AİHM'den Türkiye'ye 'Hayata Dönüş' Mahkûmiyeti

 > -
Abone ol

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 'Hayata Dönüş Operasyonu' ismi verilen harekatla ilgili, Türkiye’nin yaşam hakkı da dahil olmak üzere insan hakları ihlalinde bulunduğuna karar verdi.

AİHM’in kararı, 2010’da açılan ve operasyonun düzenlendiği dönemde Bayrampaşa Cezaevi’nde yatan olan bazı tutukluların şikayetlerine dayanıyor. 

Hürriyet'ten Güven Özalp'ın haberine göre şikayetlerin temelinde, F tipi hücrelere karşı başlatılan açlık grevini bitirmek için devletin uyguladığı şiddet yatıyor. 

45 tutuklunun doktor kontrolünden geçmeyi ve tedaviyi reddetmesi gerekçesiyle başlatılan operasyonda birçok mahkum kullanılan silahlarla yakılmıştı.

32 kişi hayatını kaybetmişti

Yakın Tarihimizin En Karanlık Günlerinden Biri "19 Aralık"

Dönemin Bayrampaşa Cezaevi Müdürü tarafından verilen emir üzerine 19 Aralık 2000’de yapılan ‘Hayata Dönüş’ operasyonunda 2’si asker 32 kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi de yaralanmıştı. 

Güvenlik güçlerinin, eş zamanlı olarak 20 cezaevinde düzenlediği operasyonlarda, kimyasal madde kullandığı öne sürülmüştü.

AİHM yaptığı inceleme sonucunda Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını garanti altına alan 2. ve işkence ve kötü muameleyi yasaklayan 3. maddelerini ihlal ettiğine karar verdi. 

Karar gereği Türkiye Songül İnce, Özgül Dede, Gülperi Özen, Aydan Odabaş ve Fatma Güzel adlı davacılara farklı miktarlarda olmak üzere mahkeme masrafları da dahil toplam 54.000 euro tazminat ödeyecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir