Ahmet Necdet Sezer Bakanlar Kuruluna Başkanlık Etseydi Yaşanacak 12 Gelişme

 > -
Abone ol

Bugün Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olarak bakanlar kuruluna başkanlık edecek. Bunu eleştirenler haliyle darbeci, vesayetçi, milli irade düşmanı falan oluyor da, bu girişim 2002-2007 arasında Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki bakanlar kuruluna Ahmet Necdet Sezer'in başkanlık etmek istemesi ile ortaya çıksaydı nasıl algılanırdı acaba?

1. Bu olayın "cumhurbaşkanı vesayeti", "statükocu zihniyet", "darbe girişimi" ve daha bir sürü şey olduğu dile getirilirdi.

2. Başbakan Tayyip Erdoğan böyle bir darbe girişimine asla izin vermeyiz diyerek o gün Malezya'ya veya Katar'a çalışma ziyaretine giderdi.

3. Darbe anayasasında yer alan bir maddenin uygulanmasının darbecilikle aynı şey olduğu söylenirdi.

4. En az 5 gazete "milli iradeye sabotaj" manşetiyle çıkardı.

5. Milletin seçmediği biri milletin seçtiği bir hükümete başkanlık edemez denirdi.

6. Bülent Arınç "Bu apaçık bir hainliktir" derdi.

7. Egemen Bağış "Bunu Avrupa'ya açıklayamayız, AB'de böyle şeyler yok" diye ağlardı (sonra Bakara Makara devam).

8. Hak-İş, MÜSİAD, Memur-Sen, İHH İnsani Yardım Vakfı, Kadın ve Demokrasi Derneği, Milli Türk Talebe Birliği, Muradiye Kültür Vakfı, ÖNDER, Rabia Platformu, TÜRGEV, Bilim ve Sanat Vakfı gibi 100'den fazla STK buram buram "milli irade" kokan açıklama yayınlardı.

9. Başbakan konu ile ilgili milli iradenin safında yer almayan TSK'yı, TÜSİAD'ı, Koç grubunu, vs. kıyasıya eleştirirdi.

10. Şamil Tayyar o günlerde yaptığı çıkışla, 2011 seçimlerini beklemeden milletvekilliğini garantilerdi.

11. Genç Siviller "Sağlam İrade" afişini o gün hazırlarlardı.

12. Başbakan Tayyip Erdoğan Batı'yı bu darbe girişimine sessiz kalmakla suçlardı.

Bonus - Ak Parti, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın derhal toplanıp bu konuda bir açıklama yapmasını isterdi.

Ama tabi söz konusu cumhurbaşkanı sağlam irade olunca, kim ne diyebilir ki? Neticede 90 yıllık reklam arasını bitirecek olan insan yani...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
062154

"Genç Siviller" Sizin Tahmin ettiğiniz gibi bir antidemokratik bir kurum değildir.

062154

Emin ol senden daha çok ... (Neyse..)

Gizli Kullanıcı

5. madde ile aklamaya çalışıyorsunuz da yanlış yapıyorsunuz cumhurbaşkanı ile hükümet bir araya gelmemeli birbirilerini frenleyen mekanizmalar olmalı.Fanatikliği bırakın artık. Bugün güç elinizde ama bu güç size ödünç verildi.Yarın başkasının eline geçebilir bu güç ve bugün size vesayet gibi gelmeyen bu sistemin cezasını o zaman çekersiniz.

isliadam

Milletin seçtiği bir cumhurbaşkanı milletin seçtiği bir hükümete başkanlık ediyor. Gayet normal.

kaya-keleri

Normal olup olmadığını ileri ki zamanlarda göreceğiz, bu apaçık başkanlık sistemine giden yolda atılmış bir adımdır. Aylar önce böyle bir açıklama yapılırken başbakan davutoğlu "yok öyle bir şey" demesini nasıl yorumluyorsunuz?

isliadam

Süleyman Demirel'in bir sözü vardır siyaset için ''Dün dündür bugün bugün.''

kaya-keleri

Tayyibin davutoğlu'nu tongaya bastırdığını mı ima ediyorsun? Onu kukla yerine koyup istediğini elde ettiğini yani?

isliadam

Bunlar zaten önceden planlanmış şeyler anlık gelişen bir şey değil. Davutoğlu bunu kabul etmeseydi sence başbakan olabilir miydi ?

kaya-keleri

Tabii ki olmazdı, zaten tayyip bilerek davutoğlunu seçti ancak madalyonun bir de öteki yüzü vardı. Şöyle ki; seçime kadar politikasını tayyip gibi kutuplaşmadan değil de yumuşatarak yapsaydı hem muhalefetin, hem liberal kesimin, hem seçmenlerin ve hem de uluslararası ülke politikacılarının desteğini alarak tayyibi 2. plana itebilirdi ve bunu da başarabilirdi, ama o ne yaptı, tayyip gibi oldu. E aslı varken suretini kim ne yapsın? Yani davutoğlu eline geçen fırsatı tayyip gibi olmak adına harcadı, hem de bir akademisyene yakışmayan şekilde!

aero

Sn. Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ten sonra bu ülkenin başına geçmiş en iyi cumhurbaşkanıdır. Kıyas götürmez.

cilgin_vezneci

icraat olarak ne yapmıştır. bilmediğimden soruyorum.

ezionun-amcasi

hayır 3. dür çünkü ikinci rte cumkimizdi.

mtontasoglu

Cumhurbaşkanı dediğin icraat yapacak.. Yol yapacak mesela dimi kardeşim.. Yol lazım. Yol şart. Yol olmazsa yolsuzluk olur ellam..

cilgin_vezneci

cumhur süz güzeli değilya ne yapmış bilmediğimden soruyorum

mtontasoglu

Bilmediğini Google a sorsan daha iyi olur bence.

cilgin_vezneci

körü körüne savunuyonuz biliyonuzki demekki bişiler söleyinde bizde bilelim.

kaya-keleri

Mesela, c.başkanlığı bütçesinden her yıl yapılan fazlalığı devlet bütçesine iade etmiş, kişisel harcamalarını (düğün,dernek.vs.) kendi cebinden karşılamış, trafiği allak bullak etmemiş. Sanırım 7 yıl boyunca yaptığı tasarrufla 40 milyonu geçmişti hatırladığım kadarıyla. Alışverişe veya başka bir organizasyona gittiğin de, tevazu gösterip bir vatandaş gibi sırasını beklemiş, bu başkaları için önemsiz bir detay olabilir ancak bence bu bir devlet başkanı adına yapılan çok önemli bir kuraldır.

cilgin_vezneci

1 kısım tamamıyle katılmıyorum 2 kısım her bireyin yapması gereken adamın biri Atatükle kıyaslamış ben o kadar büyük ne yapmış onu bilmek istiyorum

kaya-keleri

1. kısma neden katılmıyorsun, biraz araştırdım ve c. başkanlığı süresince 47 milyon tasarruf yapmış! 2. kısma gelirsek, Atatürk'ten sonra ki yaklaşımı mütevazi demek istemiş olabilir, çünkü c.başkanı olduktan sonra Atatürk de c. başkanlığı sıfatına göre hareket etmiş olabilir, yani bir icra makamı değil de tasdik makamı olarak...

Gizli Kullanıcı

-Herhangi bir partiye bağlı olmayarak geldi aslında sistemin gerektirdiği ideal adam onun gibileri... yalnız bizim siyasi tarihimizde cumhurbaşkanlığı biraz aktif siyaset sonrası tatil gibi oluyor. -Bilgi ve donanım yönünden benim zamanımda gördüklerimden daha üstün.Yalnız Atatürk ile ben de kıyaslamazdım sonuçta çıtayı çok da yukarıda bırakmadı kimse.

pinkfloyd

Diazepam (onedio editörü) gerçekten güzel bir çalışma. Tebrik ederim kardeşim çok güzel sıralamışşsın herşeyi. Şimdi Aktroller gelip mal mal vızıldarlar; ama siz böyle devam edin kardeşim. Yanınızdayız...

ezionun-amcasi

iyi günler ben aklı bankasından aktroll nasıl yardımcı olabilirim

Görüş Bildir