri kamu tarafından inşa edilecek, sağlıklı ortamlarda sağlık sunumu gerçekleştirilecek' denmiştir. 'Aile hekimliği çalışanları enflasyona ezdirilmeyecek, hak edişler, gider ödemelerinde kayıp yaşatılmayacak' denmiştir. 'Kayıtlı kişi sayısının makul seviyelere çekilmesi ile birlikte izlem ve kronik hastalık takiplerine önem verilecek ve sevk zinciri uygulamasına geçişle birlikte aile hekimliğine geçiş süreci tamamlanacak' denmiştir.

Aile hekimliği uygulamasına geçişte büyük cesaret gösteren, uygulamaya geçişte başarılı olan Sağlık Bakanlığı, zaman ilerledikçe maalesef sınıfta kalmıştır. Kendi hedeflerine ulaşamayanlar, bu hedefler için çalışan, üreten, önerenleri adeta yok saymıştır.'

Talepler karşılanmazsa iş bırakma eylemi yapılacak

Talepler karşılanmazsa iş bırakma eylemi yapılacak

“Koruyucu hekimlik uygulamalarını geliştirmek, işler hale getirmek, insana ve ekonomiye en büyük yatırımdır. Halkımızın sağlığı ve ülkemizin ekonomisi için var gücümüzle çalışmaya ve mücadele etmeye kararlıyız' denilen açıklamada, bu taleplerin yerine getirilmemesi halinde 14-15-16 Mart’ta da 3 gün iş bırakma eylemi yapılacağı belirtildi.

AHESEN’in açıklamasında aile hekimlerinin taleplerini şöyle sıraladı:

AHESEN’in açıklamasında aile hekimlerinin taleplerini şöyle sıraladı:

“Etkin bir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır.

30 Haziran 2021 tarihli Aile Hekimliği Ödeme Sözleşme Yönetmeliği'nin geri çekilerek, aile hekimliği alanında faaliyet gösteren dernek, sendika ve meslek örgütlerinin de görüşleri alınarak revize edilmelidir. İlgili genelgenin iş güvencesini yok sayan ve HYP (Hastalık Yönetim Platformu) ile ilgili maddeleri ivedilikle askıya alınmalıdır.

Aile hekimliği çalışanlarının yıllar içerisinde oluşan hak ediş kayıpları telafi edilmeli ve hak edişler emekliliğe yansıtılmalıdır.

Aile sağlığı merkezi (ASM) gider ödemelerini memur maaş zammına endekslemek ASM'lerin işleyişinin sürdürülmesini imkânsız hale getirmiştir. Aile hekimleri, hekimlik görevlerinin yanında aynı zaman da işletmecidir. Mevcut uygulamada maaş artışı görüşmeleri aile hekimliği çalışanlarını kapsamamaktadır. Aile hekimliği çalışanlarının hak edişleri ve cari gider ödemeleri, aile hekimliği alanında faaliyet gösteren ve en fazla üyesi olan sendika ile yapılmalıdır.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
47
13
9
3
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Damla gencer

Bizim ordaki sağlık ocağında doktorlar saat beşe kadar bile durmuyor yeri geliyor doktor bulamıyoruz. Hakkınız var mı acaba 9-5 zor çalışan insanlar olarak e... Devamını Gör

travelwooding

Sağolsun pandemi de bizim aile hekimi 1,5 yaşımdaki oğlumu hiçbir belirti göstermediği halde PCR testi yaptırın diye muayene dahi etmedi devlet hastanesine g... Devamını Gör